Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zgubił akt nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego. Poprosił o wydanie nowego aktu, bo potrzebuje przedłożyć go w nowym miejscu pracy. W teczce akt osobowych mam oryginał aktu. Czy mogę wydać mu oryginał aktu, a zostawić w teczce ksero, czy lepiej sporządzić odpis dokumentu?
Obowiązki pracodawcy związane z dokumentacją pracowniczą w zakresie konieczności wydawania świadectw pracy zostały uregulowane w treści art. 97 § 1 Kodeksu pracy oraz § 4 rozporządzenia w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania i dotyczą wyłącznie świadectwa pracy. Z przepisów prawa nie wynika natomiast obowiązek wydania duplikatu dokumentu, choć pracodawca może to robić, w dodatku potwierdza to praktyka.Szkoła archiwizuje dokumentację z przebiegu awansu nauczyciela
Oczywiście istnieje możliwość uzyskania duplikatu aktu nadania awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego. Zgodnie z art. 9b ust. 4 pkt 1 Karty Nauczyciela stopień zawodowy nauczyciela kontraktowego nadaje dyrektor szkoły. Dokumentacja związana z odbyciem stażu jak też dokumentacja świadcząca o uzyskaniu przez nauczyciela stażystę akceptacji komisji kwalifikacyjnej po przeprowadzeniu rozmowy z nim, zgodnie z art. 9b ust. 1 pkt 1 powinna być przechowywana w szkole, w której te czynności miały miejsce.
Duplikat
Definicja „duplikatu” wskazuje, że jest to kopia lub drugi egzemplarz dokumentu.
Kopia a odpis
W tekstach aktów prawnych, wyrazy „odpis” i „kopia” są często spotykane (niekiedy w jednym przepisie występują obok siebie), brak jednak ich definicji legalnych. Słownik Języka Polskiego podaje zbliżone znaczenia obu wyrazów.
Niemniej jednak, kopia jest wiernym odtworzeniem oryginału (np. w przypadku dokumentów jest to zgodność nie tylko z treścią oryginału, ale również zachowanie takiego samego układu graficznego), inaczej jest to dokładne powtórzenie czegoś, np. poprzez „skserowanie”.
Odpis dokumentu odnosi się zaś do przepisania tekstu oryginalnego z wiernym zachowaniem zgodności co do treści tego tekstu z tekstem oryginalnym.
Kiedy kopia może być odpisem?
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego w wyroku z 10 lipca 2009 r. (sygn. II CSK 71/09) kserokopia – jako odwzorowanie oryginału – może być uznana za odpis dokumentu. Z kolei odpis dokumentu jest dokumentem wskazującym na istnienie dokumentu oryginalnego. Niepoświadczona podpisem kserokopia nie jest dokumentem.
Warunkiem zatem uznania kserokopii za dokument jest umieszczone na niej i zaopatrzone podpisem poświadczenie jej zgodności z oryginałem.
Dyrektor może wydać odpis aktu
Akt nadania stopnia awansu zawodowego jest decyzją administracyjną i w tym kontekście moim zdaniem należy rozstrzygnąć ten problem. Najlepiej wydać uwierzytelniony odpis. Zdaje się, że żaden z przepisów regulujących dostęp do dokumentów będących w posiadaniu organów administracji publicznej nie definiuje pojęcia duplikatu decyzji administracyjnej.
Pomijając powyższe regulacje, warto zwrócić się do kuratorium o opinię w tej sprawie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel 01 września 2011 roku rozpoczął staż na nauczyciela dyplomowanego. 01 września 2013 roku poszedł na urlop dla poratowania zdrowia. Czy staż w tym przypadku kończy się 31 maja 2015 roku?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy awans zawodowy (w placówce niepublicznej) może realizować nauczyciel zatrudniony na umowę zlecenie czy też musi być umowa o pracę (wymiar godzin się zgadza)?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka szkoły podstawowej zatrudniona na podstawie mianowania wygrała konkurs na dyrektora nowo tworzonego przedszkola gminnego. Czy możliwe jest przeniesienie tej Pani do przedszkola na podstawie art. 18 Karty Nauczyciela? Kto ma dokonać tego przeniesienia, skoro to właśnie jej powierzone zostanie stanowisko dyrektora?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jakie dokumenty powinien przygotować dyrektor nauczycielowi ubiegającemu się o awans zawodowy nauczyciela na mianowanego i dyplomowanego? Czy dokumentacja wg starych zasad?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- W przedszkolu niepublicznym nauczyciele przed zmianą przepisów uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego.
Nauczyciele nie złożyli do tej chwili żadnych wniosków o awans zawodowy według nowych przepisów.
Czy dyrektor przedszkola niepublicznego ma w takim przypadku przewidziane obowiązkowe zadania? Czy są może wyznaczone terminy tych zadań?
Czy musi automatycznie wystawiać oceny pracy wszystkich nauczycieli?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe