Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka kończy urlop macierzyński, udzielony jej zostaje urlop uzupełniający. Na tydzień przed zakończeniem urlopu uzupełniającego idzie na zwolnienie lekarskie. Zwolnienie trwa do 13.05.2022 r. Następnie od 16.05.2022 r. przedkłada zwolnienie – opiekę na chore dziecko. Moje pytanie dotyczy tej przerwy: 14-15.05 2022 r. Czy dopuszczalna jest przerwa w zwolnieniu i przedłożenie nowego?
W stanie faktycznym, o którym mowa w pytaniu, nieobecność w pracy spowodowana chorobą pracownika trwała do dnia 13 maja 2022 r. (piątek). W tym czasie nauczycielka – pracownik szkoły korzystała z zasiłku chorobowego, o którym mowa w art. 8 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1133). Stosownie do art. 10 ust. 4 ww. ustawy zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Jeżeli jednak z zwolnienia lekarskiego wynikało, że niemożność świadczenia pracy kończy się z dniem 13 maja 2022 r., to dni 14 i 15 maja nie są objęte okresem zasiłkowym i nie wylicza się dla nich zasiłku.
Następnie pracownik szkoły przedłożył zwolnienie lekarskie na chore dziecko. Zgodnie z art. 32 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki m.in. nad:
- chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat;
- chorym dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji do ukończenia 18 lat.
Zasiłek opiekuńczy, mimo że jego wysokość jest taka sama jak zasiłku chorobowego, jest innym świadczeniem, wypłacanym z innego tytułu prawnego. Tytułem wypłaty zasiłku chorobowego jest choroba pracownika, tytułem wypłaty zasiłku opiekuńczego – konieczność sprawowania opieki. Nie można zatem mówić o sytuacji, w której dochodzi do przerwania jednego okresu zasiłkowego – po prostu okres zasiłkowy skończył się z 13 maja 2022 r., a od 16 maja trwa okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Do 31 sierpnia 2017 r. placówka, którą zarządzam była zespołem szkół, w skład którego wchodziły oddziały przedszkolne, szkoła podstawowa i gimnazjum. Od 1 września 2017 r. placówka została przekształcona w szkołę podstawową z oddziałami gimnazjalnymi. W roku szkolnym 2019/2020, w wyniku przekształcenia placówki w szkołę podstawową, zmniejszy się liczba oddziałów, co skutkuje redukcją etatów nauczycielskich. Proszę o poradę prawną w jaki sposób rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym przez mianowanie. Czy podstawą prawną rozwiązania stosunku pracy będzie art. 225 ust. 1 i 12 ustawy Przepisy wprowadzającej ustawę – Prawo oświatowe, czy art. 20 ust. 1 pkt. 2 ustawy Karta nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od 02.09.2013r.dostałam powołanie na PO dyrektora szkoły do momentu rozstrzygnięcia konkursu. Konkurs odbył się w lutym 2014r, który wygrałam. Zostałam powołana na 5 lat szkolnych od 01.03. 2014r., do kiedy powinnam mieć powołanie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Starosta wyznaczył nauczyciela do zastępowania Dyrektora placówki podczas jego nieobecności. W związku z tym: Czy oprócz decyzji z powiatu Dyrektor musi wydać zastępcy jakiś dokument? Aneks? Jakie wymogi formalne musi wykonać Dyrektor wobec zastępcy? Czy w okresie zastępowania Dyrektora nauczyciel powinien posługiwać się pieczątką. Czy należy wydać zastępcy upoważnienia? Czy zastępca ma takie same obowiązki jak wicedyrektor?
- Czy można zwolnić nauczyciela dyplomowanego z 10-letnim stażem ze szkoły? Nie spełnia on oczekiwań rodziców, uczniów, współpracowników.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Zamierzam rozwiązać umowę o pracę z nauczycielem kontraktowym, zatrudnionym na czas nieokreślony. Okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące. Czy ten nauczyciel ma prawo do odprawy? Na jakiej podstawie prawnej mogę się oprzeć.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe