Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel ukończył studium nauczycielskie - wychowanie przedszkolne, następnie studia uzupełniające magisterskie w zakresie wczesnej edukacji. Obecnie pracuje w klasach I - III szkoły podstawowej. W tym roku w szkole nastąpiła konieczność przeniesienia nauczyciela w związku z brakiem oddziału klasy I. Czy przeniesienia tego nauczyciela do oddziału przedszkolnego można dokonać na podstawie art. 19.1 KN?
Na podstawie art. 220 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60, w okresie do dnia 31 sierpnia 2019 r. nie stosuje się art. 19 KN. W związku z tym organ prowadzący nie może przenieść nauczyciela bez jego zgody do innej jednostki oświatowej oraz zmienić jemu stanowiska pracy. Taka zmiana jest dopuszczalna jedynie na podstawie art. 18 ust. 1 i 4 KN i w okresie reformy oświaty dotyczy też nauczyciela zatrudnionego na umowę o prace na czas określony (art. 220 ust. 1 pkt 1 PWuPO). W związku z tym przeniesienia z urzędu mógłby dokonać dyrektor szkoły (jeśli oddział przedszkolny jest utworzony w szkole, w której obecnie pracuje nauczyciel), po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego oraz po uzyskaniu zgody nauczyciela na zmianę stanowiska, ponieważ z przeniesieniem z klas I – III do oddziału przedszkolnego wiąże się zmiana wymiaru pensum (art. 42 ust. 3 lp. 1 – 3 KN). Gdyby natomiast nauczyciel miał zostać przeniesiony do oddziału przedszkolnego do innej szkoły niż ta, której jest pracownikiem, przeniesienia z zachowaniem ww. warunków dokonuje dyrektor tamtej placówki po uzyskaniu dodatkowo zgody dyrektora zatrudniającego nauczyciela...
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Z dniem 10 kwietnia br. doszło do wygaśnięcia stosunku pracy w związku z nagłą śmiercią nauczyciela. Z uwagi na brak postępowania spadkowego nie zostały wypłacone Rodzinie należności pieniężne, do których nauczyciel nabył prawo w trakcie stosunku pracy: ekwiwalent za urlop wypoczynkowy, należność za wypracowane godziny ponadwymiarowe. W dniu dzisiejszym spadkobiercy dostarczyli akt poświadczenia dziedziczenia.
Czy świadczenie urlopowe (art. 53 ust. 1a KN) należy do praw majątkowych po zmarłym nauczycielu i należy je również wypłacić rodzinie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka biblioteki szkolnej nabyła prawa emerytalne z końcem lutego 2016r. W arkuszu organizacyjnym na rok 2016/2017 organ prowadzący przydzielił 1/2 etatu biblioteki. Nauczycielka nie wyraziła zgody na ograniczenie zatrudnienia. Otrzymała więc wypowiedzenie z pracy z art. 20KN w związku z powyższym przysługuje jej 6 miesięczna odprawa. W miesiącu lipcu 2016r. w/w nauczycielka złożyła pismo do dyrektora szkoły, że w związku z ustaniem jej stosunku pracy w dniu 31.08.2016r. ma zamiar przejść na emeryturę. Mam pytanie: jaką podać podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy w świadectwie pracy? Czy odprawy z art. 20 KN i emerytalna łączą się? Jaka jest kolejność wypłacenia tych odpraw? Czy w tej sytuacji pracodawca musi wypłacić odprawę emerytalną? Na dobrą sprawę pracownik po 31.08.2016r. nie jest już zatrudniony w szkole, a dyrektor nie ma wiedzy na temat jej przejścia na emeryturę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik obsługi otrzymał wypowiedzenie warunków umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Pracownik napisał oświadczenie o odmowie przyjęcia nowych warunków. Co należy wpisać w świadectwie pracy "tryb i podstawa prawna rozwiązania umowy"?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciele będący opiekunami nauczycieli stażystów powinni otrzymywać dodatek funkcyjny? Jeżeli jest to konieczne i uregulowane przepisami, to ile powinien on wynosić?
- Proszę o podanie wzoru cofnięcia wypowiedzenia które zostało wręczone nauczycielce.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe