Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel urodzony 03.02.1960 r. zatrudniony od 01.09.1983 r. w pełnym wymiarze czasu pracy zamierza skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia od 01.09.2017 r. do 30.06.2018 r. Od 01.09.2018 r. zamierza przejść na świadczenia kompensacyjne. Moje pytanie dotyczy, czy nauczyciel po urlopie dla poratowania zdrowia będzie mógł przejść na świadczenia kompensacyjne i czy ma uprawnienia do nich.
Nie ma przeszkód prawnych, aby nauczyciel po urlopie dla poratowania zdrowia przeszedł na świadczenie kompensacyjne. Zgodnie z ustawą z 22.05.2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjncyh, świadczenie to przysługuje nauczycielom zatrudnionym w:
a) publicznych i niepublicznych przedszkolach,
b) szkołach publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych,
c) publicznych i niepublicznych placówkach kształcenia ustawicznego i placówkach, o których mowa w art. 2 pkt 5 i 7 ustawy o systemie oświaty.
Przebywając na urlopie dla poratowania zdrowia, nauczyciel będzie pozostawał w zatrudnieniu, a więc spełni powyższy warunek.
Ponadto, świadczenie przysługuje nauczycielom, którzy w roku 2018 będą mieli ukończone odpowiednio, 55 lat w przypadku kobiet i 57 lat w przypadku mężczyzn (nauczyciel spełni i ten warunek - będzie miał 58).
Kolejnym warunkiem jest posiadanie okresu składkowego i nieskładkowego wynoszącego 30 lat, w tym 20 lat wykonywania pracy w w/w jednostkach, w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć. Z pytania wynika, że w 2018 roku nauczyciel będzie legitymował się 35-letnim okresem zatrudnienia (sprawdzić należy okresy nieskładkowe, urlopy bezpłatne oraz staż 20 lat wykonywania pracy w szkolnictwie).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy można przenieść nauczyciela wychowania fizycznego (kontraktowy) zatrudnionego na czas nieokreślony w wymiarze 18/18 etatu z obecnego gimnazjum do innej szkoły podstawowej w tej samej miejscowości za jego zgodą, mając do zaproponowania w nowej szkole wymiar etatu 14/18? - Czy w związku ze zmniejszonym etatem powinnam już w maju wraz z przeniesieniem podpisać z Panią wypowiedzenie zmieniające w którym określę nowy wymiar czasu pracy? - Czy jednak nauczyciel powinien rozwiązać stosunek pracy w obecnym gimnazjum, by móc podpisać nową umowę w szkole podstawowej ale już ze zmniejszonym etatem tj. 14/18?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dnia 26 listopada 2014 r. uzyskał akceptację komisji kwalifikacyjnej na stopień nauczyciela dyplomowanego. Po egzaminie uzyskał zaświadczenie potwierdzające ten fakt. Czy na podstawie tego zaświadczenia można podwyższyć wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela od 1.01.2015 r. Czy musi przedstawić akt nadania stopnia awansu zawodowego?
- Dla wicedyrektora szkoły podstawowej kończy się kadencja 31.08.2017 r. Dyrektor szkoły podstawowej chce przedłużyć kadencje dla wicedyrektora do 31.08.2019 r. na jakie przepisy może się powołać dyrektor w piśmie wydłużającym kadencje wicedyrektorowi?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel, na dzień przed rozpoczęciem ferii zimowych złamał nogę i uzyskał 2-miesięczne zwolnienie lekarskie. 1. Czy w takim przypadku przysługuje nauczycielowi urlop za okres ferii zimowych, w czasie których przebywał na zwolnieniu? 2. Jeżeli tak, to w jakim terminie powinien zwrócić się do dyrektora szkoły z wnioskiem o udzielenie takiego urlopu? 3. W jakim terminie dyrektor powinien udzielić nauczycielowi urlopu?
- Kiedy wicedyrektor kończący swoją funkcję może wykorzystać zaległy urlop? 31 sierpnia 2022 r. wicedyrektor kończy pełnienie funkcji wicedyrektora, od 1 września 2022 r. będzie pracował jako nauczyciel. Podczas pełnienia funkcji wicedyrektora, nabył prawo do urlopu wypoczynkowego w 2022 r., proporcjonalnie 24 dni, których nie wykorzystał w całości w czasie pełnienia funkcji. Czy może wykorzystać zaległy urlop w ciągu roku szkolnego w dni robocze?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe