Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka ma 30/30 pełen etat biblioteki i 6/18 języka polskiego jej etat w przeliczeniu to 36/27 i 9 godzin ponadwymiarowych (pensum 27). Od 1 września w zastępstwie otrzymała dodatkowo 5/18 godzin języka polskiego za nauczycielkę przebywającą na zwolnieniu lekarskim. Czy powinnam na czas zastępstwa jeszcze raz przeliczyć pensum tej nauczycielce, czy niezmiennie po mimo, iż ma pensum 27 to tylko doliczyć te godziny doraźnego zastępstwa do godzin ponadwymiarowych?
Pytanie jest niejasne w kwestii zastępstw. Z uwagi na zmianę przydziału godzin, gdy 5/18 etatu przydzielono na z góry znany czas określony, zwłaszcza przy długotrwałym zwolnieniu lekarskim zastępowanego nauczyciela (art. 10 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215), konieczne jest ponowne wyliczenie tzw. pensum łączonego. Zgodnie z art. 42 ust. 5c KN nauczycielom realizującym w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin zajęć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć ustala się jako iloraz łącznej liczby realizowanych godzin i sumy części etatów realizowanych w ramach poszczególnych tygodniowych wymiarów godzin zajęć, przy czym wynik zaokrągla się do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do pół godziny pomija się, a powyżej pół godziny liczy się za pełną godzinę. Godziny wyliczone ponad ten wymiar stanowią godziny ponadwymiarowe. Wyliczenie jest więc następujące: (30 + 6 + 5) = 41, czyli łączna liczba realizowanych godzin, podzielona przez sumę części etatów (1 + 0,33 + 0,28) = 1,61, co daje wynik 25,47 godzin, zaokrąglonych w dół, czyli wymiar pensum łączonego wynosi 25 godzin. Nauczycielce przydzielono natomiast 41 godzin, a więc realizuje 16 godzin ponadwymiarowych. Jest to sprzeczne z art. 35 ust. 1 KN, który dopuszcza przydzielenie godzin ponadwymiarowych w liczbie nieprzekraczającej ½ pensum, czyli nauczycielka nie może realizować więcej niż 12,5 godzin ponadwymiarowych.
Doraźne zastępstwa są zasadniczo nieplanowane i jeśli zastępstwo jest krótkotrwałe (co jest uzależnione od czasu trwania zwolnienia lekarskiego nieobecnego nauczyciela), wówczas ich prawidłowe przydzielenie nie wpływa na wymiar zatrudnienia i nie dokonuje się nowego przeliczenia wymiaru tzw. pensum łączonego, ani też doraźne zastępstwa nie są wliczane do limitu godzin ponadwymiarowych (art. 35 ust. 2a KN). W takiej sytuacji aktualny pozostałby wymiar pensum łączonego 27 godzin z 9 godzinami ponadwymiarowymi i 5/18 doraźnych zastępstw.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o podanie wymiaru urlopu dla nauczyciela zatrudnionego od 23.01.2017 do 30.06.2017r na 7/18 etatu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka jest zatrudniona w szkole od 1.03.2011 r. na zastępstwo nieobecnej nauczycielki, której przewidywalny termin powrotu do pracy wypadnie w marcu 2012 r. Czy nauczycielce zatrudnionej na zastępstwo należy zapłacić za cały urlop przypadający w okresie ferii letnich tj. w lipcu i sierpniu 2011 roku?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany, zatrudniony przez mianowanie, od 01.09.2008 r. przebywa na urlopie bezpłatnym. Z przyczyn organizacyjnych (likwidacja gimnazjum) 31.08.2019 r. zostanie rozwiązana z nauczycielem umowa o pracę. Nauczycielowi przysługuje sześciomiesięczna odprawa. Czy podstawą naliczania odprawy będzie wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela dyplomowanego obowiązujące w dniu 31.08.2019 r., czy wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela dyplomowanego obowiązujące w dniu 31.08.2008 r.? Czy naliczając nauczycielowi odprawę, należy uwzględnić inne dodatki, np. dodatek wiejski?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku z likwidacją lo i wygaszaniem gimnazjum wchodzących w skład ZSO następuje likwidacja tej szkoły z końcem roku szkolnego. W chwili obecnej nauczycielka zatrudniona na podstawie mianowania jest na urlopie macierzyńskim do połowy września. Nie wyraziła zgody na przeniesienie do innej szkoły na niepełny etat. Jakie są kolejne kroki i podstawa prawna w tym przypadku.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, mianowana posiadająca umowę na czas nieokreślony od 30 VI 2014 r. do 10 VII 2014 r. i od 14 VII do 29 XII 2014 r. przebywała na L-4 (ciąża). Przerwa w zwolnieniu wynika z faktu, że miała egzamin na nauczyciela mianowanego i nie mogła być w tym czasie na zwolnieniu. Od 29 XII 2014 r. do 27 XII 2015 r. - urlop macierzyński + urlop rodzicielski - od razu zadeklarowane 52 tygodnie. W kadrach wyliczono jej 98 dni urlopu wypoczynkowego za 2014 i 2015 r. Pytanie: Czy może z niego zrezygnować i wrócić do pracy od 1.01.2016 r.? Jest taka potrzeba kadrowa w szkole, dla dobra dzieci (klasa 1 - 6 latki), żeby nie zmieniać im kolejnych nauczycieli. Obecnie pracujący z klasą nauczyciel jest zatrudniony na okres stażu i przebywa na zwolnieniu lekarskim już ponad 33 dni. Nauczycielka po macierzyńskim wyraża chęć powrotu do pracy bez roszczeń finansowych o zaległy urlop wypoczynkowy. Czy dyrektor może przyjąć rezygnację nauczycielki z przysługującego jej urlopu wypoczynkowego czy musi urlop wypoczynkowy przyznać po skończonym urlopie macierzyńskim?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe