Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Powrót po urlopie rodzicielskim. 1. Nauczycielka - logopeda przebywająca obecnie na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim wraca do pracy w marcu 2019 r. Na jej zastępstwo została zatrudniona inna osoba. Dyrektor chciałby, żeby umowa z zastępującym logopedą trwała do końca zajęć dydaktycznych w 2019 r. ze względu na specyfikę stanowiska (zmiana w trakcie roku szkolnego nie byłaby dobra dla uczniów). Mając na względzie fakt, iż po urlopie związanym z rodzicielstwem należy zapewnić pracownikowi powrót na to samo stanowisko, czy w sytuacji, kiedy nauczycielka sama napisze prośbę o przeniesienie (po powrocie) na stanowisko wychowawcy świetlicy - nie będzie to błędem, a jeśli nie będzie, to kiedy powinna zwrócić się z taką prośbą do pracodawcy - w maju 2018, kiedy trwa ruch kadrowy? 2. Jak postąpić w sytuacji, kiedy dla nauczycielki wracającej do pracy po urlopie rodzicielskim nie ma stanowiska, które uprzednio zajmowała. Sytuacja dotyczy edukacji wczesnoszkolnej. Obecnie w szkole jest 6 oddziałów (klas) III, natomiast przewidywana liczba oddziałów (klas) I w r. sz. 2018/2019, to zaledwie 3. 2a. Jaką podstawę prawną wypowiedzenia należy zastosować w stosunku do pozostałych nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, kiedy większość z nich, to nauczyciele mianowani i niestety nie będzie dla nich zatrudnienia w edukacji wczesnoszkolnej (obecnie 6 oddziałów II, w nowym roku szkolnym klas I zaledwie 3)?
1. Jeżeli zmiana stanowiska nastąpi na wniosek nauczycielki albo za jej zgodą, można tego dokonać w każdym czasie. Dla dyrektora najlepiej będzie, jeżeli wniosek taki złożony zostanie odpowiednio wcześniej - np. w maju, ze względu na okres ewentualnych wypowiedzeń.
2. W okresie przebywania na urlopie rodzicielskim pracownica jest chroniona przed zwolnieniem i wypowiedzeniem. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie urlopu rodzicielskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. W przypadku nauczycieli przepisem szczególnym pozwalającym na rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn organizacyjnych albo całkowitej lub częściowej likwidacji szkoły jest art. 20 Karty Nauczyciela. Zwolnienie nauczycielki w trakcie urlopu rodzicielskiego może jednak spotkać się z negatywną oceną sądu pracy.
2a. Podstawą rozwiązania stosunków pracy z nauczycielami zatrudnionymi w pełnym wymiarze, z przyczyn organizacyjnych (zmniejszenie liczby oddziałów - brak godzin), jest art. 20 ust. 1 pkt. 2 Karty Nauczyciela, w przypadku nauczycieli niepełnozatrudnionych - art. 27 ust. 1.
W szkołach, w których prowadzone są klasy dotychczasowego gimnazjum - art. 225 ustawy z dnia 14.12.2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (w pierwszej kolejności przeniesienie w stan nieczynny, a w razie braku zgody nauczyciela - zwolnienie).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- 1. Nauczyciel zatrudniony przez mianowanie nie ma pełnego etatu, od 1.09. będzie miał 7/26 i 9/18 jakie dokumenty powinien mieć przygotowane? 2. Pedagog szkolny ma zmienione pensum z 20 na 25. Jakie dokumenty powinny być przygotowane?
- Dn. 28.05.2012 r. poprosiłam nauczyciela, aby zgłosił się po lekcji do mojego gabinetu. Nauczyciel miał otrzymać ograniczenie zatrudnienia z 14/18 na 13/18 w roku szkolnym 2012/2013. Nauczyciel uciekł i nie zgłosił się, więc wysłałam mu zawiadomienie o ograniczeniu zatrudnienia. Dn. 29.05. 2012 r. zawiadomił mnie, że do 1.06.2012 r. jest na zwolnieniu, więc moje ograniczenie też otrzymał już na zwolnieniu. Co mogę teraz zrobić?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony na zastępstwo, za rok szkolny 2022/2023 wykorzystał urlop wypoczynkowy do 30 lipca 2023r. ( dzień 30 lipca 2023 to jest również dzień rozwiązania umowy i na ten dzień został obliczony urlop wypoczynkowy i wykorzystany przez nauczyciela). Ponownie został zatrudniony 01.09.2024r. Jak należy obliczyć nauczycielowi urlop (liczymy od 01.09.2024 do 23.03.2024 - ponieważ tak będzie trwała umowa) tj.: proporcjonalnie do przepracowanego czasu ( tj.: za 7 miesięcy)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor obecnej szkoły pełni swoją funkcję do 31.08.2018 r. Nowe umowy o pracę z pracownikami należy podpisać z dniem 31.08.2018 r. Kto powinien podpisać te umowy jeżeli nowy dyrektor został powołany od 01.09.2018 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z nauczycielem zatrudnionym na czas określony do 31.08.2017 r. w dniu 30.06.2017 r. podpisano umowę (poprzez mianowanie), w której jako termin rozpoczęcia pracy podano 01.09.2017 r. Pracownik w dniu 25.08.2017 r. złożył dokument informujący o niepodjęciu pracy z dniem 01.09.2017 r., powołując się na w/w umowę na czas określony (uznając w rozmowie ustnej, że nie obowiązuje nawiązanie stosunku pracy poprzez mianowanie podpisane przez obie strony umowy w dniu 30.06.2017 r.). W odpowiedzi przygotowano nauczycielowi pismo informujące, że obowiązuje go miesięczny okres wypowiedzenia (pracuje w placówce od 01.09.2016 r.) i stosunek pracy rozwiązuje się z dniem 30.09.2017 r. Nauczyciel pismo przeczytał, ale odmówił jego przyjęcia. Pismo wysłano pocztą za potwierdzeniem odbioru. Proszę o interpretację z jaką datą w świetle powyższych faktów rozwiązuje się jego stosunek pracy - czy podpisany obustronnie 30.06.2017 r. dokument jest wiążący i można zastosować okres wypowiedzenia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe