Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od 02.09.2013r.dostałam powołanie na PO dyrektora szkoły do momentu rozstrzygnięcia konkursu. Konkurs odbył się w lutym 2014r, który wygrałam. Zostałam powołana na 5 lat szkolnych od 01.03. 2014r., do kiedy powinnam mieć powołanie?
Prawidłowe powierzenie stanowiska dyrektora szkoły w opisanej sytuacji powinno mieć datę końcową 31.08.2018 r.
Z uzasadnienia wyroku WSA w Lublinie, III SA/Lu 948/14:
"a/ regułą jest powierzanie stanowiska dyrektora szkoły na okres 5 lat szkolnych, a krótszy okres powierzenia stanowiska jest wyjątkiem, który ma zastosowanie w uzasadnionym przypadku;
b/ okres powierzenia stanowiska nie może przekraczać 5 lat szkolnych, a po upływie okresu powierzenia stanowiska można przedłużyć te powierzenie zgodnie z art. 36a ust. 14 ustawy;
c/ okres powierzenia stanowiska dyrektora szkoły jest ścisłe związany z pojęciem roku szkolnego zdefiniowanym w art. 63 ustawy i długość tego okresu mierzy się latami szkolnymi, a nie latami lub innymi okresami kalendarzowymi;
d/ powierzenie stanowiska dyrektora na nie więcej niż 5 lat szkolnych oznacza, że okres sprawowania stanowiska nie może zawierać w sobie więcej niż 5 okresów mieszczących się w poszczególnych latach szkolnych, a więc w okresach od 1 września każdego kolejnego roku kalendarzowego rozpoczynającego rok szkolny do 31 sierpnia następnego roku kalendarzowego, kończącego rok szkolny.
e/ wymienione wyżej reguły mają zastosowanie niezależnie od tego czy powierzenie stanowiska dyrektora szkoły następuje po przeprowadzeniu konkursu (art. 36a ust. 2 ustawy), czy bez konkursu - w sytuacji kiedy do konkursu nie zgłosił się żaden kandydat albo w wyniku konkursu nie wyłoniono kandydata (art. 36a ust. 4 ustawy).
(...) rozpoczęcie okresu powierzenia stanowiska w toku roku szkolnego powoduje, że pierwszy rok szkolny okresu powierzenia stanowiska kończy się z końcem roku szkolnego, w którym dyrektor objął stanowisko, to jest z dniem 31 sierpnia. W takiej sytuacji dyrektor szkoły od początku nowego roku szkolnego, to jest od 1 września rozpoczyna kolejny rok szkolny okresu, na który powierzono stanowisku. Okres ten może skończyć się maksymalnie z upływem 4 kolejnych lat szkolnych. W takiej sytuacji, a więc objęcia stanowiska w toku roku szkolnego, okres 5 lat szkolnych, na który można powierzyć stanowisko dyrektora szkoły zawsze będzie krótszy niż 5 lat kalendarzowych, a ścisłej będzie mieścił się między 4 i 5 latami kalendarzowymi.
Tylko bowiem w sytuacji kiedy okres powierzenia stanowiska dyrektora szkoły rozpoczyna się z dniem 1 września, okres 5 lat szkolnych jest równoważny okresowi 5 lat kalendarzowych."
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ocena pracy nauczyciela. Od 1.09.2019 r. zatrudnimy nauczyciela (w czerwcu br. została z nim podpisana umowa o pracę), któremu dyrektor szkoły chce powierzyć funkcję kierownika świetlicy szkolnej. Wobec powyższego, pracownik dostarczył ocenę swojej pracy zawodowej dokonanej w czerwcu 2019 r. w placówce, w której jest zatrudniony do 31.08.20019 r. Czy w związku z posiadaniem w aktach osobowych tego pracownika oceny, o której mowa wyżej, dyrektor obecnej placówki będzie zobowiązany dokonać kolejnej oceny pracy w ciągu 5 lat od daty uzyskania poprzedniej (w innej placówce), tj. w terminie do czerwca 2024 r.?
- Mam problem jako dyrektor 5-cio oddziałowego przedszkola samorządowego, gdzie w każdej grupie jest 25 dzieci mam przyznane przez organ prowadzący tylko dwa etaty woźnych oddziałowych. Nadmieniam, iż są to dzieci od 2,5 do 5 lat przebywające w przedszkolu 10 godzin dziennie oraz spożywające trzy posiłki przygotowywane przez własną kuchnię. Nie znam przepisu, który mówi ile woźnych oddziałowych powinnam zatrudnić. Jako dyrektor z długoletnią praktyką pedagogiczną sytuację tą pamiętam, iż zawsze w każdej grupie wiekowej była 1 woźna oddziałowa. Dziś w dobie oszczędności a także braku regulacji prawnych nie mogę od organu prowadzącego wyegzekwować dodatkowych zatrudnień. Z problemem tym boryka się wiele placówek przedszkolnych. Do kogo zwrócić się z pismem w tej kwestii. Z nauczycieli przedszkoli zrobiono nianie, woźne oddziałowe i sprzątaczki. Mówi się ciągle o prawidłowej realizacji podstawy programowej. Jak może być ona prawidłowo realizowana skoro nauczycielka nie może zorganizować zajęć w terenie, zapewnić wymagany pobyt dziecka na świeżym powietrzu, ponieważ poza teren nie wolno jej wyjść z grupą 25 osobową. Proszę o pomoc do kogo się zwrócić.
- Czy dyrektor ma obowiązek wycofać zgodę na przejście na emeryturę? Nauczyciel dyplomowany, lat 57 w dniu 13.10.2014 r. złożył podanie o wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy od 01.01.2015 r. w związku z przejściem na emeryturę. Dyrektor w ciągu 7 dni wyraził zgodę. W dniu 21.11.2014 r. nauczyciel złożył drugie pismo, w którym odwołuje swoją poprzednią prośbę. Czy dyrektor musi uwzględnić to odwołanie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownica, która przebywa na urlopie macierzyńskim, może w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego podjąć inną pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej z tym samym lub innym pracodawcą?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciela, który ma etat w placówce publicznej, a do placówki niepublicznej przyjeżdża tylko na kilka godzin można w placówce niepublicznej zatrudnić na umowę zlecenie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe