Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony przez mianowanie do 30 czerwca br. przebywa na urlopie macierzyńskim. W przyszłym roku szkolnym zabraknie dla niego godzin.Czy można mu wypowiedzieć stosunek pracy w maju br. za trzymiesięcznym wypowiedzeniem z art. 20 KN?
Co do zasady pracownica przebywająca na urlopie macierzyńskim jest chroniona przed zwonieniem (zarówno rozwiązaniem umowy, jak i jej wypowiedzeniem). Karta Nauczyciela nie reguluje wogóle ochrony zatrudnienia nauczycieli nieobecnych z różnych powodów tak jak kodeks pracy. Dodatkowo odsyła, w sprawach nieuregulowanych, do przepisów właśnie kodeksu pracy. Z jednej więc strony, sprawa wydaje się jasna i tak większość prawników i sądy niższych instancji to interpretują.
Z drugiej strony, pojawiają się wyroki Sądu Najwyższego, które podważają powyższe rozumowanie. Zdaniem Sądu Najwyższego przepisy "ochronne" z kodeksu pracy nie dotyczą nauczycieli zatrudnionych przez mianowanie, ponieważ mówią o zakazie wypowiadania umowy o pracę, a mianowanie jest pozaumownym stosunkiem pracy. I tak, np.
Uchwała SN z dnia 7 grudnia 2006 r. I PZP 4/06:
Wyrok SN z dnia 2 sierpnia 2012 r. II PK 3/12:
Regulacja sposobów i trybu rozwiązania, zmiany lub rozwiązania stosunku pracy mianowanego nauczyciela jest w Karcie Nauczyciela wyczerpująca i zupełna, co prowadzi do uznania, iż art. 39 k.p. który reguluje wyłącznie zakaz wypowiadania umów o pracę, do szczególnej regulacji statusu nauczycieli mianowanych nie został włączony. Oznacza to, że przepis art. 39 k.p. nie znajduje w ogóle zastosowania do nauczycieli mianowanych(...)
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przypadku zwolnienia nauczycielki mianowanej w trakcie urlopu macierzyńskiego Sąd Najwyższy znów stwierdzi, że przepisy kodeksu pracy nie mają zastosowania do nauczycieli mianowanych. Sądy pracy nie zawsze orzekają w ten sposób. W większości przypadków uznają stosowanie przepisów kodeksu pracy w stosunku do nauczycieli zatrudnionych również przez mianowanie.
W mojej opinii rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn określonych w art. 20 KN dotyczy (a przynajmniej powinno) wszystkich nauczycieli, zarówno mianowanych jak i zatrudnionych na umowę o pracę i żadna ochrona kodeksowa nie powinna mieć tu zastosowania. Przepis ten jest wyjątkiem tak samo jak przepisy kodeksu pracy mówiące o tym, że rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem np. w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Art. 20 Karty Nauczyciela jest takim właśnie przepisem, tam też jest mowa o likwidacji szkoły - całkowitej lub częściowej oraz dodatkowo, ze względu na specyfikę organizacji pracy, zmianach organizacyjnych.
Z powyższego wynika, że Karta Nauczyciela w pełni reguluje kwestie zatrudnienia i zwalniania nauczycieli i nie powinno się tu stosować przepisów kodeksu pracy.
Podejmując decyzję o zwolnieniu nauczyciela dyrektor każdorazowo naraża się na ewentualny proces. W przypadkach tak kontrowersyjnych jak "ochrona kodeksowa" ryzyko to jest o wiele większe.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel plastyki z przygotowaniem pedagogicznym pracował w szkole podstawowej w latach 1990 - 1994. W maju 1993 roku otrzymał akt mianowania w myśl starych przepisów. Podpisując obecnie umowę o pracę zatrudniamy go jako mianowanego, kontraktowego czy stażystę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku z wygaszaniem gimnazjum, które wchodzi w skład zespoły szkół (przedszkole, szkoła podstawowa i gimnzjum) nie mam godzin w roku szkolnym 2017/2018 i 2018/2019 dla nauczycielki zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy. Nauczycielka przebywa na utrlopie macierzyńskim do 3 maja 2017r. oraz złożyła wniosek o urlop wychowawczy od dnia 4 maja 2017r., który otrzyma zgodnie z KN art. 67c ust. 2 do zakończenia zajęć lekcyjnych, t.j. do 23.06.2017r., gdyż ma do wykorzystania 8 tygodni urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z art. 225 Ustawy wprowadzajacej ustawę - Prawo oświatowe wręczę jej pismo dotyczące przeniesienia w stan nieczynny. Pytanie: Czy, jeśli nie wyrazi zgody na przejście w stan nieczynny możliwe jest wręczenie jej wypowiedzenia stosunku pracy na trzy miesiące przed zakończeniem roku szkolnego, skoro będzie w tym czasie na urlopie wychowawczym? Co mam zrobić z tą Panią, gdy wróci do pracy 1 września 2017r., a nie mam dla niej godzin?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące możliwości przeniesienia nauczyciela z dniem 1 września 2017 za jego zgodą i zatrudnienie go w mojej szkole w niepełnym wymiarze godzin? Chciałbym nadmienić, że obecnie ów nauczyciel jest zatrudniony w swojej jednostce na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze etatu tj. (10/18)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona jest w placówce feryjnej na czas określony od 1.09.2015 do 31.08.2018. W okresie od 1.10.2016 do dnia porodu tj. do 13. 05.2017 przebywała na zwolnieniu lekarskim, a od 14.05.2017 - 14.05.2018 na urlopie rodzicielskim. Nie wykorzystała urlopu w 2017 roku, więc przysługuje jej urlop uzupełniający 8 tygodni. Czy w związku z wygaśnięciem stosunku pracy z dniem 31.08.2018 przysługuje jej urlop również w wymiarze 8 tygodni za 2018 r, czy proporcjonalny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 01 września 2016r. do 31 sierpnia 2017r. zatrudniliśmy nauczyciela historii w wymiarze 1/2 etatu tj. 9/18 tygodniowo w publicznym gimnazjum. Za ile dni nauczyciel ten powinien mieć wypłacony ekwiwalent za urlop proszę o podanie konkretnej przeliczonej cyfry?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe