Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel z dniem 30.09.2020 r. przechodzi na emeryturę. Na dzień 30.09.2020 r. będzie posiadał następujący staż: 34 lata 3 miesiące 15 dni. Od 1.10.2020 r. nauczyciel jest ponownie zatrudniony na umowę o pracę na czas określony. 1) Czy nauczycielowi od 1.10 2020 r. należy naliczać nadal 20% dodatek stażowy? Czy nauczyciel zaczyna zbierać staż od początku? Poproszę o podstawę prawną. 2) Czy należy się mu jubileusz 35-lecia (brakuje niecały rok)? 3) Co z ewentualnymi jubileuszówkami w przypadku dopracowania na umowach na czas określony 40 lat – czy należy się jubileusz? Jak to wygląda przy zatrudnieniu emeryta? 4) ZFŚS. Czy zapomogi powinny być wypłacane podwójnie z listy dla emeryta i z listy nauczyciela?
Kwestię wysługi w dodatkowym miejscu pracy reguluje § 7 ust. 1–3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 416 z późn. zm.). Wedle § 7 ust. 1 tego rozporządzenia do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Jeżeli nauczyciel pozostaje jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy okresy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy. Do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę lat nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie, w którym nauczyciel jest lub był jednocześnie zatrudniony. Do okresu dodatkowego zatrudnienia nie wlicza się też okresów podstawowego zatrudnienia.
Wynika z tego, że nauczycielowi należy wliczyć do stażu pracy zakończony okres zatrudnienia.
Jeżeli chodzi o nauczycieli, to ich prawo do nagrody jubileuszowej ukonstytuowane jest w art. 47 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 2215 z późn. zm.), który stanowi, że za wieloletnią pracę nauczyciel otrzymuje nagrodę jubileuszową. Szczegółowe zasady ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowe zasady jej obliczania i wypłacania określone są w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz.U. z 2001 r. Nr 128, poz. 1418). Paragraf 2 ust. 1 tego rozporządzenia stanowi, że nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa okres uprawniający do nagrody. Jeżeli w okresie zatrudnienia nabędzie prawo do nagrody jubileuszowej, należy mu ją wypłacić.
Co do zasady, zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jest funduszem, który jest przeznaczony na finansowanie działalności socjalnej pracodawcy. Pełni on bardzo ważną rolę w realizacji tej działalności. W art. 8 ust. 1 ustawy o ZFŚS wyrażona jest generalna zasada dysponowania środkami pochodzącymi z funduszu – w oparciu o kryterium socjalne.
Zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 1352 z późn. zm.) osobami uprawnionymi do korzystania z Funduszu są pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści - byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu.
Nie ma znaczenia, jako kto nauczyciel złoży wniosek do zakładowego funduszu o wypłatę świadczenia. Osoba jest jedna. Świadczenie nie należy się stanowisku, a osobie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy wicedyrektorowi szkoły, który musi pracować w dwóch budynkach oddalonych od siebie przysługuje ryczałt za dojazdy służbowe? Jakie są zasady jego przyznawania?
Podobna sytuacja jest w przypadku pracownika administracji, który jest zobowiązany dojeżdżać do Zespołu Obsługi Szkół w celu przekazywania dokumentacji szkolnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka ma 30/30 pełen etat biblioteki i 6/18 języka polskiego jej etat w przeliczeniu to 36/27 i 9 godzin ponadwymiarowych (pensum 27). Od 1 września w zastępstwie otrzymała dodatkowo 5/18 godzin języka polskiego za nauczycielkę przebywającą na zwolnieniu lekarskim. Czy powinnam na czas zastępstwa jeszcze raz przeliczyć pensum tej nauczycielce, czy niezmiennie po mimo, iż ma pensum 27 to tylko doliczyć te godziny doraźnego zastępstwa do godzin ponadwymiarowych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Poproszę o interaktywny nowy wzór świadectwa pracy ważny od 2017r., po zmianach.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu od 1 września do 24 października należy się DWR za okres zatrudnienia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy nauczycielki, z którą podpisano umowę o pracę na zastępstwo od 01.09.2017. do 22.06.2018. Jak się okazało nauczycielka jest w ciąży (od 08.09.2017 przebywa na zwolnieniu lekarskim) i przewidywany termin porodu ma wyznaczony na grudzień 2017-styczeń 2018. Proszę o informację jak w takiej sytuacji (umowa do 22.06.2018 r.) postąpić z urlopem macierzyńskim?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe