Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel w danym dniu jest opiekunem wycieczki. Wraca o godzinie 13.00. Lekcje ma do godziny 13.00. Czy dyrektor musi za te dwie ostatnie lekcje wyznaczyć zastępstwa? Czy może wrócić do pracy? Jaki dokument to reguluje?
W pytaniu godzina zakończenia zajęć pokrywa się z godziną powrotu z wycieczki. Przyjmuję więc, że lekcje w danym dniu nauczyciel kończył o godz. 15.00, a nie jak podano w pytaniu o 13.00.
O tym, czy nauczyciel powinien przeprowadzić pozostałe lekcje w dniu, w którym przebywał z uczniami na wycieczce, decyduje dyrektor szkoły, jako pracodawca, oczywiście kierując się higieną pracy oraz normami czasu pracy obowiązującymi nauczycieli. Nie ma prawnych przeszkód, aby nauczyciel poprowadził w tym dniu pozostałe lekcje (chyba że wycieczka jest opłacana z innych źródeł, a nauczyciel w szkole wziął urlop bezpłatny).
Karta Nauczyciela:
Art. 42. 1. Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień.
2. W ramach czasu pracy, o którym mowa w ust. 1, oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:
1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, w wymiarze określonym w ust. 3 lub ustalonym na podstawie ust. 4a albo ust. 7;
2) inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów, z tym że w ramach tych zajęć:
a) nauczyciel szkoły podstawowej i gimnazjum, w tym specjalnych, jest obowiązany prowadzić zajęcia opieki świetlicowej lub zajęcia w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w wymiarze 2 godzin w tygodniu,
b) nauczyciel szkoły ponadgimnazjalnej, w tym specjalnej, jest obowiązany prowadzić zajęcia w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w wymiarze 1 godziny w tygodniu;
3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel dyplomowany od 1 stycznia 2022 r. do 01 marca 2022 r. przebywał na L4, następnie od 2 marca 2022 r. do 24 lutego 2023 r. przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym. W związku z powyższym za rok 2022 przysługuje mu 56 dni kalendarzowych urlopu uzupełniającego? Co z rokiem 2023? Nauczyciel nie wykorzystał urlopu w okresie ferii (14 dni), ale jeżeli nic się wydarzy, ma całe wakacje letnie (ponad 60 dni kalendarzowych) do wykorzystania. Czy za rok 2023 należy mu się urlop uzupełniający? Rozumiem także, że dopóki nie rozpocznie świadczenia pracy (czyli nie skończy urlopu uzupełniającego) na badania lekarskie kontrolne i okresowe (bo ich ważność wygasła w trakcie świadczenia rehabilitacyjnego) mogę go wysłać po urlopie? Czy lepiej zgłosić go przed rozpoczęciem urlopu na badania?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Wysłałam pytanie, na które do tej pory nie otrzymałam odpowiedzi: nauczycielce ( n-el kontraktowy), która przebywa na urlopie macierzyńskim do 6 września br. na nowy rok szkolny nie mogę zapewnić nawet 1/2 etatu. Jak mam prawidłowo postąpić. Proszę o pilną odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam,
i bardzo proszę o poradę w następującej sprawie:
10 lat temu zatrudniłam - w charakterze pracownika obsługi - rencistkę, która w 2005 r. nabyła prawo do emerytury (i od tej pory pobierała ją i wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę na czas nieokreślony). Z przyczyn leżących po stronie pracodawcy musiałam rozwiązać z nią stosunek pracy. Wypłaciłam w listopadzie należne odszkodowanie (za 3 miesiące) i odprawę emerytalną (za 6 miesięcy - dopiero teraz). W grudniu Pani nabyłaby prawo do nagrody jubileuszowej i nie wiem, czy zgodnie z rozporządzeniem mówiącym, że jeśli do wypłaty brakuje mniej niż 12 miesięcy a pracownik przechodzi na emeryturę, to nagrodę należy wypłacić w dniu rozwiązania stosunku pracy.Nie wiem, czy przeszkodą nie jest fakt, że Pani pobiera emeryturę od 2005 r.? ale podkreślam, że dopiero teraz została wypłacona odprawa emerytalna. Pani nie nawiązała innego stosunku pracy z żadnym pracodawcą. Nadmieniam, że nie pozostaję w sporze z byłym pracownikiem, ale chcę postąpić zgodnie z przepisami prawa. Dziękuję za radę i pomoc. Pozdrawiam.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy Czy dyrektorem dydaktycznym Publicznego Przedszkola może być osoba która jest dyrektorem szkoły podstawowej i ma ukończony kurs kwalifikacyjny Zarządzanie Oświatą ma wyższe studia pedagogiczne ale nie ma wychowania przeszklonego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w Szkole podstawowej specjalnej mogę zatrudnić na zajęcia rewalidacyjne osobę z ukończonymi studiami: pedagogika o specjalności logopedia mgr 5 lat, studia podyplomowe: surdopedagogika, socjoterapia, psychoterapia, terapia pedagogiczna, neurologopedia, kurs migowy stopnia I ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe