Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel przebywał na zwolnieniu lekarskim 182 dni. 9 grudnia skończył się okres zasiłkowy. 15 listopada złożył wniosek o przyznanie zasiłku rehabilitacyjnego. 30 stycznia otrzymaliśmy decyzję ZUS o odmowie przyznania zasiłku. Skierowaliśmy pracownika na ponowne badania kontrolne. Lekarz nie dopuścił nauczyciela do pracy. Czy w takiej sytuacji możemy rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem, w jakim trybie i na jakiej podstawie?
W przypadku długotrwałej choroby nauczyciela, rozwiązanie umowy o pracę następuje na podstawie przepisów Karty Nauczyciela:
- nauczyciel zatrudniony przez mianowanie - art. 23 ust. 1 pkt. 2 - (z końcem tego miesiąca, w którym upływa okres czasowej niezdolności nauczyciela do pracy),
- nauczyciel zatrudniony na podstawie umowy o pracę - art. 27 ust. 2 (w każdym czasie i bez wypowiedzenia).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy zatrudniając nauczyciela na zastępstwo od 1.09. mogę mu umożliwić odbycie stażu na nauczyciela kontraktowego? Pani po przewidywanym na wrzesień porodzie deklaruje korzystanie z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, co czasowo pozwalałoby odbyć staż nowej osobie. Czy jest to zgodne z prawem, czy też umowa na zastępstwo to uniemożliwia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę planować na nowy rok szkolny nauczyciela, który uczy historii w szkole podstawowej, aby uczył wos-u? Jest zatrudniony na czas nieokreślony, jest nauczycielem mianowanym, w 2000 r. skończył studia: historia, kierunek pedagogiczny.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w 2018 roku zostały wprowadzone zmiany dotyczące wynagrodzenia dyrektora niepublicznej placówki oświatowej? Czy jest wyznaczona górna granica wynagrodzenia dyrektora (będący jednocześnie właścicielem placówki), które można finansować z dotacji oświatowej?
- Godziny ponadwymiarowe nauczycieli: kiedy płacić, kiedy nie płacić? W e-letterze z portalu E-Serwis Oświatowy z dn. 27.11.2014. jest artykuł: "Za dni wolne od zajęć należy się wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe", w którym autorka przytaczając odpowiedź z 10 czerwca 2009 r. Sekretarza Stanu w MEN na interpelację nr 9686 posła Piotra Stanke z 26 maja 2009 r., nr SPS-023-9686/09, w sprawie rozliczania i organizacji pracy nauczyciela w godzinach nadliczbowych, stwierdza, że: jeśli nauczyciel nie miał możliwości realizacji w taki dzień godzin ponadwymiarowych (np. nie był zobowiązany do wykonywania innych zadań), do celów obliczenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe dzień ten traktuje się jako dzień, kiedy pracownik pozostaje w gotowości do pracy. Rok wcześniej (maj 2013 r.) również e-letterem otrzymałam z E-serwisu Oświatowego wiadomość z informacją: “ Wynagrodzenie za przydzielone godziny ponadwymiarowe przysługuje jedynie wtedy, gdy zostaną zrealizowane. art. 39 ust. 4. KN: Składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac, wypłaca się miesięcznie lub jednorazowo z dołu w ostatnim dniu miesiąca. Jeżeli ostatni dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłacane jest w dniu poprzedzającym ten dzień, a w wypadkach szczególnie uzasadnionych wynagrodzenie może być wypłacone w jednym z ostatnich pięciu dni miesiąca lub w dniu wypłaty wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 3. Biorąc udział w szkoleniu, konferencji nauczyciel nie realizuje swoich godzin ponadwymiarowych, więc dodatkowe wynagrodzenie nie należy się. Praca realizowana w formie szkolenia, konferencji jest pracą wynikającą z innych zadań niż prowadzenie lekcji, w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy i za to nauczyciel otrzymuje swoją niepomniejszoną pensję. Niestety, za godziny ponadwymiarowe nie ma podstaw do zapłaty. “ Moi nauczyciele mają pretensje, dlaczego nie płaci się za godziny ponadwymiarowe, gdy oni są na szkoleniu, które służy później ich lepszej pracy na rzecz szkoły, ucznia? Jaka jest prawda?
- Za nauczyciela przebywającego na urlopie wychowawczym został zatrudniony nauczyciel na czas określony. Nauczyciel pełniący zastępstwo przebywa obecnie na długotrwałym zwolnieniu lekarskim (ciąża). Jego umowa wygasa w dniu porodu (listopad). Proszę o informację i podstawę prawną za kogo zatrudnić kolejnego nauczyciela, czy za nauczyciela przebywającego na wychowawczym, czy za nauczyciela, który jest na zwolnieniu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe