Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel plastyki z przygotowaniem pedagogicznym pracował w szkole podstawowej w latach 1990 - 1994. W maju 1993 roku otrzymał akt mianowania w myśl starych przepisów. Podpisując obecnie umowę o pracę zatrudniamy go jako mianowanego, kontraktowego czy stażystę?
W latach wskazanych w pytaniu akt mianowania dotyczył jedynie formy zatrudnienia. Dopiero nowelizacja Karty Nauczyciela w 2000 roku wprowadziła stopnie awansu zawodowego. Na podstawie art. 7 ustawy z dnia 18.02.2000 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz o zmianie niektórych innych ustaw, nauczyciele zatrudnieni na podstawie mianowania w dniu wejścia w życie tej ustawy uzyskali z mocy prawa stopień nauczyciela mianowanego. Stopień ten uzyskali równiez nauczyciele, którzy byli zatrudnieni na podstawie mianowania przed wejściem w życie powyższej ustawy (tak jak opisany nauczyciel), jednak jedynie w przypadku ponownego zatrudnienia w ciągu 5 lat (art. 10 ust. 3 pkt. 1).
Z powyższego wynika, że nauczyciel nie uzyskał stopnia awansu zawodowego w żaden z możliwych sposobów (ani z mocy prawa, ani w wyniku odbycia stażu). W chwili obecnej należy więc go zatrudnić jako nauczyciela stażystę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy poprawnie jest nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem od 2.09.16 r. do 30.06.17 r. na podstawie art. 10 ust. 7 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r., poz. 191 ze zm.) umowa na czas określony, na stanowisku nauczyciela historii, w wymiarze 9/18 etatu tj. 9/18 godz. tygodniowo, w celu zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania. Sytuacja ta zaistniała w wyniku, iż inny nauczyciel dnia 1 września zrezygnował z tych godzi i zmuszeni zostaliśmy do zatrudnienie nowej osoby na te godziny. W opisanej sytuacji trudno mówić o potrzebie zatrudnienia wynikającej z organizacji nauczania, a raczej o powstaniu vacatu. Potrzeba zatrudnienia nauczyciela, która wynika z organizacji nauczania to np. nauczanie indywidualne (lub inne zajęcia) zaplanowane na jeden rok szkolny lub jego część. Zasadniczo umowa o pracę zawarta od początku roku szkolnego (również od dnia rozpoczęcia zajęć) powinna zakończyć się 31 sierpnia, ponieważ nauczyciel nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze. Dobrze, a jeśli nauczyciel ten pracował 1 września(tylko 1 dzień), a od 2 września zatrudniliśmy na ten vacat nowego nauczyciela to jaką podstawę prawną powinienem wstawić w umowie i czy wówczas poprawne jest i uzasadniające zatrudnienie tego nauczyciela na czas od 2 września do 30 czerwca?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Adopcja a urlop macierzyński/rodzicielski. Bardzo proszę o wszelkie informacje dotyczące praw pracownika (nauczycielka oddziału przedszkolnego) oraz obowiązków pracodawcy w związku z adopcją dziecka przez pracownika (dziecko w wieku do 1 roku). Jakich dokumentów należy wymagać od pracownika, jaki jest wymiar urlopu, jakie terminy obligują strony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W regulaminie pracy znajduje się wykaz odzieży i obuwia roboczego dla pracowników szkoły z przewidywanym okresem użytkowania oraz górnym limitem kwot ekwiwalentu - dopuszcza się zakup odzieży i obuwia przez samych pracowników, ale w zamian za ekwiwalent. Czy pracownik ten powinien przedstawić paragon zakupu, a pracodawca powinien w swej dokumentacji przechowywać ten paragon? Czy nie musi żądać paragonów na zakupione rzeczy, a jedynie bazować na ustalonym górnym limicie kwot ekwiwalentu określonej w regulaminie pracy i oczywiście kwotą jaką posiada w budżecie szkoły ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W szkole realizowany będzie projekt w ramach programu RPO działanie 11.4. Koordynatorem i jego asystentem będą nauczyciele. Jaką mam zawrzeć umowę, czy to może być dodatek specjalny, czy umowa o dzieło. Poproszę wzór takiego dokumentu. A może jeszcze inne rozwiązanie, które będzie zgodne z prawem krajowym i europejskim.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik jest zatrudniony w jednostce jako nauczyciel. Czy na podstawie regulaminu wynagrodzeń pracowników niepedagogicznych można przyznać nauczycielowi dodatek specjalny za dodatkowe czynności BHP związane z pracą niepedagogiczną?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe