Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel rozpocznie pracę w szkole z dniem 1 września w niepełnym wymiarze godzin i będzie to jego dodatkowe zatrudnienie. Czy należy skierować nauczyciela na badania wstępne, jeżeli posiada aktualne badania okresowe i będzie nauczał tego samego przedmiotu, co w szkole macierzystej? Czy czynniki szkodliwe ujęte na skierowaniu ze szkoły macierzystej muszą być identyczne z czynnikami występującymi w naszej szkole?
Zgodnie z art. 229 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320 z późn. zm. - dalej kodeks pracy) badaniom wstępnym podlegają wszystkie osoby przyjmowane do pracy. Ustawodawca wprowadził od tej zasady trzy wyjątki wskazane w art. 229 § 1 pkt 11 i 12 kodeksu pracy. I tak, wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają osoby:
• przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą oraz
• przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli posiadają aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie i pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych lub
• podejmujące dodatkowe, równoległe zatrudnienie u innego pracodawcy jeżeli pracownik ma pracować w takich samych warunkach jak w podstawowym miejscu zatrudnienia i legitymuje się aktualnymi badaniami wstępnymi przeprowadzonymi na podstawie skierowania wystawionego przez dotychczasowego pracodawcę.
Jeżeli warunki dodatkowego zatrudnienia są zgodne z ostatnim punktem nie trzeba kierować pracownika na badania wstępne.
Obowiązkiem pracodawcy jest porównanie warunków pracy na stanowisko odnośnie, którego było przeprowadzane badanie czynnikami ryzyka, które występują w nowym miejscu pracy. Należy pamiętać, że na tym samym stanowisku w dwóch różnych placówkach mogą wystąpić zupełnie inne czynniki ryzyka, np. związane z temperaturą, hałasem itp.
Trzeba zaznaczyć, że żaden przepis prawa nie zwalnia pracodawcy z obowiązku skierowania pracownika na badania sanitarno-epidemiologiczne przy nawiązaniu stosunku pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel może odmówić opieki nad samorządem uczniowskim? (jeśli zostanie wybrany w drodze wyborów przez uczniów)
- Nauczyciel ma pensum 18/18. Przyznano mu 1 nadgodzinę zajęcia terapii dziecka nadpobudliwego w zerówce. Jak powinna być płacona nadgodzina z 1/18 czy 1/22? (jego pensum przy zatrudnieniu -18h tygodniowo).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przedszkola samorządowego 27.08.2020 r. rozwiązuje na mocy porozumienia stron w związku z przejściem na emeryturę umowę o pracę. W przedszkolu przepracowała od 1.09.1981 r. do 27.08.2020 r. Czy w świadectwie pracy należy jej wpisać: praca w szczególnym charakterze?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel z placówki feryjnej przejdzie na emeryturę z końcem lutego 2023r. Rozwiązanie stosunku pracy nastąpi na mocy porozumieniem stron. Za ile dni otrzyma ekwiwalent za urlop wypoczynkowy? Wykorzystał już ferie zimowe od 30 stycznia do 12 lutego 2023 r. – 14 dni.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy urlop z tytułu siły wyższej to jest dodatkowy dzień urlopu (np.: 26 + 1 dodatkowy urlop z tytułu siły wyższej)? Czy należy ten jeden dzień urlopu odliczyć z danej liczby przysługującego urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe