Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel wrócił do pracy 11.07.2011r. po długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Od 12 07.2011 r. do 03.10.2011 r. wykorzystał urlop za 2011 r., następnie od 04.10.2011 r. do 30.06.2012 r. przebywa na urlopie zdrowotnym. Czy nauczycielowi należy się Dodatkowe Roczne Wynagrodzenie za 2011 r., jeśli tak to w jakiej wysokości. Proszę o szybką odpowiedź. Będę bardzo zobowiązana. Z góry dziękuję.
Ustawa z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej:
Art. 2. 1. Pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego.
2. Pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy.
3. Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w przypadkach:
6) korzystania:
a) z urlopu wychowawczego,
b) z urlopu dla poratowania zdrowia,
c) przez nauczyciela lub nauczyciela akademickiego z urlopu do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego,
Oznacza to, że:
1. Nasz pracownik nie przepracował całego roku, więc musi spełnić warunek z art. 2 ust. 2, tj. przepracować 6 miesięcy (efektywnie - uchwała Sądu Najwyższego z dnia 25 lipca 2003 r. (III PZP 7/03),
2. W ust. 3 ustawodawca zwolnił z obowiązku przepracowania 6 miesięcy nauczycieli przebywających na urlopie dla poratowania zdrowia (czyli okres ten wlicza się do wymaganych 6 miesięcy),
3. Jeżeli do 11 lipca 2011 r. nauczyciel przebywał ciągle na L-4, to okres od 12 lipca 2011 do 31 grudnia 2011 będzie za krótki (o 11 dni), aby nabył prawo do "13".
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Kiedy wypłacamy średnią urlopową nauczycielom szkoły feryjnej gdy ferie trwają od 30 stycznia 2023 r. do 12 lutego 2023r.? Proszę o podanie właściwej daty wypłaty średniej nadgodzin?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przebywała od dnia 8 marca 2019 r. do dnia 5 marca 2020 r. na urlopie macierzyńskim, a później rodzicielskim. Dyrektor udzielił tej Pani urlopu wypoczynkowego zaległego za rok 2019 do dnia 23 kwietnia 2020 r. Badania lekarza medycyny pracy tej Pani były ważne do 26 sierpnia 2019 r., ale ze względu na urlop rodzicielski i wypoczynkowy nie była w pracy. Czy jeśli dyrektor wystawił tej Pani skierowanie na badania z dniem 15 kwietnia 2020 r. a lekarz wykazał na zaświadczeniu, że nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy z datą 23.04.2020 r. to jest poprawnie? Ze względu na pandemię lekarz medycyny pracy również w pewnym okresie nie pracował.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze godzin (21 godz. tyg.) napisał podanie o dzień wolny, ponieważ chce podjąć pracę w innej szkole w wymiarze 10 godz. tyg. Otrzymuje zgodę od dyrektora. Czy w takim przypadku nie powinno to być traktowane jako dzień bezpłatny z uwagi na podwójne finansowanie?
- Witam!
Moje pytanie dotyczy przekształcenia stosunku pracy na czas nieokreślony na stosunek pracy na podstawie mianowania.
Niedopatrzenie spowodowało, że brak takich przekształceń w teczkach osobowych. Jak postąpić zgodnie z prawem?
1) z nauczycielami, którzy dawno temu otrzymali mianowanie z urzędu (teraz często są już dyplomowani)i nie mają zaśw. o niekaralności?
2) z nauczycielami, którzy byli zatrudnieni przed 2008 r. (nie wymagano wtedy zaśw. KRK), a są mianowani?
3) czy w ogóle wszystkim trzeba ten stosunek pracy przekształcać?
Bardzo proszę o szczegółową odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy kwalifikacje do zajęć korekcyjno- kompensacyjnych posiada osoba, która ukończyła studia mgr z historii oraz studia podyplomowe w zakresie; 1) diagnozy i psychoprofilaktyki zagrożeń edukacyjnych; 2) nauczania języka polskiego w zreformowanej szkole; 3) kultury i języka polskiego oraz historii i społeczeństwa; 4) nauczania przyrody w zreformowanym systemie edukacji.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe