Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka jest w trakcie stażu na kolejny stopień awansu zawodowego. Przed urodzeniem dziecka zaliczyła 2 lata stażu, pozostał jej okres wrzesień–maj. Kończy staż 31 maja 2022 r. Po urlopie rodzicielskim zostało jej do wykorzystania 41 dni urlopu wypoczynkowego. Ze względu na trudności organizacyjne szkoły zgodziła się wrócić od września do pracy, a pozostały urlop wykorzystać w miesiącach maj–czerwiec 2022 r. Staż skończy w trakcie urlopu wypoczynkowego. Mam pytanie dotyczące jej sprawozdania i oceny dorobku. Czy może podczas urlopu wypoczynkowego zrobić i oddać sprawozdanie z realizacji stażu? Czy podczas jej urlopu może biec procedura związana z oceną dorobku zawodowego, czy też bezpieczniej wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy wcześniej, by w czerwcu napisać i złożyć sprawozdanie z realizacji stażu?
Na podstawie § 4 ust. 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2020 r., poz. 2200 ze zm.) nauczyciel składa dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego uwzględniające efekty jego realizacji dla nauczyciela i szkoły w terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu. Nie jest to obowiązek służbowy nauczyciela wynikający ze stosunku pracy, ani też przepisy nie przewidują przedłużenia terminu z powodu przebywania na urlopie wypoczynkowym. W związku z tym nawet w czasie urlopu wypoczynkowego nauczyciel ma obowiązek złożyć sprawozdanie w terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu. Ocena dorobku zawodowego również nie dotyczy oceny wykonywania obowiązków służbowych, jak to ma miejsce przy ustalaniu oceny pracy. Z tego powodu obowiązujące przepisy nie przewidują przedłużenia terminu ustalania oceny dorobku zawodowego za okres stażu, gdy nauczyciel przebywa na urlopie wypoczynkowym, a więc dyrektor, opiekun stażu i rada rodziców wykonują swoje zadania w tym zakresie także pod nieobecność nauczyciela w pracy oraz dyrektor może ją doręczyć nauczycielowi np. pismem poleconym, zgodnie z art. 9c ust. 5 – 5c KN. Od uzgodnień dyrektora i nauczycielki, mając na względzie także organizację pracy szkoły, zależy termin udzielenia zaległego (uzupełniającego) urlopu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy którakolwiek forma wyjścia/wyjazdu poza szkołę zwalnia z obowiązku dokumentacji wycieczkowej (np. wyjście na lekcji nad pobliską rzekę w celu topienia marzanny, wyjście z księdzem katechetą na lekcji religii do kościoła, itp.)? Jeśli jeden nauczyciel wyjeżdża z jednym uczniem na konkurs, rozumiem, że obowiązuje dokumentacja wycieczkowa, ale kto jest kierownikiem a kto opiekunem? Czy kierownik wyjazdu musi rzeczywiście wyjeżdżać z dziećmi, jeśli sprawy organizacyjne nałożone na kierownika zostały załatwione przed wyjazdem, w szkole? Czy uczniowie muszą poświadczyć własnoręcznym podpisem zapoznanie się z regulaminem wycieczki/wyjazdu?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Zadałam wczoraj pytanie o urlop na poratowanie zdrowia dla nauczyciela pracującego w placówce niepublicznej. Otrzymałam odpowiedź, że mu nie przysługuje. A czy ma jakieś znaczenie fakt,że pierwsze 11 lat pracy w zawodzie pracował w placówce państwowej a ostatnie 11 w placówce niepublicznej? Czy te pierwsze lata mają znaczenie odnosząc się do urlopu na poratowanie zdrowia?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Otrzymałam informacje z urzędu wraca inspektor do pracy w szkole. Jest to nauczyciel dyplomowany który od 1.09 204 roku przebywał na urlopie bezpłatnym. Kończy prace w urzędzie.Z dniem 1 lipca wraca do szkoły. Nadmieniam ze prze cały czas urlopu bezpłatnego nauczycielka ta była umieszczana w projekcie organizacyjnym a na jej miejsce zatrudniona jest osoba na zastępstwo. W związku z tym mam następujące zapytania:
1. Czy powracającej nauczyciele z urlopu bezpłatnego przysługuje urlop w wakacje.
2. Czy powinnam w związku z powrotem nauczycielki sporządzić aneks do projektu organizacyjnego 2009/10
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń uzyskał ocenę niedostateczną z przedmiotu na koniec roku. W podaniu napisał, że chce zdawać egzamin poprawkowy na ocenę dopuszczającą, wymagania dostał na ocenę dopuszczającą. Ile procentowo musi uzyskać punktowo, żeby zaliczyć egzamin. A jeśli uczeń nie poda oceny w podaniu, to czy jeśli napisze egzamin na ocenę bardzo dobrą, to czy na świadectwie ma mieć ocenę bardzo dobrą.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Witam, bardzo proszę o pomoc.
Nauczyciel do końca bieżącego roku szkolnego chce odejść na urlop zdrowotny, w maju podpisze ograniczenie etatu, jak w związku z tym będzie miał płacone od września (z pełnego wymiaru godzin, czy z ograniczenia)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe