Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka języka niemieckiego zatrudniona jest w naszej szkole od 1996, wykorzystała urlop dla poratowania zdrowia dwa razy: 01.12.2016 – 30.11.2017, 13.05.2013 – 28.06.2013 w sumie rok i 47 dni. Czy i ile należne jest dla nauczycielki w kolejnych latach urlopu dla poratowania zdrowia? Dwie niezależne od siebie instytucje podały nam sprzeczne informacje. KO, że nie jest należne nic, ponieważ miała możliwość korzystania dwa razy i wykorzystała swój limit niezależnie od tego, że nie były to pełne lata. Druga osoba w OP podaje nam jako podstawę artykuł 73 us. 8 KN i określa, że nauczycielce został jeszcze rok do wykorzystania. Ile urlopu pozostało do wykorzystania nauczycielce?
Powyższe poglądy są błędne. Zgodnie z art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm., jednorazowo wymiar urlopu dla poratowania zdrowia nie może przekroczyć roku. Dodatkowo na podstawie art. 73 ust. 8 KN, nauczycielowi można udzielić kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia. Łączny wymiar urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela w okresie całego zatrudnienia nie może przekraczać 3 lat. Wynika z tego, że w karierze zawodowej nauczyciel może korzystać z urlopu dla poratowania wielokrotnie, ale łącznie nie dłużej niż 3 lata, ponieważ ustawodawca nie określił w art. 73 KN limitu liczby urlopów, a zwłaszcza że można na nim przebywać tylko dwukrotnie lub trzykrotnie. Jedynie pojedynczy urlop nie może trwać dłużej niż rok, a pomiędzy poszczególnymi urlopami musi nastąpić przynajmniej roczna przerwa.
Nauczycielka dotychczas dwukrotnie wykorzystała urlop wypoczynkowy w łącznym wymiarze 1 roku 1 miesiąca i 16 dni. Może więc przykładowo skorzystać z wielu krótkich urlopów albo z jednego maksymalnie rocznego i z dalszych krótszych urlopów, o ile nowe urlopy w sumie nie przekroczą 1 roku 10 miesięcy i 14 dni oraz gdy nastąpią wymagane roczne przerwy pomiędzy urlopami zdrowotnymi.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka jest zatrudniona w trzech szkołach (w jednej szkole na całym etacie, w dwóch szkołach na część etatu). Obecnie przebywa na urlopie rodzicielskim, który kończy się 21 marca 2017 roku. Po jego zakończeniu chce skorzystać z urlopu wypoczynkowego, a następnie przejść na urlop wychowawczy. Z dniem rozpoczęcia urlopu wychowawczego chce podjąć pracę w szkole, w której jest zatrudniona na całym etacie, w pozostałych korzystać z urlopu wychowawczego. Czy ma takie prawo?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka z 30 letnim stażem pracy, znająca procedurę związaną z planowaniem urlopu wypoczynkowego, nie oddała w terminie tj. w grudniu 2016 r. planu urlopu na rok 2017. Od 6 grudnia 2016 do 28 lutego 2017 przebywała na zwolnieniu lekarskim, w tym czasie zgłosiła się z wnioskiem o udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia, który został jej udzielony zgodnie z terminem wskazanym przez lekarza tj. od 1 marca do 31 sierpnia 2017 roku. Proszę o udzielenie mi odpowiedzi na pytania: 1. Czy dyrektor może wskazać nauczycielowi termin urlopu wypoczynkowego np. w całości tj. 31 dni zaraz po urlopie zdrowotnym?; 2. Czy musi go nauczyciel wykorzystać do 31 grudnia 2017 r ? Kiedy nie musi?; 3. Czy nauczyciel może zaplanować wykorzystanie urlopu za rok 2017 podając termin w 2018?
- Witam, proszę o odpowiedź na następujące pytanie: Czy osoba legitymująca się licencjatem w zakresie pedagogiki specjalnej z terapią pedagogiczną i uzupełniającymi studiami magisterskimi na kierunku terapia pedagogiczna z pedagogiką specjalną posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska pedagoga szkolnego w szkole podstawowej i w gimnazjum?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o odpowiedź czy są jakieś terminy zaproponowania przeniesienia nauczycielowi na inne stanowisko w tej samej szkole zgodnie z art. 18 KN. Co się dzieje kiedy nauczyciel nie wyrazi zgody na przeniesienie, a ja nie mam dla niego pracy na tym stanowisku na którym jest aktualnie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel praktycznej nauki zawodu korzystający podczas zajęć z uczniami ze służbowego samochodu (o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony) musi przechodzić w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej testy psychotechniczne? Czy w przypadku, gdy lekarz medycyny pracy nie skierował nauczyciela p.n.z. na takie dodatkowe badania, obowiązek ten ciąży na dyrektorze szkoły?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe