Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka biblioteki z dniem 31.08.2019 r. kończy pracę (odchodzi na emeryturę). Umowa trwa na czas nieokreślony od 01.09.1983 r. Pani ta wykorzystała ferie zimowe i od 26.02.2019 r. do 24.07.2019 r. ma zwolnienia lekarskie. Za ile dni należy tej osobie wypłacić ekwiwalent za urlop?
Zakładając, że od 25 lipca nauczycielka już nie będzie na zwolnieniu lekarskim i wykorzysta urlop do dnia 31 sierpnia w wymiarze 38 dni, razem z urlopem w wymiarze z 14 dni w czasie zimowych ferii w sumie w bieżącym roku szkolnym wybierze 52 dni urlopu. Odejmuje się je od maksymalnego wymiaru urlopu uzupełniającego, wynoszącego 56 dni. Ekwiwalent będzie w takim przypadku przysługiwał za 4 dni – art. 64 ust. 1, art. 66 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie kwalifikacje powinien mieć kierownik wycieczki szkolnej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka dyplomowana zatrudniona przez mianowanie realizuje 19 godzin kształcenia zintegrowanego oraz 6 godzin rewalidacji , 1 godzinę zajęć korekcyjno kompensacyjnych- razem 26 godzin. Jest objęta ochroną związkową do 2018r. Czy w świetle ustawy o związkach zawodowych ochrona warunków pracy i płacy obejmuje te 26 godzin i tyle musi mieć cały czas, czy tylko należy zapewnić jej etat? Czy skorzystanie z możliwości oddania 3 godzin wf innemu nauczycielowi powoduje, że jej etat podstawowy zmniejszy się do 16 godzin (plus 7 godz. rew. i z.kk) i jest możliwe w czasie ochrony? Jako dyrektor uważam, że powinna mieć ochronę na 26 godzin i bez możliwości odebrania wychowania fizycznego. Czy mam rację?
- Nauczyciel przebywał często na zwolnieniach lekarskich tj. od 1 września 2017 r. było to zawsze zwolnienie minimum 12-dniowie i były 4 okresy niezdolności do pracy - razem 52 dni. 18 grudnia na dzień przed zakończeniem kolejnego zwolnienia lekarskiego wystawiłam skierowanie na kontrolne badanie medycyny pracy w związku z częstymi, dezorganizującymi działalność szkoły, nieobecnościami w pracy nauczyciela, Sekretarz szkoły wykonał telefon do nauczyciela i poinformował, że zostało wystawione skierowanie na badania kontrolne i prosimy o umówienie się na badanie medycyny pracy. Po kilku kilkunastu minutach nauczyciel oddzwonił i przekazał wiadomość, że nie pójdzie na badania, bo: idzie na urlop dla poratowania zdrowia. 20 grudnia przedstawił wniosek o urlop dla poratowania zdrowia z wsteczną datą na orzeczeniu tj. 11 grudnia. Wcześniej nie informował o takim orzeczeniu. Dyrektor szkoły podtrzymał swoją decyzję o skierowaniu nauczyciela na kontrolne badanie lekarskie. Czy dyrektor w takiej sytuacji może odmówić udzielenia urlopu? Czy dyrektor powinien złożyć w tej kwestii odwołanie - zgodnie z prawem ma na to 14 dni od daty otrzymania orzeczenia? Jak powinno wyglądać takie odwołanie? We wniosku i orzeczeniu okres urlopu powinien rozpocząć się 27 grudnia, a więc jeśli dyrektor złoży w ustawowym terminie odwołanie do lekarza, to czy powinien udzielić tego urlopu, a potem, po rozpatrzeniu odwołania, zdecydować, co robić dalej czy może udzielić urlopu i żądać w tym czasie dostarczenia badań medycyny pracy, na które sam skierował nauczyciela? Nadmienię, że od września dyrektor dostał dwie prośby od dyrektorów innych szkół o przeniesienie służbowe nauczyciela, z których dyrektorzy wycofywali się, a działo się to zwykle na zwolnieniu lekarskim nauczyciela. Prośby te oznaczały, że nauczyciel nie ma kłopotów zdrowotnych i chce zmienić pracę,
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- nauczyciel który przebywa obecnie na urlopie dla poratowania zdrowia, kończy go 23.07.2020 jest nauczyciel przedszkola, posiada zaległy urlop za rok 2019 - 34 dni i za rok 2020-35 dni. Poinformowała nas że w maju złoży wniosek o przejście na świadczenie kompensacyjne z dniem 01.09.2020. nasze pytanie po ukończeniu urlopu dla poratowania zdrowia od razu będzie korzystała z urlopu wypoczynkowego. nie wykorzysta całości ale będzie miała za pozostała część, będzie miała wypłacony ekwiwalent. co z badaniami lekarskim ? czy po urlopie mamy jej wydać normalnie skierowanie na badania ? do pracy fizycznie na zajęcie nie wróci ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy możemy zatrudnić w szkole podstawowej osobę, która posiada studia magisterskie na kierunku marketing i komunikacja w biznesie oraz przygotowanie pedagogiczne (kurs kwalifikacyjny 250+170) oraz studia podyplomowe na kierunku oligofrenopedagogika na stanowisku nauczyciela współorganizującego kształcenie lub pedagoga specjalnego (w oparciu o przepisy przejściowe do 2026 r.)? Czy taka osoba posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska wychowawcy świetlicy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe