Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy mogę planować na nowy rok szkolny nauczyciela, który uczy historii w szkole podstawowej, aby uczył wos-u? Jest zatrudniony na czas nieokreślony, jest nauczycielem mianowanym, w 2000 r. skończył studia: historia, kierunek pedagogiczny.
Na podstawie zbyt ogólnej treści pytania nie można rozstrzygnąć zagadnienia kwalifikacji nauczyciela, natomiast prawdopodobnie nauczyciel ich nie posiada. Zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 1 w zw. z § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, Dz.U. z 2017r., poz. 1575 ze zm. kwalifikacje do prowadzenia zajęć w szkole podstawowej posiada osoba, która ukończyła m.in. studia wyższe na kierunku, którego efekty kształcenia w zakresie wiedzy i umiejętności obejmują treści nauczanego przedmiotu, wskazane w podstawie programowej dla tego przedmiotu na odpowiednim etapie edukacyjnym. Dyrektor musiałby więc stwierdzić na podstawie wpisów w indeksie i na dyplomie, czy zakres studiów z historii ukończonych w 2000 r. obejmował treści wiedzy o społeczeństwie objęte podstawą programową w szkole podstawowej i wówczas może je przydzielić nauczycielowi. Ewentualnie jeżeli nauczyciel dysponuje dokumentem o uznaniu kierunku studiów historycznych za zbliżony do WOS pod rządem wcześniejszych przepisów wykonawczych MEN, zachowuje te kwalifikacje również obecnie, ale tylko w typie szkoły wymienionym w tym dokumencie (§ 28 ww. rozporządzenia). Taki dokument mógł zostać wydany nauczycielowi najpóźniej do 31 sierpnia 2009 r. na podstawie § 4 w zw. z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 10 września 2002 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz.U. z 2002 r. Nr 155, poz. 1288 ze zm.), a jeśli nie znajduje się w aktach osobowych, należałoby spytać nauczyciela o jego posiadanie. Wątpliwości dotyczące kwalifikacji nauczyciela związane np. z analizą wpisów w indeksie lub na dyplomie ukończenia studiów można również wyjaśnić w kuratorium oświaty, ponieważ organ ten w ramach nadzoru pedagogicznego kontroluje przydzielanie nauczycielom godzin zajęć zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami (art. 55 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem małej szkoły , gdzie większość nauczycieli pracuje na części etatu. W większości są to nauczyciele z sąsiedniej szkoły. Bardzo proszę o podanie odpowiedzi: 1.Czy mogę w arkuszu organizacyjnym na następny rok szkolny zaplanować emerytów tj. : 2/18 godz. muzyka (Pan prowadzi jeszcze orkiestrę młodzieżową i szkolny zespół muzyczny w mojej szkole - w ramach umowy zlec. z gminą) i dla drugiej osoby 10/30 biblioteka. Są to osoby dyspozycyjne, oddane- umożliwiają spójność pracy szkoły. Czy jest podstawa prawna zakazująca zatrudniania emerytów? 2. Czy za zgodą dyrektora macierzystej szkoły mogę zatrudnić nauczyciela (zatrudnionego już na cały etat) na część etatu np. 5/18,6/18 i wykazać to już w arkuszu, nadmieniam, że nauczyciele ci dotychczas w ten sposób pracowali w mojej szkole?
- Nauczyciel jest w stanie nieczynnym do 28 lutego 2013 r. Skorzystał z tego, gdyż dostał wypowiedzenie z pracy. Jest to nauczyciel kontraktowy, ciągle przebywający na zwolnieniu lekarskim, zaburzający pracę szkoły, nierzetelnie wykonujący swoje obowiązki.
Inny czynny nauczyciel świetlicy poinformował, że ze względu na stan zdrowia chciałby skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia od 1 stycznia 2013 r..
Czy można za nauczyciela, który będzie na urlopie zdrowotnym, zatrudnić innego nauczyciela spoza szkoły na czas zastępstwa za przebywającego na urlopie, ale nie dłużej niż do 28 czerwca 2012 r.?
Czy 1 marca 2013 r. nauczyciel, któremu skończy się stan nieczynny, może ubiegać się o pracę za tego nauczyciela, który jest na urlopie zdrowotnym, jeśli dyrektor zatrudni kogoś od 1 stycznia 2013 r? Czy można w ogóle w taki sposób zatrudniać?
Czy dyrektor - wiedząc, że nauczyciel jest w stanie nieczynnym - dyrektor musi to miejsce w świetlicy dla niego przetrzymać?
Proszę o podanie prawnych uwarunkowań.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy na stanowisko nauczyciela przedszkola można zatrudnić osobę z wykształceniem wyższym Pedagogika II st., specjalność: pedagogika opiekuńczo - resocjalizacyjna lub studia wyższe na kierunku pedagogika opiekuńczo - wychowawcza?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W ubiegłym roku szkolnym z braku godzin obniżyłem wymiar godzin z nauczycielem kontraktowym (umowa na czas nieokreślony) zatrudnionym na stanowisku wychowawcy w Internacie do 25/30 na podstawie porozumienia zmieniającego. W roku obecnym nie będę miał dla tego nauczyciela godzin i umowa z nim zostanie rozwiązana. Czy nauczycielowi temu przysługuje odprawa? Staż pracy 5 lat.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W czasie trwającej 1 rok umowy o pracę nauczycielka zaszła w ciążę i teraz (od 28 czerwca) przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy nową umowę o pracę należy podpisać z dniem 1 września czy też dopiero po urodzeniu dziecka i po zakończonym urlopie macierzyńskim? Czy w ogóle dyrektor jest zobligowany do podpisania takiej umowy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe