Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka jest zatrudniona na czas określony do 31 sierpnia 2015 r. (zastępuje nauczyciela będącego na urlopie macierzyńskim). W kwietniu oświadczyła, że jest w ciąży. Poród koniec listopada. Czy mogę z innym nauczycielem nawiązać stosunek pracy od 1 września 2015 r. Czy nauczycielka musi iść na zwolnienie lekarskie, aby miała płatne do czasu porodu?
Zgodnie z zasadą kodeskową, umowa o pracę na czas określony, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciązy, ulega przedłuzeniu do dnia porodu. Zasada ta nie dotyczy jednak umów o pracę zawartych w celu zastępstwa.
Z nauczycielem nawiązuje sie stosunek pracy na podstawie przepisów Karty Nauczyciela, czyli albo na podstawie mianowania albo na podstawie umowy o pracę. Umowa o pracę zasadniczo powinna być zawarta na czas nieokreślony. Karta Nauczyciela przewiduje jedynie trzy przypadki, w których mozna zatrudnić nauczyciela na czas określony - umowa z nauczycielem stazystą zawarta na rok szkolny w celu odbycia stazu, w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania oraz w przypadku zaistnienia potrzeby zastępstwa nieobecnego nauczyciela. Wśród wielu interpretacji umowy na zastępstwo, w przypadku umów nawiązanych na podstawie Karty Nauczyciela, najlogiczniejsza wydaje się teza, ze tak samo, jak w przypadku umów kodeksowych, tak i w tym przypadku, umowa o pracę nie przedłuza się do dnia porodu. Warunkiem niezbędnym jest tutaj zapis w umowie o pracę, ze jest ona zawarta w celu zastępstwa innego nauczyciela.
Umowa o pracę zostanie zatem rozwiązana z upływem czasu, na jaki została zawarta - 31.08.2015 r.
W przeciwnym przypadku - gdyby umowę przedłuzyć do dnia porodu - aby zatrudnić innego nauczyciela od września, nauczycielka o której mowa musiałaby być nieobecna w pracy (zwolnienie lekarskie do dnia porodu, rozwiązanie umowy o pracę, zasiłek macierzyński z ZUS).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 16 września 2022r. zatrudniam Ukrainkę na stanowisku nauczyciela angielskiego. W trakcie trwania umowy nauczyciel uzyskał nostryfikację swojego dyplomu ukończenia studiów. W zaświadczeniu z dnia 14 listopada 2022 r. Dziekan wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego potwierdził posiadane uprawnienia lingwisty, które są równoważne z polskim dyplomem ukończenia studiów drugiego stopnia na kierunku anglisty z tytułem magistra. Czy w związku z tym czy powinnam jej wyrównać wynagrodzenie od dnia zatrudnienia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniam nauczyciela na czas nieokreślony, w pełnym, wymiarze godzin , z 9 godzin realizuje w miojej, 9 w innej -uzupełnianie etatu . Jaki jest poprawny zapis wymiaru zatrudnienia na umowie- 18/18, czy 9/18?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy można z nauczania wczesnoszkolnego wyłączyć w-f i przydzielić go nauczycielowi w-fu?
Dwóch nauczycieli w-fu gimnazjum traci pracę, w szkole podstawowej godzin w-fu jest 30 godzin,czy jest taki przepis,że muszą dać jednemu z nich cały etat,a drugiemu to co zostanie?Czyli jeden nauczyciel ma 18 godzin, a drugi 12? Pani wójt twierdzi, że tak mówi prawo.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka w gimnazjum zatrudniona była: od 01.09.2007 r. do 31.08.2008 r. umowa o pracę na czas określony na 10/18 etatu od 01.09.2008 r. do 31.08.2009 r. umowa o pracę na czas określony na 10/18 etatu od 01.09.2009 r. zatrudnienie przez mianowanie (18/18 etatu - czas nieokreślony). W maju 2012 r. nauczycielka otrzymała wypowiedzenie warunków pracy i płacy, w części dotyczącej zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy (na 15/18) i wyraziła pisemną zgodę na tę zmianę (w wypowiedzeniu nie ma na jaki okres jest zmiana). Jednak od 01.09.2012 r. dostała w zastępstwie nieobecnej nauczycielki godziny i miała pełen etat do 27czerwca 2013 r. Od 1 września 2013 miała również pełen etat do 31 sierpnia 2014 r. (warunki z aktu mianowania). W maju podpisała analogiczne jak wyżej wypowiedzenie warunków, ale od września 2014 r. znów w zastępstwie miała pełen etat. Czy w/w sytuacja jest poprawna prawnie i jakie dokumenty dyrektor powinien uzupełnić tej nauczycielce (porozumienie, aneks, itp.)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W 2019 r. nowo powołany dyrektor zarządzeniem powołał na czas swojej kadencji, czyli na 5 lat, wicedyrektora. Po trzecim roku funkcjonowania w szkole liczba oddziałów zostanie zmniejszona do 11. Czy istnieje sposób na zachowanie tego stanowiska mimo zmniejszenia się liczby oddziałów w szkole? Czy należy zwrócić się z prośbą do organu prowadzącego szkołę o wyrażenie zgody i jak należałoby to uzasadnić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe