Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem poradni psychologiczno-pedagogicznej. w związku z pełnieniem tej funkcji mam zniżkę godzin- 8 godzin dydaktycznych. Czy pozbawienie mnie przez organ prowadzący części dodatku za trudne warunki pracy jest zgodne z prawem?
Zgodnie z § 8 Rozporządzenia MENiS z dnia 31.01.2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli (...), za pracę w trudnych warunkach uznaje się m.in. prowadzenie przez nauczycieli badań psychologicznych i pedagogicznych, w tym badań logopedycznych, udzielanie dzieciom i młodzieży pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w tym pomocy logopedycznej, pomocy w wyborze kierunku kształcenia i zawodu, a także udzielanie rodzicom i nauczycielom pomocy psychologiczno-pedagogicznej związanej z wychowywaniem i kształceniem dzieci i młodzieży w poradniach psychologiczno-pedagogicznych oraz w innych poradniach specjalistycznych.
Na podstawie art. 34 ust. 1 Karty Nauczyciela, nauczycielom pracującym w trudnych lub uciążliwych warunkach przysługuje z tego tytułu dodatek za warunki pracy. Wysokość tego dodatku oraz szczegółowe warunki jego przyznawania określa organ prowadzący w drodze regulaminu na podstawie art. 30 ust. 6 KN. Zmniejszenie wysokości dodatku za warunki pracy nastąpiło zapewne na podstawie odpowiednich przepisów regulaminu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W mojej szkole pensum pedagoga wynosi 22 godziny. Czy w ramach pensum mogę zlecić pedagogowi prowadzenie z uczniem zajęć z pomocy psychologiczno-pedagogicznej typu: zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, rozwijające umiejętności uczenia się i inne z pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Czy pedagog może w godzinach planowanej pracy pójść na płatne zastępstwo, a później odpracować swoje godziny?
- Nauczyciel złożył wniosek o urlop dla poratowania zdrowia, dyrektor odwołał się od orzeczenia lekarskiego załączonego do wniosku do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy, od następnego dnia nauczyciel przedłożył zwolnienie L4 do 15.01, w trakcie trwania zwolnienia szkoła otrzymała orzeczenie w trybie odwoławczym kierujące nauczyciela na urlop od 1.01. a zwolnienie trwa do 15.01.
Od kiedy dyrektor kieruje nauczyciela na urlop? od 1.01 jak w orzeczeniu odwoławczym? Czy dopiero po zakończeniu L4 czyli po 15.01?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Konserwator w naszej szkole zatrudniony jest na 1/4 etatu czyli 2 godziny dziennie od poniedziałku do piątku. Staż jego pracy wynosi 12 lat. Ile dni urlopu wypoczynkowego należy się panu konserwatorowi? Proszę napisać jak się oblicza ten urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy mgr pedagogiki w zakresie profilaktyki społecznej zatrudniony w przedszkolu niepublicznym na stanowisku pomoc nauczyciela może pełnić sam dyżur o godz 7 rano gdy otwierane jest przedszkole i zaczynają dopiero przychodzić dzieci? Czy musi wtedy być już nauczyciel wychowania przedszkolnego?
- państwa odpowieź:Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. z 1990 r. Nr 54, poz. 310) na wniosek zainteresowanej osoby urząd gminy właściwy dla położenia gospodarstwa jest obowiązany stwierdzić okresy jej pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, wydając stosowne zaświadczenie w celu przedłożenia w zakładzie pracy. Jeżeli organ nie dysponuje dokumentami uzasadniającymi wydanie zaświadczenia o pracy zainteresowanej osoby w indywidualnym gospodarstwie rolnym, zawiadamia ją o tej okoliczności na piśmie. Wówczas okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym mogą być udowodnione zeznaniami co najmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym jest położone to gospodarstwo rolne. Zeznania nie mogą mieć formy pisemnej tylko ustną, muszą być utrwalone w protokole oraz są odbierane po pouczeniu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań (art. 83 KPA).
Moje pytanie czyli przy ustaleniu ewentualnego stażu z pracy w gospodarstwie rolnym potrzebuję tylko i wyłącznie zaświadczenia z gminy? Nie są potrzebne zaświadczenia o meldunku z tamtych lat czy kopie zaznań świadków? Czy jest jakiś druk na którym nauczyciel wnioskuje o zaliczenie stażu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe