Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony jest w dwóch placówkach. W macierzystej na cały etat i u mnie na pół etatu. Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego wrócił do pracy w szkole macierzystej, a mnie poprosił o urlop wychowawczy. Czy mogę mu go udzielić i czy jest to zgodne z prawem?
Zgodnie z art. 1862. § 1 kodeksu pracy, w czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
§ 2. W razie ustalenia, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, pracodawca wzywa pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania.
Zasadniczo więc, można udzielić urlopu wychowawczego nauczycielowi, który w jego trakcie będzie pracował w innej szkole. Zatrudnienie to nie może jednak spowodować trwałego zaprzestania sprawowania opieki nad dzieckiem. Jeżeli nauczyciel będzie pracował w wymiarze np. 18 godzinnego pensum, bez godzin ponadwymiarowych, to można uznać, że spełnia warunki do podjęcia pracy w trakcie urlopu wychowawczego. Jest to bowiem niewielka liczba godzin w ciągu dnia i nie powoduje trwałego zaprzestania sprawowania opieki nad dzieckiem.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy zatrudnianemu nauczycielowi lub innemu pracownikowi możemy wlić do stażu pracy warunkującego dodatek za wysługę lat okres pracy pozam granicami Polski (udokumentowany zaświadczeniem)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik przedszkola, który od 4 lat pracuje jako nauczyciel (wcześniej stanowiska niepedagogiczne) 15.10.2015 r. skończy 55 lat. Ogółem jego staż pracy wynosi 25 lat. Czy w przypadku redukcji etatów nauczycieli od 01.09.2015 r. będzie mógł przejść na świadczenie przedemerytalne? Czy takie prawo nabędzie dopiero przy ewentualnej redukcji etatów nauczycieli od 01.09.2016 r. ? Czy w takim przypadku obowiązują zapisy Kodeksu Pracy czy też będzie miała zastosowanie Karta Nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownikowi obsługi przysługuje nagroda jubileuszowa w naszej jednostce jeżeli jest zatrudniona na 1/2 etatu na czas nieokreślony i nie jest to podstawowe miejsce jej pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu w przedszkolu samorządowym można udzielić urlop wypoczynkowy w miesiącu lutym?
- Czy zmiany w prawie oświatowym w jakiś sposób określają wysokość- ilośc godzin nadliczbowych przyznawanych nauczycielowi?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe