Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka była na L4 ciążowym w okresie 30.10.2019–28.06.2020, a od 29.06.2020 r. do 27.06.2021 r. przebywała na urlopie macierzyńskim wraz z rodzicielskim. Czy nauczycielowi należy się urlop uzupełniający, a jeśli tak – w jakim czasie powinien go wykorzystać? Według moich obliczeń: w 2019 r. wykorzystała 8 tyg., w 2020 r. nie wykorzystała 8 tyg., a w 2021 r. wykorzystała 9 tyg. i 2 dni; zatem: 8 tyg. – (1 tydz. i 2 dni) = 6 tyg. i 3 dni – tyle pozostało jeszcze do wykorzystania. Czy ww. obliczenia są poprawne?
Na podstawie art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm.) w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą, urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni (56 dni). Od tego wymiaru odejmuje się urlop wypoczynkowy wykorzystany w naturze w danym roku kalendarzowym oraz uprawnienia urlopowe ustala się odrębnie dla każdego roku kalendarzowego (art. 65 KN).
Powyższe wyliczenia są częściowo niepoprawne. W 2019 r. nauczycielka wykorzystała urlop wypoczynkowy w naturze w czasie ferii, a więc nie przysługuje jej urlop uzupełniający. Za 2020 r. przysługuje urlop uzupełniający w wymiarze 56 dni. W 2021 r. nauczycielka wykorzystała urlop wypoczynkowy w wymiarze przekraczającym 56 dni, a więc nie nabyła prawa do urlopu uzupełniającego za bieżący rok.
Reasumując, urlop uzupełniający w wymiarze 56 dni za 2020 r. należy udzielić w trakcie trwania roku szkolnego poza okresem ferii, jednorazowo lub w częściach. O terminie lub terminach urlopu decyduje dyrektor po zapoznaniu się z wnioskami nauczycielki i uwzględniając organizację pracy szkoły.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy można wczesnej zmienić umowę na czas określony w czas nieokreślony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące prowadzenia księgi inwentarzowej. W szkole księgę inwentarzową prowadzi sekretarz szkoły, księgowość mieści się w innym budynku, czy księgowa może prowadzić u siebie drugą księgę inwentarzową ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła publiczna otrzymała krótkie zapytanie (drogą email) z prośbą o podanie listy wynagrodzenia nauczycieli – stanowiskowo za miesiąc czerwiec. Adresat powołał się na ustawę o dostępie informacji publicznej. Czy szkoła może oraz czy powinna wysłać w/w dane?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy kopie np. zaświadczeń z przeprowadzonych szkoleń, które pracownik przedkłada do akt osobowych powinny być poświadczane za zgodność z oryginałem? Czy takiego poświadczenia dokonuje sam pracownik czy pracodawca?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1. Jaka jest możliwość dalszego zawierania umów zlecenie z nauczycielami szkoły niepublicznej? 2. Czy szkoła ma obowiązek ubezpieczać uczniów/młodocianych pracowników, którzy zrezygnowali z dobrowolnego ubezpieczenia NNW w przypadku, gdy przebywają na praktycznej nauce zawodu u pracodawcy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe