Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel wypowiedział umowę z dniem 31.08.2020 r. w związku z przejściem na emeryturę. Z jakim dniem należy wypłacić odprawę emerytalną z dniem 31.08. czy 01.09.?
Zgodnie z art. 87 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215, nauczycielowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, przysługuje odprawa emerytalna. Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 4 KN odprawa emerytalna, jako tzw. inne świadczenie ze stosunku pracy, wchodzi w skład wynagrodzenia nauczyciela. Terminy wypłat wynagrodzenia (a więc również odpraw) reguluje wyczerpująco art. 39 ust. 3 i 4 KN. Zasadą jest, że wynagrodzenie wypłacane jest nauczycielowi miesięcznie z góry w pierwszym dniu miesiąca, a jedynie składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac, wypłaca się miesięcznie lub jednorazowo z dołu w ostatnim dniu miesiąca. W dniu 1 sierpnia 2020 r. nie było podstawy do wypłacenia nauczycielowi odpłaty emerytalnej z góry w związku z tym, że pozostawał w zatrudnieniu. Z kolei w dniu 31 sierpnia 2020 r. stosunek pracy nauczyciela zostaje rozwiązany po przepracowaniu ostatniego miesiąca, a więc w tym dniu nauczycielowi należy wypłacić odprawę, zgodnie z art. 39 ust. 4 KN. Wypłata odprawy 1 września 2020 r. nastąpi już po terminie. Również w orzecznictwie podkreśla się, że każdy pracownik nabywa prawo do odprawy emerytalnej w ostatnim dniu pracy (wyrok Sądy Najwyższego z 9 kwietnia 1998 r., I PKN 508/97).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel organizujący i jadący na wycieczkę szkolną powinien mieć ukończony kurs kierownika wycieczki?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jakie pensum powinien realizować nauczyciel w grupie dzieci, która liczy: szesnaścioro dzieci 6-letnich + pięcioro dzieci 5-letnich? 22 godziny pensum czy 25 godzin, zgodnie z uchwałą organu prowadzącego, która mówi, że nauczyciel pracujący z dziećmi 5-letnimi i młodszymi realizuje 25 godzinne pensum?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Matka bez wiedzy ojca zmieniła miejsce zamieszkania i szkołę dzieciom. ojciec szuka dzieci prosi o adres szkoły, która potwierdziła przyjęcie dzieci. Rodzice nie są po rozwodzie, matka poinformowała, że ojciec jest agresywny, złożyła pozew o rozwód i prosi o nie ujawnianie miejsca nauki dzieci. Nie mam pewności czy mówi prawdę, ojciec bardzo martwi się o dzieci uważa, że z matką dzieje się coś złego. Czy mogę odmówić podania adresu szkoły? Co powinnam zgodnie z prawem zrobić?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy kontroli przeprowadzonej przez Komisję Rewizyjną reprezentującą Radę Miasta. Czy w protokole pokontrolnym powinien znaleźć się punkt dotyczący uwag zgłoszonych przez kontrolowanego? Jeśli nie, czy kontrolowany może sam zgłosić takie uwagi do protokołu i czy powinny być jednoznacznie one przyjęte? Czy Komisja Rewizyjna ma prawo głosować, które punkty i uwagi przyjąć, a które odrzucić? I ewentualnie jakie przepisy to regulują?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- "...Dopuszcza się prowadzenie zajęć, o których mowa w § 7 ust. 1 pkt 2–5, ust. 2 pkt 1–4 i ust. 3 pkt 1, w czasie
dłuższym lub krótszym niż 45 minut, z zachowaniem ustalonego dla ucznia łącznego tygodniowego czasu tych zajęć,
jeżeli jest to uzasadnione potrzebami ucznia. Uczeń ma przyznane 2 godziny tygodniowo zajęć korekcyjno-kompensacyjnych. Jak mam to rozumieć? Czy to jest 120 minut tygodniowo czy 2 x po 45 minut = 90 minut tygodniowo? A może 3 x po 40 minut=120 minut tygodniowo?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe