Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel z dniem 01.09.2013 rozpoczął staż na nauczyciela dyplomowanego. W trakcie stażu miał następujące przerwy: 08.02.2015 – 27.02.2015 – zwolnienie lekarskie; 03.07.2015 – 21.09.2015 – zwolnienie lekarskie; 22.09.2015 – 19.09.2016 – urlop macierzyński i rodzicielski. Do tego trzeba będzie udzielić nauczycielowi urlop uzupełniający w ilości 92 dni. W związku z powyższym jaki jest termin zakończenia stażu przez nauczyciela?
Oceny pracy nauczyciela dokonuje się w okresie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia złożenia wniosku, z tym, że ocena może być dokonana nie wcześniej niż po upływie roku od oceny poprzedniej lub oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu. Dyrektor szkoły dokonuje oceny pracy nauczyciela, uwzględniając w szczególności: 1) poprawność merytoryczną i metodyczną prowadzonych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prawidłowośćrealizacji innych zadań zawodowych wynikających ze statutu szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony, kulturę i poprawność języka, pobudzanie inicjatywy uczniów, zachowanie odpowiedniej dyscypliny uczniów na zajęciach; 2) zaangażowanie zawodowe nauczyciela (uczestnictwo w pozalekcyjnej działalności szkoły, udział w pracach zespołów nauczycielskich, podejmowanie innowacyjnych działań w zakresie nauczania, wychowania i opieki, zainteresowanie uczniem i jego środowiskiem, współpraca z rodzicami); 3) aktywność nauczyciela w doskonaleniu zawodowym; 4) działania nauczyciela w zakresie wspomagania wszechstronnego rozwoju ucznia, z uwzględnieniem jego możliwości i potrzeb; 5) przestrzeganie porządku pracy (punktualność, pełne wykorzystanie czasu lekcji, właściwe prowadzenie dokumentacji). Na wniosek nauczyciela dyrektor szkoły zasięga, a z własnej inicjatywy − dyrektor szkoły może zasięgnąć, opinii właściwego doradcy metodycznego na temat pracy nauczyciela, a w przypadku braku takich możliwości – opinii innego nauczyciela dyplomowanego lub mianowanego. Opinia ta powinna być wyrażona na piśmie. Dyrektor szkoły jest obowiązany zapoznać nauczyciela z pisemnym projektem oceny i wysłuchać jego uwag i zastrzeżeń. Nauczyciel może zgłosić swoje uwagi na piśmie, jednak nie później niż w ciągu 3 dni od dnia zapoznania się z projektem oceny. Na wniosek nauczyciela przy zapoznawaniu go z projektem oceny i wysłuchaniu jego uwag i zastrzeżeń może być obecny przedstawiciel wskazanej przez nauczyciela zakładowej organizacji związkowej. Dyrektor szkoły doręcza nauczycielowi oryginał karty oceny pracy, której wzór określa załącznik do rozporządzenia. Odpis karty oceny pracy włącza się do akt osobowych nauczyciela.
Podstawa prawna: 1. Karta Nauczyciela ustaw a dnia 26.01.1982 r. (ze zm.), w szczególności art. 6a; 2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 grudnia 2012 r. w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczyciela, trybu postępowania odwoławczego oraz składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka rozpoczęła awans na nauczyciela mianowanego 01.09.2015 r.
Od 15.06.2017 r. do 31.07.2018 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim, urlopie macierzyńskim oraz urlopie rodzicielskim. Do pracy wróciła 01.08.2018 r.
Do kiedy nauczycielka ma wydłużony staż?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Sprawa dotyczy szkoły niepublicznej - nauczyciel został zatrudniony w ciągu roku szkolnego na umowę o pracę na czas nieokreślony zgodnie z KP, od września kolejnego roku szkolnego rozpoczął staż na nauczyciela kontraktowego - umowa o pracę nie została zamieniona na umowę na czas określony na 9 m-cy na czas trwania stażu. Podobnie inny nauczyciel został zatrudniony na okres próbny 3 m-ce, został otworzony staż na nauczyciela kontaktowego, następnie została podpisana druga umowa o pracę na czas określony (1 rok). Czy kuratorium może podważyć sposób prowadzenia stażu ze względu na to, że w obu przypadkach nauczyciele nie zostali zatrudnieni na czas określony 9 m-cy trwania stażu?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony w szkole od 01.10.może rozpocząć staż na stopień nauczyciela kontraktowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który 5 lat temu uzyskał kwalifikacje do nauczania innego przedmiotu (ten sam typ szkoły) musi mieć zmieniony akt nadania stopnia awansu zawodowego? Czy jeśli tego nie zrobiłam jako dyrektor 5 lat temu mogę zrobić to teraz? Zwłaszcza ze nauczyciel składa dokumenty do awansu na nauczyciela dyplomowanego.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jak wyglądają procedury i terminy w przypadku nauczyciela stażysty, który rozpoczął swój staż we wrześniu 2018 r. i chce go zakończyć 31 sierpnia 2019 r.?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe