Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel przebywał na zwolnieniu lekarskim 171 dni ciągłego zwolnienia. L4 zakończył w piątek 22. kwietnia 2016 roku a od poniedziałku 25 kwietnia zaczął przebywać na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia. Po zakończeniu urlopu (bez przeprowadzenia badań kontrolnych) od razu udał się na kolejne zwolnienie L4. Jak liczyć 182 dni zwolnienia w takim przypadku? Czy musi być zachowana ciągłość 182 dni i te dwa dni przerwy w weekend przed urlopem powodują, że teraz znów będzie mógł "chorować" 182 dni po rocznym urlopie? Zaznaczam, że każde zwolnienie i zaświadczenie o urlop był wystawiony przez tego samego specjalistę.
W terminie 14 dni przed zakończeniem urlopu zdrowotnego należało skierować nauczyciela na badanie kontrolne, którego negatywny wynik dałby podstawę do zwolnienia i nie budziłby wątpliwości co do zdolności do pracy na dotychczasowym stanowisku (art. 73 ust. 6, art. 23 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 pkt 3, art. 27 ust. 3 KN).
Jeżeli nauczyciel choruje na tę samą chorobę, sumuje się okres niezdolności do pracy na zwolnieniu (171 dni), dwa dni weekendu, kiedy w szkole nie odbywają się zajęcia oraz 12 miesięcy urlopu i ewentualnie nowe zwolnienie, jeśli przez cały okres urlopu zdrowotnego i później nauczyciel nauczyciel nadal jest niezdolny do pracy z powodu tego samego schorzenia – okoliczności tych nie można ustalić na podstawie treści pytania tylko na podstawie faktu wystawienia dokumentów przez tego samego specjalistę. W razie zatrudnienia przez mianowanie, jeśli dyrektor ma pewność co do ciągłości choroby bez przerw, a nie zapadnięcia na nową, może rozwiązać stosunek pracy po upływie 7 dni nowego zwolnienia z końcem miesiąca (art. 23 ust. 1 pkt 2 w zw. z ust. 2 pkt 2 KN). W razie zatrudnienia na umowę o pracę okres ochronny trwa 2 lata (art. 27 ust. 2 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w związku ze zmianą dodatku stażowego nauczyciel, który otrzymuje nowy angaż ma obowiązek złożenia na nim podpisu otrzymałem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyjaśnienie w jakiej wysokości należy wypłacić odprawę emerytalną pracownikowi administracji szkolnej, który przechodzi na emeryturę po 38 latach pracy w szkole. Zgodnie z KP- odprawę pieniężną w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia czy zgodnie z przepisem art.36 ust.2 i art.38 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych, który jest przepisem szczegółowym do art. 92 Kodeksu pracy: pracownikom samorządowym przysługuje jednorazowa odprawa przy przechodzeniu na emeryturę po 20 latach pracy w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia. Proszę również o wyjaśnienie czy sprzątaczka szkolna jest również pracownikiem samorządowym.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły może udzielić zapomogi zdrowotnej/losowej z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych pracownikowi obsługi, który przebywa na urlopie bezpłatnym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam problem jako dyrektor 5-cio oddziałowego przedszkola samorządowego, gdzie w każdej grupie jest 25 dzieci mam przyznane przez organ prowadzący tylko dwa etaty woźnych oddziałowych. Nadmieniam, iż są to dzieci od 2,5 do 5 lat przebywające w przedszkolu 10 godzin dziennie oraz spożywające trzy posiłki przygotowywane przez własną kuchnię. Nie znam przepisu, który mówi ile woźnych oddziałowych powinnam zatrudnić. Jako dyrektor z długoletnią praktyką pedagogiczną sytuację tą pamiętam, iż zawsze w każdej grupie wiekowej była 1 woźna oddziałowa. Dziś w dobie oszczędności a także braku regulacji prawnych nie mogę od organu prowadzącego wyegzekwować dodatkowych zatrudnień. Z problemem tym boryka się wiele placówek przedszkolnych. Do kogo zwrócić się z pismem w tej kwestii. Z nauczycieli przedszkoli zrobiono nianie, woźne oddziałowe i sprzątaczki. Mówi się ciągle o prawidłowej realizacji podstawy programowej. Jak może być ona prawidłowo realizowana skoro nauczycielka nie może zorganizować zajęć w terenie, zapewnić wymagany pobyt dziecka na świeżym powietrzu, ponieważ poza teren nie wolno jej wyjść z grupą 25 osobową. Proszę o pomoc do kogo się zwrócić.
- Jak wyliczyć wymiar etatu nauczyciela prowadzącego zajęcia,które nie odbywają się przez cały rok ? Np.nauczyciel ma 12 godzin rozliczanych wg pensum 18 godz.okres nauki nie jest skrócony tzn. 38 tyg. ,6 godzin w klasach, które mają 4 tygodnie praktyki i 6 godzin w klasach, które zdają maturę cyli okres nauki skrócony o 8 tygodni.Ile stanowią nadgodziny tego nauczyciela, a ile jego uśrednione pensum?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe