Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Za ile dni należy wypłacić ekwiwalent za urlop nauczycielowi - logopedzie, zatrudnionemu na podstawie umowy o prace na czas określony od 20 lutego 2015 do 26 czerwca 2015 w wymiarze 1/25 godz tygodniowo?
Zgodnie z art. 66 ust. 2 Karty Nauczyciela, w razie niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, powołania do zasadniczej służby wojskowej albo do odbywania zastępczo obowiązku tej służby, do okresowej służby wojskowej lub do odbywania długotrwałego przeszkolenia wojskowego - nauczycielowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu, nie więcej jednak niż za 8 tygodni w odniesieniu do nauczycieli szkół feryjnych, a nie więcej niż za 35 dni roboczych w odniesieniu do nauczycieli szkół nieferyjnych.
W szkole feryjnej:
Na podstawie art. 64 ust. 5 Karty Nauczyciela, nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć. Za każdy miesiąc będzie to 5,6 dnia. Nauczyciel był zatrudniony przez 5 miesięcy (niepełny miesiąc pracy, zgodnie z zasadą kodeksu pracy zaokrągla się w górę), zatem 5,6 x 5 = 28 dni (4 tygodnie).
W placówce nieferyjnej:
Na podstawie art. 64 ust. 5a Karty Nauczyciela, w przypadku nawiązania lub ustania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego, nauczyciel ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego, zgodnie z odrębnymi przepisami (przepisami kodeksu pracy).
W pierwszej kolejności należy ustalić roczny wymiar urlopu proporcjonalnego nauczyciela zatrudnionego na 1/25 etatu:
1/25 x 35 dni = 1,4 dnia (po zaokrągleniu - 2 dni)
2 dni : 12 miesięcy x 5 miesięcy pracy= 0,83 dnia (po zaokrągleniu 1 dzień).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy wychowawcy (nauczyciel) w internacie sosw (mogą pracować w każdą niedzielę z innym dniem wolnym w tygodniu, czy muszą mieć co drugą niedzielę wolną nawet, jeżeli chcą pracować w każda niedzielę? Jest to placówka feryjna.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi wspomagającemu pracującemu w pełnym wymiarze zajęć (20 godz.) można przydzielić godziny ponadwymiarowe specjalistyczne z terapii pedagogicznej 7/22 ? Nauczyciel posiada kwalifikacje do prowadzenia takich zajęć. Jeśli tak to z jakiego pensum miałby płacone za te godziny. A może należałoby zawrzeć drugą umowę?
- Dot. prawidłowego wydania świadectwa pracy. Jak należy postąpić w sytuacji gdy nauczyciel najpierw był zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony, w międzyczasie przeszedł na etat łączony i placówką podstawową przy łączeniu etatu zostaje inna niż w przypadku umowy na czas nieokreślony. Etat łączony oczywiście obejmuje do pełnego etatu, na wszystko co ponad to - to jest sporządzona dodatkowa umowa o pracę na czas określony. Jak należy prawidłowo wystawić świadectwo pracy za okres umowy na czas nieokreślony (czy tutaj powinno nastąpić najpierw rozwiązanie umowy za porozumieniem stron)?
- Nauczycielka złożyła podanie o urlop wychowawczy, a dyrektor na jej miejsce planuje zatrudnić na umowę na czas określony - na zastępstwo emerytowanego nauczyciela. Czy muszę robić nowe badania okresowe dla emerytowanego nauczyciela skoro są ważne w aktach, czy muszę powtórzyć ponieważ absencja była powyżej miesiąca w związku z rozwiązaniem umowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację, czy z dniem 1 września 2020 r. można zatrudniać na stanowisko nauczyciela osoby, które mają mgr np. z technologii żywienia a studnia podyplomowe z chemii na stanowisko nauczyciela chemii? proszę o informację, ponieważ przepisy miały się zmienić, że na stanowisko nauczyciela można zatrudnić tylko osoby, które mają ukończone studia mgr z danego przedmiotu od kiedy mają wejść nowe przepisy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe