Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Wysłałam pytanie, na które do tej pory nie otrzymałam odpowiedzi: nauczycielce ( n-el kontraktowy), która przebywa na urlopie macierzyńskim do 6 września br. na nowy rok szkolny nie mogę zapewnić nawet 1/2 etatu. Jak mam prawidłowo postąpić. Proszę o pilną odpowiedź.
Nauczycielka w trakcie urlopu macierzyńskiego jest chroniona przed wypowiedzeniem. Zgodnie z art. 177 kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Przepisy dotyczące wypowiadania umów o pracę stosuje się również do wypowiadania warunków pracy. W opisanym przypadku zmiana warunków zatrudnienia może nastąpić za porozumieniem stron - porozumienie zmieniające.
Skoro urlop macierzyński trwa do 6 września, to nauczycielce przysługiwać będzie zapewne uzupełniający urlop wypoczynkowy za 2016 rok.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o pomoc w następującej sprawie:
1. Nauczyciel związkowiec, zatrudniony na pełny etat, zwolniony częściowo z obowiązku świadczenia pracy. Jak naliczyć wynagrodzenie za okres zwolnienia od pracy wg ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, jeśli nauczyciel ma zmienną ilość godzin ponadwymiarowych w miesiącu?
2. Czy należy wypłacać dodatek za trudne warunki pracy nauczycielowi prowadzącemu dodatkowe zajęcia: a) rewalidacji w ilości 2 godz./tyg. z uczniem, który ma orzeczenie - niepełnosprawność umysłowa w stopniu lekkim?
b) za godziny z uczniem z orzeczeniem nauczania indywidualnego ze względu na zaburzenia zachowania? (część zajęć uczeń realizuje z klasą).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące prowadzenia księgi inwentarzowej. W szkole księgę inwentarzową prowadzi sekretarz szkoły, księgowość mieści się w innym budynku, czy księgowa może prowadzić u siebie drugą księgę inwentarzową ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy prezes ZNP może delegować członka ZNP na obowiązkowe szkolenie organizowane przez ZNP ? Czy dyrektor ma obowiązek udzielić dnia wolnego ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź na sytuację (przedszkole): 4.12.2017 r. odbyło się postępowanie na stopień nauczyciela dyplomowanego który nauczyciel uzyskał. 27.12.2017 r. ten sam nauczyciel złożył wniosek o udzielenie urlopu dla podratowania zdrowia. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Z jakiej tabeli od 1.01.2018 r. powinno się temu nauczycielowi naliczyć wynagrodzenie - z nauczyciela mianowanego czy dyplomowanego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły podstawowej, w której sprawowanie tej funkcji kończy się 31 sierpnia 2019r. Czy istnieje możliwość, aby zrezygnować z tej funkcji (np. z przyczyn zdrowotnych) i wrócić na stanowisko nauczyciela? Czy organ prowadzący może nie wyrazić na to zgody i ewent. zwolnić mnie? Jakie są przepisy prawne dotyczące tej sytuacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe