Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka przebywała na zwolnieniu lekarskim od 16.11.2019. Od 21.06.2020 jest na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim do 19.06.2021. Czy od 20.06.2021 będzie do zakończenia zajęć na urlopie uzupełniającym a następnie wykorzysta bieżący urlop do 31.08.2021 a później pozostały urlop wypoczynkowy uzupełniający od 01.09.2021?
Zgodnie z art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z późn. zm.- dalej Karta Nauczyciela) w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub urlopu macierzyńskiego nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni. Nauczyciel, o którym mowa nabywa więc prawo do urlopu uzupełniającego w wymiarze 8 tygodni za 2020 r.
Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego od 20 czerwca 2021 r, do końca zajęć dydaktycznych nauczyciel powinien korzystać z urlopu uzupełniającego za 2020 r., a następnie do końca sierpnia z urlopu wypoczynkowego za 2021 r., gdyż zgodnie z art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.
Po zakończeniu wakacji letnich właściwe będzie udzielenie nauczycielowi dalszego urlopu uzupełniającego za 2020 r., aczkolwiek nie m takiego „przymusu” gdyż prawo do urlopu uzupełniającego zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 291 § 1 kodeksu pracy roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. W naszym przypadku końcową datą będzie dzień 31 sierpnia 2023 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel po urlopie dla poratowania zdrowia może przejść na świadczenie kompensacyjne? Kiedy powinien złożyć wypowiedzenie dyrektorowi? Ile jest czasu na przyznanie przez ZUS tego świadczenia. Wiem, że wniosek do ZUS n-el złożył na początku marca. Stanowi to dla mnie ważne zagadnienie, gdyż nie wiem, czy nauczycielowi mam planować godziny w projekcie arkusza organizacji.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak określić w akcie mianowania (zatrudnienie na podstawie mianowania) stanowisko pracy nauczyciela, który uczy kilku przedmiotów: w-f , historia i plastyka?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o wzór zarządzenia dyrektora gdzie związki zawodowe pozwoliły w zakładzie pracy na nie planowanie urlopów wypoczynkowych przez pracowników.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku ze zmianą planu nauczania następuje od 01 września 2011 zmniejszenie liczby godzin edukacji wczesnoszkolnej. Dwie nauczycielki, pracujące rzetelnie, mające - w ciągu 10 lat - 100% obecność w pracy, są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Natomiast trzecia pracuje tyle ile musi, aby otrzymać wynagrodzenie, nie angażuje się w działalność szkoły, ale... jest zatrudniona na podstawie mianowania. Często przebywa na krótkich zwolnieniach lekarskich z adnotacją "chory może chodzić" (zwykle w okresie przed - lub poświątecznym) przez co dezorganizuje pracę szkoły. Czy mogę jej ograniczyć zatrudnienie do 16/18. Nadmieniam, że dwie pozostałe nauczycielki od czterech lat pracują na niepełnym etacie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik jest zatrudniony w jednostce jako nauczyciel. Czy na podstawie regulaminu wynagrodzeń pracowników niepedagogicznych można przyznać nauczycielowi dodatek specjalny za dodatkowe czynności BHP związane z pracą niepedagogiczną?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe