Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel wychowania fizycznego dodatkowo w soboty i niedziele pracuje jako ratownik wodny na krytej pływalni. W niedziele na kilkanaście minut opuścił stanowisko pracy i wszedł do szkoły bez zgody przełożonych. W rozmowie przyznał się i potwierdza to monitoring. Otrzymał karę upomnienia. Około miesiąca ma chrypkę i zmienił się w zachowaniu. Podejrzewam nadużywanie alkoholu i skierowałem na badania lekarskie. Odmówił przyjęcia skierowania i złożył podanie o wyznaczenie mediatora. Odpowiedziałem, że nie widzę potrzeby i wszystko zostało wyjaśnione w wcześniejszej rozmowie oraz wręczyłem drugie skierowanie na badania lekarskie kontrolne, tak jak wcześniej oraz uzasadnienie do skierowania wraz z informacją, że brak zaświadczenia lekarskiego będzie skutkowało zwolnieniem KN art. 23.... W ubiegłym roku szkolnym badania lekarskie przyczyniły się do wykrycia gruźlicy co wywołało niepotrzebne emocje, szereg badań lekarskich dodatkowych oraz wykluczyło nauczyciela na 7 miesięcy z pracy. Po powrocie przyniósł zaświadczenie, że jest zdolny i od maja pracuje. Czy moje decyzje są zasadne szczególnie proszę o wyjaśnienie odmówienie powołania Mediatora. Dodam ,że pracownik jest członkiem związku zawodowego i został poproszony o wyjaśnienie sporu nauczyciel - dyrektor. Czekam na decyzje związku zawodowego.
W samorządowej szkole dyrektor w każdym czasie może skierować nauczyciela na badanie okresowe lub kontrolne, a nauczyciel nie jest uprawniony do odmowy ich wykonania, jeśli skierowanie nie stanowi szykany (art. 23 ust. 5 KN, art. 211 pkt 5 KP). Powołanie mediatora jest przewidziane jedynie w sytuacji sporu zbiorowego, który może dotyczyć warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników, nie zaś sporu indywidualnego. Jeśli więc taki sposób rozwiązywania sporów pracowniczych nie wynika ze statutu szkoły, odmowa dyrektora była zasadna (art. 4 i rozdział 3 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, Dz. U. z 2015 r., poz. 295 z późn. zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Kierownik administracyjno - gospodarczy, po długiej chorobie i świadczeniu rehabilitacyjnym otrzymał rentę z dniem 30 stycznia. Nie dostarczył jednak od razu decyzji do szkoły lecz poprosił o zaległy urlop wypoczynkowy z dniem 31 stycznia. Otrzymał więc wynagrodzenie. Otrzymał także pieniądze z tytułu renty. Poproszony o zwrot nienależnie otrzymanego wynagrodzenia, odmawia, żądając ode mnie podania podstawy prawnej. Abstrahując od kwestii przyzwoitości, jaką podstawę prawną żądania zwrotu pieniędzy mogę mu podać? Czy powinien był, prosząc o urlop, przedstawić zaświadczenie lekarskie o zdolności do pracy? W tej kwestii różne są opinie - co Państwo twierdzą?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o wyjaśnienie, jak powinna wyglądać umowa z nauczycielem zatrudnionym w Zespole Szkół i w jaki sposób dokonać zmian w zawartych wcześniej umowach.
W 1999r. zostało utworzone Gimnazjum Publiczne ; w zawartych wtedy pomiędzy Dyrektorem Gimnazjum a nauczycielami umowach o pracę jako miejsce wykonywania pracy wskazano Gimnazjum Publiczne. W 2005r. został utworzony Zespół Szkół Samorządowych, w skład którego weszło Gimnazjum Publiczne oraz nowo powstałe Liceum Ogólnokształcące.
Umowy z nauczycielami z tego okresu były zawierane przez dyrektora ZSS, a jako miejsce wykonywania pracy wskazywano:
1) Gimnazjum Publiczne w ZSS
lub
2) LO w ZSS
lub
3) Gimnazjum Publiczne i LO w ZSS.
W 2011r. do ZSS zostało włączone nowo utworzone Technikum, w związku z czym zmieniła się treść umów z niektórymi nauczycielami w zakresie miejsca wykonywania pracy.
Obecnie gimnazjum jest wygaszane i chcemy uporządkować umowy, gdyż konieczne będzie zwolnienie niektórych nauczycieli. W jaki sposób powinniśmy to zrobić, uwzględniając fakt, że nauczyciele wykonują pracę:
4) Tylko w jednym typie szkoły, wchodzącej w skład ZSS
5) W dwóch typach szkół, wchodzący w skład ZSS
6) W trzech typach szkół, wchodzących w skład ZSS
Czy wykazywać w umowie liczbę godzin, realizowanych w każdej ze szkół ( ta liczba zmienia się nawet w ciągu roku szkolnego?)
Sporządzić aneks do umowy czy zawrzeć nową jeśli nauczyciel ma umowę zawartą np. z dyrektorem Gimnazjum Publicznego, a obecnie jest to Dyrektor ZSS?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektorowi przedszkola, który pracuje w grupie dzieci 5letnich w wymiarze godzin 6/25 przysługuje dodatek za wychowawstwo?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy kwalifikacji nauczyciela do terapii logopedycznej dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu znacznym w oddziale przedszkolnym w szkole ogólnodostępnej. Chłopiec jest nauczany indywidualnie, w domu. Czy wymagane są dodatkowo kwalifikacje pedagogiki specjalnej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel z wykształceniem wyższym magisterskim z przygotowaniem pedagogicznym i ukończonymi studiami podyplomowymi w zakresie wychowania seksualnego (liczba godzin zajęć teoretycznych 324; liczba godzin zajęć praktycznych 156) posiada kwalifikacje do prowadzenia zajęć z wychowania do życia w rodzinie w szkole ponadgimnazjalnej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe