Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka przebywa na urlopie na poratowanie zdrowia do końca lutego 2016r. W zastępstwie pracuje za nią nauczyciel na umowę na czas zastępstwa. Wspomniana nauczycielka jednak na tym właśnie stanowisku będzie od września miała ograniczenie etatu. I moje pytanie, czy dobrze myślę: Pani na urlopie podpisuje ze mną wypowiedzenie dotychczasowych warunków ale z zastrzeżeniem, że wejdzie ono w życie z chwilą powrotu do pracy. Zastępujący ją nauczyciel otrzyma, z zachowaniem terminu wypowiedzenia, również stosowny aneks do umowy na czas zastępstwa. Czy to tak ma być rozwiązane?
Procedura ograniczenia wymiaru godzin w trybie art. 22 Karty Nauczyciela musi odbyć się w maju, ponieważ w przypadku braku zgody nauczyciela stosuje się przepisy art. 20 KN. W stosunku do nauczyciela przebywającego na urlopie dla poratowania zdrowia obejmującego nowy rok szkolny, generalnie nie stosuje się tych przepisów. Jeżeli jednak nauczyciel wyrazi zgodę na ograniczenie wymiaru godzin od marca 2016 roku, będzie to traktowane jako zmiana warunków zatrudnienia, która nastąpiło za porozumieniem stron.
Nauczyciel zastępujący może otrzymać aneks do umowy o pracę. Jest to najkorzystniejszy dla pracodawcy sposób zmian w zatrudnieniu, bo za porozumieniem stron.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Sprawa dotyczy szkoły publicznej ogólnodostępnej - szkoły podstawowej. Mamy w szkole ucznia, który ma orzeczenie o niepełnosprawności oraz orzeczenie PPP o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, indywidualnych. Uczeń w stopniu upośledzenia głębokiego, leżący w zaleceniach PPP ma zapisane: 1. Zajęcia indywidualne zajęć rewalidacyjno-wychowawczych w oparciu o indywidualny program IPET; 2. systematyczną rehabilitację ruchową, wygaszanie napięć mięśniowych i przykurczy; 3. rehabilitację metodą Bobath oraz PNF. Zatrudniając nauczyciela do pracy z tym dzieckiem mam do dyspozycji ludzi, którzy spełniają realizację pierwszego zalecenia, jednak nie posiadają uprawnień do rehabilitacji. Czy mogę zatrudnić do pracy z dzieckiem nauczyciela z oligofrenopedagogiką, który będzie realizował zadanie 1 i rehabilitanta bez przygotowania pedagogicznego, który będzie realizował zadanie 2 ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy są jakieś podstawy prawne, aby nauczycielowi zatrudnionemu na podstawi mianowania przydzielić "czysty etat"- 18 godzin, a emerytowanemu nauczycielowi 20 godzin? Nadmieniam, że nie składam do dyrektora o wniosku o nieprzydzielenie mi godzin ponadwymiarowych.
- Nauczycielka spełnia wymogi do przejścia na świadczenie kompensacyjne. Wówczas otrzymuje 3-miesięczna odprawę. Z powodu ubytku oddziałów może zostać zwolniona (na co liczy) i pobrać dodatkowo odprawę 6-miesięczną. Wówczas powinna zostać zwolniona z art 20. Wg mnie nie może, gdyż warunkiem świadczenia kompensacyjnego jest rozwiązanie stosunku pracy na własną prośbę - wniosek nauczyciela. Czy mam rację?
- Nauczycielka w roku szkolnym 2017/2018 prowadziła 10 godzin zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z dzieckiem głęboko upośledzonym(dziecko 24-letnie) - 10/18 i 12 godzin w oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej 3-4 latki -12/25. Jej etat to 21/21. Podczas ferii zimowych korzystała z urlopu dla poratowania zdrowia - pobyt w sanatorium.
W tej samej gminie, ale w innej szkole podstawowej ma ponadto 4 godziny historii.
Ile dni urlopu przysługuje w tym roku szkolnym tej nauczycielce?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielkę (stopień awansu dyplomowany) zatrudniona od 01.09.2017 r. na czas określony na czas powrotu z urlopu rodzicielskiego PaniX do dn. 16.02.2018 r. na stanowisko nauczyciela wychowawcy świetlicy w wymiarze 26/26 tygodniowo. Umowa została rozwiązana za porozumieniem stron z dniem 31 grudnia 2017 r. ponieważ Pani X przerwała swój urlop rodzicielski. Natomiast wspomniana nauczycielka została zatrudniona od 01.01.2018 r. na zastępstwo innej Pani jednak nasuwa się pytanie czy można ją zatrudnić do 31.08.2018 r.? Czy tylko do zakończenia roku szkolnego czyli 22.06.2018 r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe