Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel wychowania przedszkolnego pracujący w przedszkolu jest zatrudniony na 12,5/25 etatu (dokładnie pół etatu). Pracuje trzy dni w tygodniu (w poniedziałek 3,5 godz.; w środę 4,5 godz.; w piątek 4,5 godz.). Nauczyciel ma rozliczany urlop w godzinach. Jeżeli nauczyciel idzie na urlop w dzień, w który powinien być w pracy, ile odpisuję mu godzin urlopu? Czy taka sama ilość urlopu będzie w poniedziałek i w środę?
Nauczyciel zatrudniony na 12,5/25 etatu ma do przepracowania tygodniowo 20 godzin, w tym 12,5 godzin zajęć z uczniami, zgodnie z art. 42 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm. (12,5/25 etatu * 40 godzin tygodniowo = 20 godzin). Skoro nauczyciel pracuje 3 dni w tygodniu łącznie przez 20 godzin, to urlop wypoczynkowy wykorzystuje w dniach i godzinach pracy, a więc tygodniowo razem 20 godzin, zgodnie z art. 1542 1 KP. Urlopu nie udziela się nauczycielowi tylko przez części dnia obejmujące zajęcia w ramach pensum. W pytaniu nie podano, jaki szczegółowy rozkład czasu pracy ogólnego (a nie tylko w zakresie zajęć dydaktycznych) został ustalony z pracownikiem. Zakładając, że rozkład czasu pracy jest równomierny przez 3 dni robocze, to 1 dzień pracy oraz urlopu obejmuje: w poniedziałek 6,7 godzin, w tym 3,5 godzin dydaktycznych; w środę 6,7 godzin, w tym 4,5 godzin zajęć dydaktycznych, oraz w piątek 6,7 godzin w tym 4,5 godzin zajęć dydaktycznych, a więc 1 dzień urlopu obejmuje 6,7 godzin. Jeśli natomiast pracownika obejmuje inny rozkład czasu pracy (nierównomierny w poszczególnych dniach), wówczas z puli urlopu odejmuje się liczbę godzin odpowiadającą ogólnemu czasowi pracy obowiązującemu w poniedziałki, środy i piątki.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel przebywa na urlopie zdrowotnym od 1.09.2010 do 31.08.2011 czy należy się urlop uzupełniający ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 30 listopada gmina - nasz organ prowadzący - zlikwidowała szkolną stołówkę. Szkoła zatrudniała kucharkę, z którą na mocy porozumienia stron (data porozumienia - 23 listopada) rozwiązano stosunek pracy z dniem 30 listopada w związku z likwidacją stanowiska pracy i wypłacono trzymiesięczną odprawę na podstawie art. 8 ust. 1 pkt. 3 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Pracownik - kucharka - miała umowę zawartą na czas nieokreślony. Szkoła nie rozwiązała stosunku pracy za wypowiedzeniem, gdyż ostateczną decyzję o likwidacji stołówki otrzymała w ostatnim tygodniu listopada. Czy procedura rozwiązania stosunku pracy została przeprowadzona prawidłowo?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od października placówkę prowadzi stowarzyszenie. Zgodnie z przepisami nie utworzono zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Spływają natomiast pieniądze z rat pożyczek. Czy można i jeśli tak to na jakiej podstawie dysponować tymi środkami i jak je wydatkować?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel nie przyjął ograniczenia etatu w związku z tym otrzyma wypowiedzenie z art. 20 KN. Nauczyciel chce przejść na emeryturę i zwrócił się do mnie z prośbą o skrócenie czasu wypowiedzenia do 1 miesiąca. Prawdopodobnie w sierpniu miałabym dla niego godziny i mógłby pracować w przyszłym roku w pełnym wymiarze godzin, ale przy zmianie przepisów emerytalnych korzystnie jest dla niego przejść teraz na emeryturę. Czy mogę wyrazić zgodę na skrócenie okresu wypowiedzenia, czy takie skrócenie leży tylko po stronie pracodawcy? Nie bez znaczenia jest tu wysokość odprawy. Odchodzący jest byłym dyrektorem szkoły.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o interpretację przepisów: ile dni urlopu należy się dyrektorowi szkoły, który pełni funkcję do 31 sierpnia, od 1 września pracuje jako nauczyciel?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe