Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniany był na okres: 01.09.2011 do 31.08.2012 następnie od 01.09.2012 do 31.08.2014. Zaświadczenie o niekaralności dostarczone było przy pierwszej umowie natomiast przy drugiej już nie. Czy prawidłowo. Czy powinno być dostarczone nowe zaświadczenie o niekaralności w przypadku zatrudnienia; od 01.09.2013 do 30.06.2014 następnie od 01.09.2014 do 30.06.2015r. Bardzo dziękuję za jasne i ekspresowe odpowiedzi na wcześniej zadawane pytania.
Zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego nie ma określonej daty ważności. Stwierdza tylko, że dana osoba nie figuruje w rejestrze karnym w dniu jego wydania. Dlatego też każdy nauczyciel, z którym zawierany jest stosunek pracy ma obowiązek przedstawić zaświadczenie o niekaralności, niezależnie od tego, czy jest to pierwsza, czy kolejna umowa. Oznacza to, że w obu przypadkach powinno być dostarczone nowe zaświadczenie o niekaralności.
Obowiązek przedstawiania zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego przez nauczyciela przed nawiązaniem stosunku pracy został wprowadzony w sierpniu 2008 r. W art. 10 ust. 8a Karty Nauczyciela wprowadzono zapis, który obliguje nauczyciela do przedstawienia dyrektorowi szkoły informacji z KRK. Takie zaświadczenie musi być przedstawione przed nawiązaniem stosunku pracy.
Przepisy Karty Nauczyciela określają warunki, jakie musi spełnić nauczyciel, aby można było z nim nawiązać stosunek pracy. W art. 10 ust. 5 pkt 2-5 Karty Nauczyciela czytamy, że stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się, jeżeli nauczyciel:
ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z praw publicznych;
nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne lub dyscyplinarne, lub postępowanie o ubezwłasnowolnienie;
nie był karany za przestępstwo popełnione umyślnie;
posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska.
W celu potwierdzenia, że nauczyciel nie był karany za przestępstwo umyślne, nauczyciel, przed nawiązaniem stosunku pracy, jest obowiązany przedstawić dyrektorowi szkoły informację z Krajowego Rejestru Karnego.
Zaświadczenie o niekaralności z KRK nie ma okresu ważności. Poświadcza jedynie fakt, że dana osoba nie figuruje w rejestrze karnym w dniu jego wydania. W związku z tym, każdorazowo należy przedstawić zaświadczenie o niekaralności, niezależnie od tego, czy jest to pierwsza, czy kolejna umowa z tym nauczycielem.
Dlatego też w omawianych przypadkach nauczyciele, przy podpisywaniu nowej umowy, mają obowiązek ponownie wystąpić do KRK o wydanie zaświadczenia, aby było ono jak najbardziej aktualne.
Stosunek pracy z nauczycielem wygasa w razie naruszenia wymogu potwierdzenia niekaralności.
Co więcej, w art. 26 ust. 1 pkt 5 Karty Nauczyciela ustawodawca wskazuje, że stosunek pracy z nauczycielem wygasa z mocy prawa w razie stwierdzenia, że nawiązanie stosunku pracy nastąpiło na podstawie fałszywych lub nieważnych dokumentów albo zostało dokonane z naruszeniem warunków określonych w art. 10 ust. 5 pkt 1-5, gdzie wskazany jest wymóg niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciele będący opiekunami nauczycieli stażystów powinni otrzymywać dodatek funkcyjny? Jeżeli jest to konieczne i uregulowane przepisami, to ile powinien on wynosić?
- Jestem dyrektorem poradni psychologiczno-pedagogicznej. w związku z pełnieniem tej funkcji mam zniżkę godzin- 8 godzin dydaktycznych. Czy pozbawienie mnie przez organ prowadzący części dodatku za trudne warunki pracy jest zgodne z prawem?
- Nauczycielka zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony w wymiarze 13/18 w 2014 r. uzyskała stopień nauczyciela mianowanego. W tym roku tj. od 1.09.2016 r. jej wymiar godzin ulegnie zmianie na pełny etat. Czy w związku z tym mogę potwierdzić na piśmie przekształcenie stosunku pracy na podstawie umowy o pracę w stosunek pracy na podstawie mianowania?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z wprowadzeniem zmian w umowach o pracę dla nauczycieli szkół niepublicznych o uprawnieniach szkoły publicznej czy dyrektor szkoły może mieć nadal pracować na umowę zlecenie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zwolnionemu w trybie art. 23 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela, czyli z powodu czasowej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, należy się odprawa pieniężna?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe