Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Na podstawie art. 229 § 4 ustawy z 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.) pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia...

PORADA PRAWNA

20 kwietnia 2020 Kadry

Nauczycielka przebywała od dnia 8 marca 2019 r. do dnia 5 marca 2020 r. na urlopie macierzyńskim, a później rodzicielskim. Dyrektor udzielił tej Pani urlopu wypoczynkowego zaległego za rok 2019 do dnia 23 kwietnia 2020 r. Badania lekarza medycyny pracy tej Pani były ważne do 26 sierpnia 2019 r., ale ze względu na urlop rodzicielski i wypoczynkowy nie była w pracy. Czy jeśli dyrektor wystawił tej Pani skierowanie na badania z dniem 15 kwietnia 2020 r. a lekarz wykazał na zaświadczeniu, że nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy z datą 23.04.2020 r. to jest poprawnie? Ze względu na pandemię lekarz medycyny pracy również w pewnym okresie nie pracował.

Na podstawie art. 229 § 4 ustawy z 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.) pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. Skoro lekarz medycyny pracy stwierdził zdolność do pracy od dnia 23 kwietnia 2020 r. lub w tym dniu wydał orzeczenie lekarskie, to od 23 kwietnia 2020 r. nauczycielkę można dopuścić do pracy. Za okres od wydania skierowania na badanie kontrolne do dnia poprzedzającego dopuszczenie do pracy, nauczycielka zachowuje prawo do wynagrodzenia obliczonego jak za urlop, gdy badanie nie zostało wykonane z przyczyn przez nią niezawinionych, a więc gdy lekarz nie wykonywał badań - art. 229 § 3 KP w zw. z § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. z 2017 r., poz. 927 ze zm.). 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT