Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciele naszej szkoły wyjechali z uczniami na praktykę z projektu ERASMUS Plus do Hiszpanii 22.08.2016r i wracają w nocy 19.09.2016r. Moje pytania to: czy nauczycielom przysługuje urlop uzupełniający, czy muszą przyjść do pracy następnego dnia tj. 20.09.16r.?
Opieka nad uczniami na wyjeździe zagranicznym nie uprawnia do skorzystania z urlopu uzupełniającego (art. 66 ust. 1 KN). Jeśli opieka jest wykonywana w ramach obowiązków pracowniczych, nauczyciele mogą skorzystać z dnia wolnego od pracy, jeżeli złożą oświadczenie potwierdzające odbycie podróży służbowej w godzinach nocnych, zakończonej w takim czasie, że do rozpoczęcia pracy nie upłynęło 8 godzin, a podróżowali w warunkach uniemożliwiających odpoczynek nocny (§ 3 pkt 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, Dz. U. z 2014 r., poz. 1632). Mimo, że § 16 rozporządzenia wprost nie stanowi o zachowaniu prawa do wynagrodzenia za dzień wolny, należałoby uznać takie prawo nauczycieli, gdyż w przeciwnym razie musieliby ten dzień odpracować, aby otrzymać pełne wynagrodzenie. Jeśli odpoczynek nocny przekroczy 8 godzin, nauczyciele powinni stawić się w pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielka wychowania przedszkolnego będzie musiała uczyć języka obcego? W internecie aż huczy od informacji na forach. Myślałam, że będzie mogła jeśli ma kwalifikacje ale skąd nagle panika, że trzeba się nauczyć języka, żeby dalej pracować z dziećmi i realizować podstawę programową?
- Czy nauczyciel pracujący w szkole publicznej musi mieć zgodę dyrektora macierzystej placówki, jeśli ma możliwość podjęcia dodatkowej pracy w ilości 8h w placówce niepublicznej? Proszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka od 01.01.2017 r. do 14.03.2017 r. była na urlopie rodzicielskim. Od 15.03.2017 .r do 12.11.2017 r. na urlopie wychowawczym. Od 13.11.2017 r. do 31.12.2017 r. na urlopie wypoczynkowym uzupełniającym. Czy za 2017 r. należy jej się "trzynastka"?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Powrót po urlopie rodzicielskim.
1. Nauczycielka - logopeda przebywająca obecnie na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim wraca do pracy w marcu 2019 r. Na jej zastępstwo została zatrudniona inna osoba. Dyrektor chciałby, żeby umowa z zastępującym logopedą trwała do końca zajęć dydaktycznych w 2019 r. ze względu na specyfikę stanowiska (zmiana w trakcie roku szkolnego nie byłaby dobra dla uczniów). Mając na względzie fakt, iż po urlopie związanym z rodzicielstwem należy zapewnić pracownikowi powrót na to samo stanowisko, czy w sytuacji, kiedy nauczycielka sama napisze prośbę o przeniesienie (po powrocie) na stanowisko wychowawcy świetlicy - nie będzie to błędem, a jeśli nie będzie, to kiedy powinna zwrócić się z taką prośbą do pracodawcy - w maju 2018, kiedy trwa ruch kadrowy?
2. Jak postąpić w sytuacji, kiedy dla nauczycielki wracającej do pracy po urlopie rodzicielskim nie ma stanowiska, które uprzednio zajmowała. Sytuacja dotyczy edukacji wczesnoszkolnej. Obecnie w szkole jest 6 oddziałów (klas) III, natomiast przewidywana liczba oddziałów (klas) I w r. sz. 2018/2019, to zaledwie 3.
2a. Jaką podstawę prawną wypowiedzenia należy zastosować w stosunku do pozostałych nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, kiedy większość z nich, to nauczyciele mianowani i niestety nie będzie dla nich zatrudnienia w edukacji wczesnoszkolnej (obecnie 6 oddziałów II, w nowym roku szkolnym klas I zaledwie 3)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak uzasadnić odwołanie od orzeczenia lekarskiego wydanego nauczycielowi celem skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe