Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel został zatrudniony 1 września 1997 r. Kiedy nabywa i kiedy wypłacamy nagrodę jubileuszową za 25 lat pracy – 31 sierpnia czy 1 września?
Jeżeli chodzi o nauczycieli, to ich prawo do nagrody jubileuszowej ukonstytuowane jest w art. 47 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 z poźn. zm.), który stanowi, że a wieloletnią pracę nauczyciel otrzymuje nagrodę jubileuszową. Szczegółowe zasady ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowe zasady jej obliczania i wypłacania określone są w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz. U. z 2001 r., poz. 1418). § 2 ust. 1 tego rozporządzenia stanowi, że nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa okres uprawniający do nagrody.
W przedstawionej sytuacji nauczyciel nabywa prawo do nagrody w dniu 31 sierpnia, przy założeniu, że nie miał przerw w zatrudnieniu. Wynika to z ogólnych przepisów zawartych w art. 112 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny w brzmieniu:
„Termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca. Jednakże przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia.”.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik ukończył 3-letnią zasadniczą szkołę zawodową w zawodzie technolog robót wykonawczych w czerwcu 1992 r. Pracownik twierdzi, że podczas trwania nauki odbywał praktyki. Czy taka szkoła zalicza się do wysługi lat, a za razem do nagrody jubileuszowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielka zwolniona na podstawie art. 20 KN, która wybrała wypłacenie odprawy, w momencie pojawienia się możliwości przywrócenia do pracy w pełnym wymiarze czasu pracy zgodnie z kwalifikacjami - propozycja dyrektora szkoły z dnia 27 sierpnia - musi wyrazić zgodę na anulowanie wypowiedzenia umowy o pracę i powrót do pracy?
- Nauczyciel jest zatrudniony w trzech placówkach i należy mu się 2 dni urlopu okolicznościowego (śmierć rodzica).
Czy musi ten urlop wziąć we wszystkich placówkach w tych samych dniach czy może w różnych dniach?
W jakim terminie należy wybrać urlop okolicznościowy?
Czy 1 miesiąc po pogrzebie można jeszcze udzielić tego urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dziękujemy za odpowiedź, jednak nasza wątpliwość dotyczy okresu do 31.12.1990r. gdyż pojęcie domownika w myśl
ustawy z 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin za domownika nie uznawano osoby, w okresie, w którym kształciła się ona w szkole ponadpodstawowej. Proszę o odpowiedź czy cały okres tj.od 31.07.1989r.(po ukończeniu 16 lat) do 30.07.1991r. należy zaliczyć do stażu pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w związku z trwającym i nasilającym się konfliktem między nauczycielem prowadzącym zajęcia edukacyjne, a klasą i rodzicami uczniów tej klasy (rodzice domagają się zmiany prowadzącego zajęcia), mam prawo w celu jego wygaszenia dokonać zmiany przydziału zadań nauczycielowi tj.godziny z klasą zastąpić godzinami świetlicy szkolnej?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe