Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciele zatrudnieni byli wcześniej w Zespole Szkół złożonym ze szkoły podstawowej i gimnazjum. W swoich umowach mieli określone, że są nauczycielami np. religii w szkole podstawowej. Nastąpiły zmiany reorganizacyjne - w 2005 r. zlikwidowano gimnazjum i placówka została przekształcona w szkołę podstawową. Jednak umowy nauczycieli nie zostały zawarte ponownie tylko obowiązują te same. Czy jest to zgodne z prawem?
Zgodnie z art. 10 ust. 1 Karty Nauczyciela, znowelizowanym w 2007 roku, stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się w szkole, a w przypadku powołania zespołu szkół jako odrębnej jednostki organizacyjnej - w zespole szkół na podstawie umowy o pracę lub mianowania.
Dodatkowo, art. 14 ust. 2 określa, że w przypadku zatrudnienia w zespole szkół akt mianowania i umowa o pracę powinny określać także typy (rodzaje) szkół w zespole, w których pracuje nauczyciel.
Ustawa o systemie oświaty:
art. 62 ust. 5. Organ prowadzący zespół szkół lub placówek albo szkół i placówek może wyłączyć z zespołu niektóre szkoły lub placówki, włączyć do zespołu inne szkoły lub placówki, a także może rozwiązać zespół. W przypadku wyłączenia szkół lub placówek z zespołu oraz rozwiązania zespołu przepisów art. 58 i 59 nie stosuje się. (a więc przepisów o tworzeniu i likwidacji szkoły).
Zgodnie z powyższym, w przypadku rozwiązania zespołu szkół, nie trzeba rozwiązywać dotychczasowych umów o pracę i zawierać nowych. Biorąc pod uwagę fakt, że zmiany organizacyjne nastąpiły w 2005 roku, prawdopodobnie umowy podpisane są ze szkołą podstawową, a nie z zespołem szkół. Jeżeli nauczyciele nie otrzymali aneksów do tych umów, mówiących o zmianie pracodawcy, to nie ma potrzeby dzisiaj niczego zmieniać. Jeżeli jednak umowy lub aneksy do tych umów zawierają informację, że pracodawcą jest zespół szkół, powinny zostać sporządzone aneksy zmieniające pracodawcę z zespołu szkół na szkołę podstawową.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik obsługi zatrudniony jest na czas nieokreślony. Obecnie przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, 182 dni mijają 30 marca 2015r. Nie może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne, ponieważ nie rokuje na całkowite wyleczenie, które umożliwiało by mu powrót do pracy. Lekarz medycyny pracy również nie wystawi mu zaświadczenia o tym że jest zdolny do pracy. Pozostaje nam rozwiązać z nim stosunek pracy. Czy w przypadku sytuacji kiedy rozwiązanie umowy o pracę następuję w skutek trwałej niezdolności do pracy obowiązuje okres wypowiedzenia, jeżeli tak to jaki? Wiadomo, że pracownik w okresie wypowiedzenia pracy nie będzie świadczył bo nie może, a co wtedy z wynagrodzeniem?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniłam nauczyciela bibliotekarza w wymiarze 1 etatu w dniu 5 grudnia 2022 r. na czas określony do 31 sierpnia 2023 r. Pani przebywa na zwolnieniu lekarskim z przerwami od 12 grudnia 2022 r. tj. od początku zatrudnienia do dnia dzisiejszego. Zanosi się na zwolnienie lekarskie w czasie wakacji. Wykorzystała urlop w czasie ferii zimowych 14 dni. Nie ukrywam, że generuje ona wiele problemów z funkcjonowaniem biblioteki/szkoły – w czasie jej nieobecności odbyła się inwentaryzacja biblioteki, muszę zagwarantować uczniom i nauczycielom ciągłość wypożyczeń, do tego jeszcze zakup podręczników. Z chwilą zatrudnienia rozpoczęła przygotowanie do zawodu nauczyciela jako nauczyciel początkujący. W związku z zakończeniem umowy o pracę powinna uzyskać ocenę pracy za okres odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela w danej szkole, ponieważ ocena będzie uwzględniana przy dokonywaniu ocen pracy na poszczególnych etapach przygotowania do zawodu (art. 6a ust. 1db KN). Pani nie wykazała się pracą, ponieważ przerwy w zwolnieniach lekarskich to 1-2 dni. Jaka jest możliwość zwolnienia nauczyciela, który przebywa na tak długim zwolnieniu lekarskim? Jak dokonać oceny takiego nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam -pytanie dotyczy ZFŚS - czy pracownik zatrudniony na czas roku szkolnego na 3/40 opieka nad dowozem jest uprawniony do takich samych kwot np. zapomogi świątecznej jak pracownik na pełnym etacie ,czy można to uregulować zapisem w naszym regulaminie ZFŚS . Proszę o odpowiedź.
- Czy nauczyciel bibliotekarz prowadzi w ramach swojego pensum godziny biblioteczne? Czy lekcja z uczniami jest zastępstwem płatnym, czy należy potraktować ją jako realizowaną w ramach pensum nauczyciela bibliotekarza?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak wygląda procedura zatrudniania asystenta nauczyciela dla 1. klasy na podstawie nowych przepisów? Czy wniosek o zatrudnienie składany do organu prowadzącego może być podyktowany pisemnym podaniem w tej sprawie Rady Rodziców lub rodziców uczniów danej klasy? Czy są jakieś wymogi, kiedy trzeba zatrudnić w szkole asystenta nauczyciela? Czy organ prowadzący może odmówić zatrudnienia asystenta, mimo wniosku dyrektora szkoły- na jakiej podstawie? Czy szkole przysługuje wówczas odwołanie od decyzji organu prowadzącego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe