Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielce posiadającej 39 letni staż pracy, zatrudnionej na podstawie mianowania oraz posiadającej uprawnienia emerytalne proponuję zmianę stanowiska (wychowawca świetlicy w niepełnym wymiarze godzin). Nauczycielka nie wyraża zgody. Czy w tym przypadku mogę rozwiązać z nią stosunek pracy z przyczyn organizacyjnych - art.20 ust.1 KN na podstawie porozumienia stron, czy konieczne jest trzy miesięczne wypowiedzenie? Jaka odprawa jej przysługuje i czy rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić na koniec lipca?
Sam fakt niewyrażenia zgody na zmianę stanowiska i obniżenie wymiaru zatrudnienia nie stanowi obiektywnej przyczyny wyboru nauczyciela do zwolnienia. Tylko jeśli zaistnieje brak godzin na dotychczasowym stanowisku nauczycielki z przyczyn organizacyjnych wymienionych w art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 oraz zastosowane obiektywne kryteria przemawiają za zwolnieniem tej nauczycielki, prawidłowe będzie rozwiązanie jej stosunku pracy, co może nastąpić za zgodą nauczycielki w trybie porozumienia stron w uzgodnionym z nią w terminie (np. 31 lipca) albo też na podstawie 3 – miesięcznego wypowiedzenia złożonego przez dyrektora, które upłynie w dniu 31 sierpnia (bez możliwości skrócenia do 31 lipca), zgodnie z art. 20 ust. 3 KN. Przy każdym z tych trybów nauczycielka będzie uprawniona do 6 – miesięcznej odprawy z art. 20 ust. 2 KN oraz ponadto do 3 – miesięcznej odprawy emerytalnej z art. 87 ust. 2 KN, jeśli ta ostatnia odprawa nie została jej w przeszłości wypłacona w związku z rozwiązaniem innego stosunku pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W Rozporządzeniu dot. kwalifikacji nauczycieli z dnia 1 sierpnia 2017 r. jest następujący przepis:§ 28. Nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia, którym na podstawie dotychczasowych przepisów uznano ukończony kierunek (specjalność) studiów za zbliżony do nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć, zachowują nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki.Moje pytanie dotyczy konkretnej sytuacji: Nauczyciel ma uznane przez dyrektora w roku 1999 kwalifikacje do nauczania fizyki - tzn. do nauczania w gimnazjum. Co należy zrobić, aby mógł uczyć w szkole podstawowej, jakie kroki powinien podjąć dyrektor w tej sprawie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony jest jako pedagog w wymiarze 14/28 i jako nauczyciel w wymiarze 11/18. Czy powinnam uśrednić jej etat i czy jest to zgodne z prawem, że godziny nadliczbowe liczę dzieląc stawkę przez 96 ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pomoc nauczyciela, posiadająca wykształcenie pedagogiczne (licencjat) może sprawować samodzielnie opiekę nad uczniami niepełnosprawnymi intelektualnie np. w czasie przerwy lub na świetlicy?
- Czy dyrektor na prośbę nauczyciela musi wystawić mu skierowanie do lekarza medycyny pracy w celu starania się przez nauczyciela o urlop na poratowanie zdrowia? Jeśli tak to, kto płaci za badania, które zleci lekarz medycyny pracy? Proszę o komentarz i podstawę prawną.
- Czy w regulaminie przydziału środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego obowiązkiem dyrektora jest zapewnienie fartucha roboczego dla nauczycieli: plastyki, bibliotekarza, fizyki, biologii, techniki, przyrody, pomoc nauczyciela, n-la przedszkola, oddziału przedszkolnego w ramach prowadzenia z dziećmi zajęć plastycznych ?. Czy wiedząc, że nauczyciele uczący w/w przedmiotów nie korzystają z fartucha można w regulaminie nie wykazywać tych stanowisk ?. Czy w regulaminie można zamieścić informację, że we wszystkich salach lekcyjnych ww. przedmiotów będzie znajdował się fartuch roboczy, który w razie potrzeby wykorzystania na danej lekcji nauczycielowi ma służyć ?. Czy nauczyciel, który na piśmie zrzeka się przydziału odzieży roboczej dyrektor po mimo pisma ma obowiązek zakupu dla niego np. tego fartucha?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe