Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka przedszkola od dnia 27.08.2018 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim (ciąża). Za rok 2018 wykorzystała cały urlop wypoczynkowy. Z dniem 08.03.2019 r. do 5.03.2020 r. przebywa na urlopie macierzyńskim oraz rodzicielskim. Nauczycielka ta złożyła podanie do dyrektora o urlop wychowawczy od 6.03.2020 r., czy przed tym urlopem dyrektor może wysłać tego pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy? Czy ta nauczycielka będzie mogła wykorzystać go dopiero po powrocie z wychowawczego?
Pracodawca jest związany wnioskiem pracownicy o udzielenie jej urlopu wychowawczego oraz nie jest dysponentem jej urlopu wypoczynkowego. W sytuacji opisanej w pytaniu, należy udzielić urlopu wychowawczego zgodnie z wnioskiem pracownicy. Następnie po zakończonym urlopie wychowawczym należy udzielić jej zaległego urlopu wypoczynkowego. Podkreślenia wymaga fakt, że zgodnie z art. 91 c Karty Nauczyciela (ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r., tj. Dz. U. 2019, poz. 2215), w związku z art. 163 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 2019, poz. 1040), na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Ponadto warto przypomnieć, że w czasie korzystania z urlopu wychowawczego bieg przedawnienia urlopów wypoczynkowych już nabytych, a niewykorzystanych ulega zawieszeniu (art. 91 c Kn w zw. z art. 293 (1) kp).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W naszej szkole od dnia 01.9.2018 r. został powołany nowy wicedyrektor, który do dnia 31.08.2018 r. (wykorzystał urlop jako nauczyciel) był nauczycielem. Jaki zatem wymiar urlopu go obowiązuje?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel posiadający orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym może realizować godziny ponadwymiarowe. Czy należy obniżyć jego pensum do 16 godzin tygodniowo?
- Nauczyciel podwyższył kwalifikacje (na stopień magistra) 25.06.2012 r. Dnia 01.10.2012 r. przedstawił dyplom. Czy w tym wypadku należy wypłacić wyrównanie wynagrodzenia i godzin ponadwymiarowych? Jeśli tak, to od którego momentu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź jak należy rozliczyć nadgodziny za 01.09.2016r. - dzień rozpoczęcia roku szkolnego oraz za 14.09.2016r. Dzień Edukacji - w tym dniu mamy zajęcia opiekuńczo-wychowawcze.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1.Czy urlop zdrowotny nauczyciela wlicza się do lat pracy pedagogicznej ? Nauczyciel ma 59 lat i 42 lata pracy ogólnej, staż pracy pedagogicznej 16 lat czy może skorzystać z emerytury pomostowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe