Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Do nauczyciela szkoły feryjnej nie ma zastosowania art. 168 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1465).Zgodnie z art. 66 ust. 1 ustawy z...

PORADA PRAWNA

10 stycznia 2024 Kadry

Nauczyciel w roku szkolnym 2022/2023 był na urlopie dla podratowania zdrowia. W roku szkolnym 2023/2024 nie może iść na urlop uzupełniający, gdyż to może zakłócić pracę w szkole, dlatego planuje iść na urlop uzupełniający od 1 września do 26 października 2024 r. (8 tygodni), a następnie iść na świadczenie kompensacyjne. Czy można udzielić jej tego urlopu w tym terminie, chociaż będzie dłużej odbierany niż do 30 września?

Do nauczyciela szkoły feryjnej nie ma zastosowania art. 168 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1465).

Zgodnie z art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 984 z późn. zm.) w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu dla poratowania zdrowia, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego – nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni.
Termin skorzystania przez nauczyciela z urlopu uzupełniającego ustala dyrektor szkoły, biorąc pod uwagę organizację pracy w szkole oraz propozycje nauczyciela. Urlop ten może być udzielany w częściach.

W doktrynie wskazuje się również, że urlop ten nie musi być udzielony bezpośrednio po zakończeniu usprawiedliwionej nieobecności nauczyciela w pracy, np. po urlopie dla poratowania zdrowia.

Bez wątpienia jednak urlop uzupełniający nie może być udzielony w okresie ferii szkolnych, gdyż w tym czasie nauczyciel korzysta z bieżącego urlopu wypoczynkowego zgodnie z zasadą wynikającą z art. 64 ust. 1 KN.

Należy zwrócić uwagę, że zgodnie z tym przepisem nauczycielom szkół feryjnych, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.
Natomiast zgodnie z art. 168 KP urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 KP, (czyli zgodnie z planem urlopów) należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego; nie dotyczy to części urlopu udzielanego zgodnie z art. 1672 (tzw. urlop na żądanie).

Przepis ten nie może mieć zastosowania do nauczycieli szkół feryjnych, gdyż oni nie mają ustalanego urlopu wypoczynkowego w planie urlopów, nie mają też uprawnienia do urlopu na żądanie. A zatem wobec odrębnych uregulowań dotyczących udzielania nauczycielom urlopu wypoczynkowego, w tym urlopu uzupełniającego w szkołach feryjnych – przepisu art. 168 KP nie stosuje się.

Urlopu uzupełniający należy udzielić w taki sposób, aby nie dopuścić do przedawnienia.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT