Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel został zatrudniony w Zespole Szkół od 1 września 2022 r. w wymiarze ponad ½ etatu. Jednocześnie jest nauczycielem akademickim zatrudnionym na stanowisku asystenta od 2014 r. W okresie od 1 września 2020 r. do 9 października 2021 r. pracował w Publicznej Szkole Podstawowej - wymiar etatu 16/22. Nauczyciel nie posiada żadnego aktu nadania stopnia awansu zawodowego. Czy takiego nauczyciela traktujemy jako początkującego? Czy w poprzednim miejscu pracy powinien z mocy prawa otrzymać stopień nauczyciela kontraktowego z dniem 1 września 2020 r. z tytułu nauczyciela akademickiego z 6 letnim stażem pracy na uczelni. Jak nasza szkoła powinna postąpić w takiej sytuacji? Czy jest jakaś możliwość pozwalająca uznać takiego nauczyciela jako kontraktowego?
Zgodnie z art. 9a ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (Dz. U. Z 2021r. poz. 1762) nauczyciele akademiccy, posiadający stopień naukowy oraz legitymujący się co najmniej 5-letnim okresem pracy w uczelni, z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole uzyskują stopień nauczyciela mianowanego. Jeśli nauczyciel, o którym mowa w pytaniu posiada stopień naukowy to w szkole zostaje zatrudniony jako nauczyciel mianowany. Jeśli nie- jest nauczyciele początkującym. Już w poprzednim stanie prawnym nauczycielowi temu można było nadać z mocy prawa stopień nauczyciela mianowanego, bowiem nadawany był on nauczycielom akademickim, posiadającym stopień naukowy oraz legitymujący się co najmniej 5-letnim okresem pracy w szkole wyższej, z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole uzyskują stopień nauczyciela mianowanego. Oczywiście pod warunkiem, ze miał on stopień naukowy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o odpowiedź, ponieważ zadaję to pytanie trzeci raz, bez skutku. Nauczyciel otrzymał "stopień nauczyciela mianowanego z przygotowaniem pedagogicznym", taki zapis jest na dokumencie. Czy Kuratorium, podczas postępowania na stopień nauczyciela dyplomowanego, ma prawo zakwestionować, jego przygotowanie pedagogiczne i odmówić wszczęcie postępowania ze względu na niespełnienie wymogu formalnego. Czy kuratorium może unieważnić poprzednie akty nadania, ponieważ jego zdaniem n-l nie ma przygotowania pedagogicznego, a przecież zasiadali w komisji i tego nie zakwestionowali? Czy kuratorium może podważyć decyzję administracyjną?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel stażysta zatrudniony na zastępstwo od 1 września 2020 r. do 25 czerwca 2021 r. złożył wniosek o rozpoczęcie stażu na wyższy stopień awansu zawodowego do 21 września 2020 r. Wymieniony nauczyciel kończy staż 31 maja br. W jakim terminie należy przeprowadzić postępowanie kwalifikacyjne, jeśli umowa dla danego nauczyciela kończy się 25 czerwca 2021 r.? Czy może lepiej przedłużyć umowę z nauczycielem do końca roku szkolnego, czyli do 31 sierpnia 2021 r., wprowadzając zmiany aneksem? Nadmienię, że nauczyciel będzie nadal zatrudniony w nowym roku szkolnym na okres 4 miesięcy od 1 września 2021 r. do 22 grudnia 2021 r., do powrotu nauczyciela z urlopu rodzicielskiego i wychowawczego. Czy właściwie interpretuję przepisy: jeżeli nauczyciel stażysta rozpoczął staż 1 września 2020 r., to kończy staż 31 maja 2021 r.? A jak przedstawia się sytuacja nauczyciela mianowanego, który złożył do dyrektora wniosek o rozpoczęcie stażu na nauczyciela dyplomowanego 4 września 2020 r. – czy kończy staż 31 maja 2021 r., czy 4 czerwca 2021 r.?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy w teczce nauczyciela składającego dokumenty na dyplomowanie jest ocena dorobku za okres stażu napisana przez dyrektora?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony na umowę o dzieło może być opiekunem nauczyciela odbywającego staż (zatrudnionego oczywiście na umowę o pracę)?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Zwracam się do Państwa z pytaniem dotyczącym awansu zawodowego. Nauczyciel rozpoczął staż na nauczyciela dyplomowanego 1 września 2017r., 27 lutego 2018r. uległ wypadkowi w drodze do pracy i przebywał na zwolnieniu lekarskim, po tym zwolnieniu kontynuował zwolnienie lekarskie w związku z ciąża. Nauczyciel 23 września 2018 r. rozpoczął urlop macierzyński. Z dniem 29 grudnia 2018 r. urlop macierzyński został przejęty przez męża nauczycielki a ona rozpoczęła urlop wypoczynkowy i powróciła do pracy z dniem 17 stycznia 2019r. Proszę o podanie daty zakończenia stażu na nauczyciela dyplomowanego, czy teczka tego nauczyciela ma być wg "starych" przepisów?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe