Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka od marca 2019 r. była na zwolnieniu lekarskim, następnie 24.10.2019 r. urodziła dziecko i była na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim łącznie 52 tygodnie, tj. od 24.10.2019 r. do 21.10.2020 r. Ile tygodni (ile dni) i do kiedy powinien trwać urlop uzupełniający?
Podstawę rozstrzygnięcia kwestii opisanych w pytaniu stanowią przepisy prawa wskazane poniżej, o ile mamy do czynienia z nauczycielem zatrudnionym w jednostce feryjnej. Zgodnie z art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2019 r., poz. 2215 z późn. zm.) w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu m.in. niezdolności do pracy wywołanej chorobą, urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu dla poratowania zdrowia, nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni.
Jak wskazuje przepis przytoczony powyżej, nauczycielowi przysługuje urlop uzupełniający z powodu niewykorzystania urlopu wypoczynkowego do 8 tygodni. Zgodnie z art. 64 ust. 1 KN nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i wakacji. Podkreślić należy, że urlop nauczyciela „rozliczany” jest nie w latach szkolnych, a kalendarzowych. Jest to normalny urlop wypoczynkowy, którego pracownik nie może się zrzec.
Z uwagi na powyższe i w związku z tym, iż nauczyciel nie wykorzystał urlopu w 2019 i 2020 r., należy mu się prawo do urlopu uzupełniającego w wymiarze 16 tygodni (8 tygodni za 2019 r. i 8 tygodni za 2020 r.).
Nadmienić należy, że prawo do urlopu uzupełniającego zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 291 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1320 z późn. zm.) roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Pamiętać trzeba, że zgodnie z art. 163 § 3 Kodeksu pracy na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka jest zatrudniona w wymiarze 2/22 na czas określony do 31.08.2021. W szkole macierzystej od maja planuje przejść na roczny urlop dla poratowania zdrowia. Jaki wymiar urlopu przysługuje jej w naszej szkole?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracuje w gimnazjum w innej gminie, ponadto w mojej szkole -podstawowej zatrudniony jest na 12/18 . Czy w świetle obecnych nowych przepisów mogę rozwiązać z nim umowę na czas nieokreślony (obecnie nauczyciel deklaruje przejście do mojej szkoły) i przyjąć innego nauczyciela z gimnazjum? Czy fakt, że nie jesteśmy dla tego nauczyciela szkołą prowadzącą jest wystarczający, aby rozwiązać z nim stosunek pracy? Gmina argumentuje to również tym, że nie mieszka w naszej gminie. Co będzie podstawą rozwiązania stosunku pracy (jaki art. ?) i jakie ewentualnie odprawy należą się nauczycielowi?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel był na zwolnieniu podczas wakacji (2021 r.). Do kiedy może odebrać dni wolne?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy można zawrzeć drugą umowę z nauczycielem? Nauczyciel jest zatrudniony w szkole przez mianowanie, a ponieważ posiada uprawnienia do pracy na stanowisku pedagoga, mógłby zastąpić dotychczasowego pedagoga, który przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia. Obecnie nauczyciel realizuje zajęcia w wymiarze 9 godzin matematyki, 1 godziny wychowania oraz 11 godzin świetlicy. Czy można z nim zawrzeć drugą umowę na czas określony w wymiarze 13/26 etatu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam!
Istniejący zespół Szkół będzie rozwiązany z dniem 1 września 2012 i powstanie odrębnie szkoła podstawowa i gimnazjum. Kiedy należy dać wypowiedzenie nauczycielowi przebywającemu na urlopie zdrowotnym trwającym do listopada 2012 r. Czy nauczyciel po urlopie zdrowotnym może odejść na świadczenie kompensacyjne, jeżeli nabył takie prawo?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe