Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka dotychczas była zatrudniona w naszej szkole na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze 15/18 godzin. W związku z tym, że było to jej dodatkowe miejsce pracy, dodatek za wysługę lat wypracowała w wysokości 4%. Z dniem 31 sierpnia 2021 r. pracownica rozwiązała stosunek pracy w podstawowym miejscu pracy 18/18 i dostarczyła nam świadectwo pracy. Od 1 września 2021 r. w naszej szkole jest zatrudniona na umowę o pracę w wymiarze pełnym 18/18 (w tym 15/18 język polski, 1/18 godz. wych. i 2/18 wyrównawcze – uzupełnienie do pełnego etatu). Po doniesionym świadectwie dodatek został ponownie przeliczony i wynosi on 20%. 1. Czy ta umowa powinna przekształcić się w umowę zawartą na podstawie mianowania? Zakładamy, że nauczycielka w przyszłym roku uzyska pełne kwalifikacje do nauczania WOS i wtedy będziemy mieć jedną umowę, bez godzin wyrównawczych. Dodatkowo z tą samą nauczycielką została zawarta druga umowa o pracę na rok szkolny 2021/2022 w wymiarze 2/18 za zgodą kuratora, ponieważ nie posiada jeszcze kwalifikacji do nauczania WOS. 2. Jaki powinien zostać wypłacony dodatek za wysługę lat przy drugiej umowie (w tej samej szkole)? Czy taki jak przy pierwszej umowie – 20%, czy w związku z tym, że wcześniej byliśmy jej dodatkowym zatrudnieniem, więc wypracowała sobie wysługę, powinniśmy przyjąć 4%? A może w ogóle nie powinna otrzymać dodatku za wysługę lat?
W sytuacji, gdy obecnie tylko czasowo z powodu możliwości przydzielenia zajęć wyrównawczych możliwe jest zapewnienie pełnego etatu zgodnie z aktualnie posiadanymi kwalifikacjami, a nauczycielka jeszcze nie uzyskała pełnych kwalifikacji do prowadzenia zajęć z WOS (nie ma pewności, a jedynie przewiduje się, że je uzyska), nie zachodzą przesłanki z art. 10 ust. 5 pkt 5 i 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm.), a więc nie istnieje teraz możliwość zatrudnienia na czas nieokreślony zgodnie z kwalifikacjami nauczyciela. Dlatego nie doszło jeszcze do przekształcenia w zatrudnienie na podstawie mianowania w trybie art. 10 ust. 5a pkt 2 KN.
Zgodnie z art. 33 ust. 1 KN i § 7 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. z 2014 r., poz. 416 ze zm.), ponieważ łączny wymiar pracy na stanowiskach pedagogicznych zsumowany z dwóch umów o pracę przekracza pełen etat, staż uprawniający do dodatku wylicza się dla każdej z umów odrębnie. W ramach zatrudnienia na pełen etat uwzględnia się okres bieżącego zatrudniania (jak wynika z pytania – 4 lata) oraz zakończone okresy zatrudnienia według doniesionego świadectwa pracy, czyli jak wskazano – w sumie z bieżącym zatrudnieniem 20 lat. W ramach dodatkowej umowy o pracę można uwzględnić jedynie okres bieżącego zatrudnienia w ramach tej umowy, powiększony tylko o te lata z zakończonych okresów zatrudnienia, których nie wliczono do stażu z umowy podstawowej, o ile nauczycielka je ma.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Kto może podpisać listy płac gdy dyrektor jest na L4 lub na urlopie wypoczynkowym, jaka jest podstawa prawna? Jestem dyrektorem małej szkoły gdzie nie ma wicedyrektora, zastępcy, w naszej gminie funkcjonuje GZEAS.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel który jest zatrudniony w szkole i będzie kierownikiem lub opiekunem 3 dniowej wycieczki organizowanej w szkole składa pisemne oświadczenie o niekaralnosci za przestępstwa zgodnie z art 92p ust 1 pkt 1 ustawy o systemie oświaty z 2018.
- Świadectwo pracy z 2000 roku. Nauczyciel zwrócił się z prośbą o wydanie duplikatu świadectwa pracy za okres trzech miesięcy 2000 roku. Świadectwo sporządzone zostało wówczas na druku samokopiującym, z których jeden miał napisane wzdłuż marginesu oryginał, drugi - kopia. Od tamtej pory szkoła zmieniła nazwę (nadano jej imię i "rozszerzono" o oddziały integracyjne) i dyrektora. Jak w takiej sytuacji sporządzić pracownikowi duplikat (druku samokopiującego)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Za ile dni należy wypłacić ekwiwalent za urlop nauczycielowi - logopedzie, zatrudnionemu na podstawie umowy o prace na czas określony od 20 lutego 2015 do 26 czerwca 2015 w wymiarze 1/25 godz tygodniowo?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik samorządowy (sekretarka szkolna) odchodzi na emeryturę. Jakie pracownica musiałaby w tej sytuacji spełniać warunki, by móc wypłacić jej nagrodę jubileuszową za przepracowane lata?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe