Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka klas I-III będzie od 1 września 2012 r. przebywać na zwolnieniu lekarskim w związku z przebytą w sierpniu poważną operacją. Przewiduję, że zwolnienie to będzie trwało około pół roku. Nauczycielka oświadczyła, że prawdopodobnie po zwolnieniu skorzysta z urlopu dla podratowania zdrowia. W związku z tym muszę zatrudnić nauczyciela na zastępstwo. Jaki okres pisać w umowie o pracę: czy na okres wskazany na każdym zwolnieniu, czy ogólnie na okres zastępstwa za nauczycielkę przebywającą na zwolnieniu lekarskim? Jeśli zatrudnię nauczyciela na zastępstwo, to czy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela kontraktowego?
W przypadku potrzeby zatrudnienia nauczyciela w zastępstwie za innego, nieobecnego nauczyciela, nie mają zastosowania przepisy kodeksu pracy, mówiące o tzw. umowie na zastępstwo. Kwestię zatrudniania nauczycieli w pełni reguluje Karta Nauczyciela. Art. 10 ust. 7 daje możliwość zatrudnienia nauczyciela, bez względu na jego stopień awansu zawodowego, na podstawie umowy na czas określony:"
W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami, o których mowa w ust. 5, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony."
W omawianym przypadku, należy więc zawrzeć umowę o pracę na czas określony. Taka umowa musi określać termin rozpoczęcia i zakończenia pracy. Rozwiązania są dwa:
- jeżeli ma Pani pewność, że nauczycielka będzie na zwolnieniu np. przez pół roku - można zawrzeć umowę o pracę na taki okres;
- można zawrzeć umowę na czas zwolnienia lekarskiego nauczycielki i przedłużać ją aneksem przy każdym nowym zwolnieniu, a później urlopie zdrowotnym.
Co do odbywania stażu przez nauczyciela zatrudnionego w zastępstwie, nie ma przeszkód, aby rozpoczął on odpowiedni staż. Istotna jest tutaj kwestia pewności ciągłości zatrudnienia, bowiem zgodnie z art. 9f. ust. 2 KN: Nauczycielowi kontraktowemu i nauczycielowi mianowanemu, którzy w okresie trwania stażu zmienili miejsce zatrudnienia, do stażu, o którym mowa w art. 9c ust. 1 pkt 2, zalicza się okres dotychczas odbytego stażu, jeżeli podjęli zatrudnienie w szkole nie później niż 3 miesiące po ustaniu poprzedniego stosunku pracy i za okres dotychczas odbytego stażu otrzymali pozytywną ocenę dorobku zawodowego.
Jeżeli zatem nauczycielowi umowa skończy się więcej niż 3 miesiące przed podjęciem kolejnej pracy, będzie musiał odbywać staż na nowo.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W szkole pracuje nauczycielka, która już w marcu osiągnie wiek emerytalny (60 lat). Jak długo trwa ochrona przedemerytalna? Ponadto – czy ochrona przedemerytalna przysługuje do czasu uzyskania wieku emerytalnego (60 lat), czy do czasu, aż nauczyciel przejdzie na emeryturę, mając nawet ponad wiek emerytalny? Pytam dlatego, że moja nauczycielka, pomimo wieku, nie zamierza jeszcze skorzystać z uprawnień emerytalnych. Jeśli tak się stanie, czy mam prawo w nowym roku szkolnym ograniczyć jej zatrudnienie do połowy pełnego etatu? W mojej szkole nastąpi reorganizacja.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy godziny z doradztwa zawodowego są godzinami 60 min czy 45 min?
- Jesteśmy szkoła podstawową z oddziałami przedszkolnymi, podczas ferii zimowych nigdy dotąd przedszkole nie było czynne. W tym roku rodzice chcą, aby było normalnie czynne od 7.00 do 16.00. W oddziałach przedszkolnych uczy 3 nauczycieli, którzy mają pełne etaty w przedszkolu i jeszcze kilka godzin w szkole. Czy Ci nauczyciele jako n-le przedszkola mają 35 dni urlopu jak inni n-le w przedszkolach mimo iż szkoła jest feryjna? Czy powinnam prowadzić dla nich plan urlopów? Jeśli mieli by pracować podczas ferii to po ile godzin dziennie każdy, czy tak jak mają w planie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź i poradę w ważnych dla mnie kwestiach. Organ prowadzący szkołę wyraża chęć, aby po reformie pozostawić pełną szkołę podstawową z kl. I- VIII + oddział przedszkolny, jednak na chwilę obecną brakuje dwóch sal lekcyjnych. Wyjściem z sytuacji byłoby podzielenie dużej sali na dwie mniejsze - jakie wymogi muszą być spełnione odnośnie metrażu sali lekcyjnej w przeliczeniu na ucznia? Druga propozycja - przechodzenie na zajęcia edukacyjne do sali, której uczniowie mają w tym czasie wych. fizyczne - czy jest to rozwiązanie zgodne z przepisami? Czy każda klasa musi mieć przydzieloną "swoją" izbę lekcyjną?... I czy w związku z powrotem do szkoły podst. przedmiotów: geografia, fizyka, chemia, biologia muszą być od września 2017r. utworzone pracownie przedmiotowe z pełnym wyposażeniem?
- Czy nauczyciel który ukończył pedagogikę w zakresie rewalidacja - licencjat, pedagogikę w specjalności pedagogika szkolna i terapia pedagogiczna - magister, ma kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela przedszkola?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe