Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel rozpoczął naukę w przyzakładowej szkole zawodowej jako młodociany 1 września 1983r. Szkołę ukończył w czerwcu 1986r. i tegoż roku rozpoczął naukę 1 września 1986r. w Technikum budowlanym – dziennym. Będąc uczniem mieszkał z rodzicami na wsi i pomagał rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa rolnego. Technikum Budowlane ukończył w 1989r i rozpoczął prace 1 września 1989r. w Przedsiębiorstwie budowlanym jako instruktor praktycznej nauki zawodu pracując do 31 sierpnia 1995r. 1 września 1995r rozpoczął prace w Zespole Szkół budowlanych jako nauczyciel zajęć praktycznych i pracuje obecnie dalej. Od początku życia na stale zamieszkuje w domu rodzinnym i przejął gospodarstwo rolne rodziców w 2001r. Ma zatrudnienie od 15 roku życia w szkole zawodowej jako młodociany i w okresie nauki w technikum pomagał rodzicom w gospodarstwie którego następnie stał się jego właścicielem. Proszę wyliczyć staż pracy na dzień 30.09.2014r. oraz staż pracy pedagogicznej. Proszę podać kiedy nauczyciel powinien otrzymać jubileusz 30- lecia pracy.
Do okresu pracy uprawniającego nauczyciela do nagrody jubileuszowej zalicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (§ 1. 1 ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania).
Okresy zatrudnienia nauczyciela to:
- zatrudnienie w trakcie nauki w szkole zawodowej - 2 lata i 10 miesięcy,
- zatrudnienie w przedsiębiorstwie budowlanym - 6 lat,
- zatrudnienie w Zespole Szkół Budowalnych (do 30.09.2014) - 19 lat i 1 miesiąc.
Inne okresy, które podlegają zaliczeniu do okresu pracy to w przypadku nauczyciela:
- przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin, tj. osoby, która:
a) ukończyła 16 lat,
b) pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,
c) stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy -
3 lata i 2 miesiące (jeśli liczyć od 01.07.1986 do 31.08.1989).
Okresu prowadzenia gospodarstwa rolnego przejętego od rodziców w 2001 roku nie bierzemy pod uwagę, ponieważ w tym czasie nauczyciel był zatrudniony równocześnie w Zespole Szkół.
W sumie na dzień 30.09.2014 r. nauczyciel legitymuje się stażem pracy w wysokości 31 lat i 1 miesiąc.
Staż pracy pedagogiczny to 19 lat i 1 miesiąc - okres zatrudnienia w Zespole Szkół.
Praca w przedsiębiorstwie budowlanym w charakterze instruktora praktycznej nauki zawodu w latach 1989 - 1995 nie była pracą nauczyciela w rozumieniu przepisów Karty Nauczyciela.
Dopiero nowelizacja ustawy - Karta Nauczyciela z dnia 18.02.2000 r. wprowadziła przepis mówiący, że ustawie podlegają pracownicy zatrudnieni u pracodawców niewymienionych w ust. 1 oraz ust. 2 pkt 1–3, pełniący funkcję instruktorów praktycznej nauki zawodu oraz kierowników praktycznej nauki zawodu, posiadający kwalifikacje określone dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu oraz wykonujący pracę dydaktyczną i wychowawczą w wymiarze przewidzianym dla tych nauczycieli.
Według powyższych wyliczeń, prawo do nagrody jubileuszowej za 30 lat pracy nauczyciel uzyskał 31.08.2013 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- 1. Czy nauczycielowi odchodzącemu na emeryturę 31 grudnia 2016 r. należy wypłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy za okres od września do grudnia. Nauczyciel ten wykorzystał urlop w 2016 roku czasie ferii zimowych i letnich w pełnym wymiarze.; 2. Gdyby ww. nauczyciel odszedł na emeryturę 30 stycznia 2017 r., czyli po wykorzystaniu 2 tygodni urlopu w czasie ferii zimowych (w naszym województwie ferie zimowe przewidziane są od 16 do 29 stycznia). Za ile tygodni/dni należy mu wypłacić ekwiwalent?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w regulaminie wynagradzania nauczycieli w szkole prowadzonej przez stowarzyszenie można określić tygodniowe pensum dydaktyczne nauczyciela w wymiarze od ... do... godzin? Czy należy określić konkretną liczbę godzin dydaktycznych? A może nie ma potrzeby określania tej liczby a wymiar pensum regulować rzeczywistymi potrzebami organizacyjnymi szkoły, a ewentualne różnice w jego wysokości regulować dodatkiem motywacyjnym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można zatrudnić pracownika zajmującego stanowisko intendenta na stanowisku st. intendenta bez ogłaszania konkursu zewnętrznego? Pracownik ten spełnia wszystkie wymagania na stanowisko st.int.
- Nauczyciel pracował w szkole A (podstawowe miejsce pracy) od 01.09.1993 r. do 24.11.1998 r., a od 01.12.1997 r. do 30.06.1999 r. dodatkowo w szkole B. Okresy te pokrywają się tylko częściowo, tj. od 01.12.1997 r. do 24.11.1998 r. Czy można okres pracy w szkole B „rozdzielić” na 2 części, tzn. od 01.12.1997 r. do 24.11.1998 r. i tę część zaliczyć do stażu w dodatkowym miejscu pracy, zaś drugą część od 25.11.1998 r. do 30.06.1999 r. doliczyć do okresu pracy w szkole A, dzięki czemu nauczyciel miałby w podstawowym miejscu pracy staż 5 lat 10 miesięcy, a w dodatkowym 11 miesięcy 24 dni?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ile umów na czas określony można zawierać z nauczycielem niepublicznej szkoły podstawowej? Nadmieniam, iż każdego roku nauczyciel ma inny wymiar godzin.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe