Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka jest zatrudniona tylko na 1 rok w pełnym wymiarze jako nauczyciel wspomagający w klasach integracyjnych. Chce jechać na konferencję w godzinach pracy w sprawie zmian w podstawie programowej z języka obcego, bo w przyszłości będzie Jej to potrzebne. Czy muszę wyrazić Jej zgodę?
Ponieważ do podstawowych obowiązków nauczyciela należy dążenie do pełni rozwoju zawodowego (art. 6 pkt 3 KN), a dodatkowo w publicznych jednostkach oświatowych nauczyciel doskonali się zawodowo w ramach obowiązków służbowych i obowiązującego go czasu pracy (art. 42 ust. 2 pkt 3 KN), co dyrektor powinien jemu umożliwiać (art. 7 ust. 2 pkt 4 KN), co do zasady dyrektor jedynie w wyjątkowych sytuacjach powinien odmawiać nauczycielowi możliwości wzięcia udziału w doskonaleniu zawodowym (np. z powodu braku możliwości organizacji zastępstwa z uwagi na sytuację kadrową). W niepublicznej szkole z racji braku obwiązywania art. 42 ust. 2 pkt 3 i art. 7 ust. 2 pkt 4 KN, odmowa udzielenia zwolnienia z prowadzenia zajęć z uczniami może być uzasadniona także brakiem związku zakresu doskonalenia zawodowego z obowiązkami wykonywanymi w danej placówce.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dziecko w klasie 3 SP posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na chorobę, miało przyznane w tym roku szkolnym 2016/2017 nauczanie indywidualne. Jednak nie było w stanie opanować wiedzy i umiejętności określonych w podstawie programowej. Rodzice podjęli decyzję o odroczeniu dziecka (po raz pierwszy), jakie dokumenty (poza wnioskiem rodziców, opinią nauczyciela i decyzję dyrektora szkoły) powinny znaleźć się w dokumentacji szkolnej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jakie konsekwencje można wyciągnąć wobec nauczyciela, który będąc świadomym, że uczeń nie opanował podstawy programowej, promuje go do następnej klasy? Sprawa dotyczy uczniów szkoły podstawowej.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel gimnazjum musi zrealizować podstawę programową do egzaminu gimnazjalnego? Proszę podać odpowiedni zapis w przepisach prawa oświatowego.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyjaśnienie kwestii na jakiej podstawie można przyjmować słuchacza do Liceum Ogólnokształcącego bezpośrednio na semestr III (trzeci) nauki na podstawie ukończenia przez delikwenta Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Czy możliwość ta dotyczy absolutnie każdego, kto legitymuje się świadectwem ukończenia ZSZ, nawet ktoś kto ukończył taką szkołę wiele lat temu (np. w latach 80-tych bądź 90-tych?)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- 1.Czy nauczyciel bibliotekarz, wychowawca świetlicy, nauczyciel oddziału przedszkolnego są zobowiązani realizować godziny z Art. 42?
2. Czy uczeń zwolniony z zajęć wychowania fizycznego może nie być na lekcji jeśli jest to pierwsza lub ostatnia w planie? Jeśli tak, to czy ma tę nieobecność usprawiedliwioną?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe