Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel praktycznej nauki zawodu korzystający podczas zajęć z uczniami ze służbowego samochodu (o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony) musi przechodzić w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej testy psychotechniczne? Czy w przypadku, gdy lekarz medycyny pracy nie skierował nauczyciela p.n.z. na takie dodatkowe badania, obowiązek ten ciąży na dyrektorze szkoły?
Zakres obowiązkowych badań lekarskich, przeprowadzanych w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy zawiera ustawa z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2016 r. poz. 1907 ze zm.), która m.in. wymienia obowiązkowe badania psychologiczne dla kierowców w transporcie drogowym. Nie ma ona zastosowania do osób niezatrudnionych na stanowisku kierowcy, w tym np. do nauczyciela praktycznej nauki zawodu, który w związku z tym nie podlega badaniom wymaganym od kierowców. W skierowaniu nauczyciela na badanie profilaktyczne należy zaznaczyć, że pracownik używa w pracy samochodu (art. 229 § 4 KP). O tym, jakie badania i co jaki czas należy wykonywać w ramach badań profilaktycznych, decyduje lekarz, który je przeprowadza – w szczególności może (ale nie musi) uznać za konieczne przeprowadzenie w ich ramach badań psychologicznych i okulistycznych. Jeśli mimo skierowania z adnotacją o korzystaniu z samochodu lekarz nie uznał za konieczne przeprowadzenia badań psychologicznych, dyrektor nie ma obowiązku zapewniać ich pracownikowi.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel w przedszkolu z epilepsją.... proszę o postępowanie zwalniające taką osobę, czy najpierw skierowanie do lekarza pracy o zdolność pełnienia tej funkcji? Obecnie jest na zwoln. lekarskim, proszę o ścieżkę konkretnie poprawną prawnie; umowa na czas określony do k. lipca 2018r..
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Regulamin pracy - uzgodnienia z organizacjami związkowymi.
Proszę o pomoc w następującej kwestii:
1. Art. 30 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych. W jaki sposób pracodawca powinien wnioskować o wspólne stanowisko związków?
a) wysłać pismo i dokument do zaopiniowania (np. regulamin pracy) do obu związków w tym samym czasie umieszczając je wzajemnie "do wiadomości", żeby organizacje miały świadomość kto jeszcze poza nimi otrzymał pismo?
b) wyznaczyć termin do kiedy czeka na odpowiedź? Jaki to powinien być okres?
c) czy w przypadku braku odpowiedzi w wyznaczonym terminie powinien odczekać 30 dni (od chwili upływu wyznaczonego terminu czy od chwili wysłania pisma?) i poinformować związki, że w tej sytuacji wprowadza regulamin bez opinii związków? Czy nie zawiadamiać?
2. Art. 30 ust. 6 przywołanej wyżej ustawy. Czy pracodawca zwraca się z wnioskiem (pismem) o zajęcie stanowiska tylko do tych związków, których członkowie są u niego (w jego szkole) zatrudnieni i zrzeszają co najmniej 5% pracowników zatrudnionych w szkole?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy zastępstw doraźnych wg nowej Karty Nauczyciela. Czy zgodnie z KN dyrektor może prowadzić doraźne zastępstwa za nieobecnego nauczyciela i może za nie pobierać wynagrodzenie tak jak nauczyciele? Czy doraźne zastępstwa są ukryte pod pojęciem godzin ponadwymiarowych, których dyrektor nie może mieć?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W materiałach na stronie jest "Przykładowy Regulamin wynagradzania w szkole niepublicznej prowadzonej przez stowarzyszenie". Czy w szkole publicznej prowadzonej przez stowarzyszenie takie zapisy również mogą obowiązywać. Proszę o podstawę prawną.
- Czy dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły należą się godziny ponadwymiarowe z tytułu nadzorowania przebiegu egzaminu maturalnego poza godzinami pracy (przyjmując 8 godz. dziennie) tj. przed 7.00 rano i po 15.00. Dodam, że organ prowadzący w stosownej uchwale zawarł przepis,że kadrze kierowniczej nadgodziny nie przysługują, z wyjątkiem doraźnych zastępstw.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe