Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy z Kodeksu pracy (40 godz. w tygodniu), który przebywał na urlopie macierzyńskim do dnia 21 września 2022r. i od dnia 22 września 2022r. łączy urlop rodzicielski z pracą na 1/2 etatu. Czy nauczyciel ten wracając do pracy od dnia 22 września 2022r. powinien w pierwszej kolejności wykorzystać zaległy urlop za rok 2021, który wg. Art. 168 Kodeksu Pracy powinien być wykorzystany do 30 września 2022.
Co do zasady udzielenie urlopu wypoczynkowego odbywa się jedynie na wniosek pracownika i jeśli takiego wniosku nie złoży - nie można go na taki urlop wysłać. Jednakże zgodnie z art. 15gc ustawy z dnia 2 marca 2020r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (DZ. U. z 2021 r., poz. 2095) w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu, a pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać
W takim wypadku jeśli pracownik o urlop nie zawnioskuje można nakazać mu wykorzystanie urlopu zaległego stosując się do zasady wskazanej w art. 154(2) § 1 i 2 kp. W myśl tych zapisów:
- urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu;
- przy udzielaniu urlopu zgodnie z wyżej wskazanymi zasadami jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.
Pracodawca a powinien pamiętać, że urlop wypoczynkowy w czasie rodzicielskiego łączonego z pracą udziela się na „pracującą” część roboczego dnia w wymiarze godzinowym, uwzględniając liczbę godzin wpisanych do indywidualnego harmonogramu tego pracownika jako godziny pracy. Jeden dzień urlopu to oczywiście 8 godzin.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy można nauczycielowi udzielić upomnienia ustnego za nieprzestrzeganie regulaminu pracy? Na poprzedniej radzie pedagogicznej przypominałam o obowiązkach, a okazało się, że nadal nie wszyscy wykonują swoje obowiązki, więc na następnej radzie udzieliłam upomnienia ustnego. Czy popełniłam wykroczenie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Niepubliczna szkoła podstawowa zatrudnia do nauczania matematyki osobę z dyplomem inżynierskim politechniki i uprawnieniami pedagogicznymi. Jaki dokument uprawomocni to zatrudnienie? (wizytator KO uznaje, że ta osoba nie ma uprawnień do nauczania matematyki)
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy od 01.09.2020 r. dla dziecka niedowidzącego mogę zatrudnić w szkole ogólnodostępnej asystenta nauczyciela czy pomoc nauczyciela? Stanowiska różnią się wynagrodzeniem, nie wiem czy będzie funkcjonowało dalej stanowisko asystenta nauczyciela.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, dla którego nie ma godzin na kolejny rok szkolny można wręczyć wypowiedzenie warunków pracy w kwietniu, z informacją, że obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia, który kończy się 31 sierpnia 2019 roku? Czy konieczne jest czekanie z taką informacją dla nauczyciela do maja?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź na pytania dotyczące rozliczenia kosztów, jakie ponoszą nauczyciele na przejazd na zajęcia lekcyjne, w związku z nauczaniem indywidualnym. Uczennicy klasy II gimnazjum, zamieszkałej w obwodzie szkoły, w odległości 13 km od siedziby szkoły przyznano nauczanie indywidualne do końca roku szkolnego. W związku z tym nauczyciele dojeżdżający prywatnymi samochodami na zajęcia indywidualne i wracający po ich zakończeniu do szkoły pokonują trasę o długości 26 km. 1.Czy dyrektor szkoły jest zobowiązany pokryć koszty przejazdu prywatnym środkiem transportu, jeśli nauczyciel nie ma możliwości dojazdu na zajęcia środkami komunikacji autobusowej lub kolejowej? 2.Czy podstawą rozliczenia jest wystawienie nauczycielowi delegacji na przejazd? 3.Czy dyrektor powinien potwierdzić na delegacji obecność nauczyciela w danym dniu na zajęciach?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe