Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka przyniosła orzeczenie lekarskie o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia, dyrektor udzielił pozytywnej decyzji. Urlop ten przypada na okres od dnia 01.09.2019 r. do dnia 31.08.2020 r. Czy w związku z tym w roku 2020 dyrektor po powrocie tego nauczyciela świetlicy szkoły podstawowej ma obowiązek udzielenia temu nauczycielowi 56 dni urlopu wypoczynkowego?
Termin urlopu uzupełniającego uzgadnia dyrektor z uwzględnieniem organizacji pracy w szkole oraz propozycji nauczyciela (art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm., Barański Andrzej, Rozwadowska-Skrzeczyńska Joanna, Szymańska Maria, Karta Nauczyciela. Komentarz, wyd. X, WKP 2018). Wynika z tego, że po urlopie dla poratowania zdrowia urlop uzupełniający nie musi zostać udzielony bezpośrednio, czyli od 1 września 2020 r. oraz może być wykorzystywany w częściach, co może być podyktowane organizacją pracy danej szkoły. Roszczenie nauczyciela o urlop uzupełniający przedawni się po 3 latach, a w związku z tym urlop może być udzielany w częściach w kolejnych latach (art. 291 § 1 ustawy z d nia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Aktem prawnym regulującym zasady zatrudniania nauczycieli w niepublicznej szkole podstawowej o uprawnieniach publicznych jest Kodeks pracy oraz niektóre przepisy Karty nauczyciela. Jaka powinna być podstawa prawna sporządzając umowę o pracę. Proszę o wzór takiej umowy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel ma dwie umowy o pracę. Jedna na cały etat (wychowanie przedszkolne) druga język angielski - 5/25. Urlop ma naliczany niezależnie z obu umów proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia. Czy urlopy te ulegają sumowaniu? Czy udzielając urlopu w dniu kiedy wykonuje obie umowy zabieram mu godziny z jednej i drugiej umowy? Czy to jest prawidłowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel psycholog bez przygotowania pedagogicznego zatrudniony na podstawie art. 10 ust. 3 KN powinien mieć przydzielony dodatek wiejski?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku z ruchem kadrowym chciałabym zapytać w jakim przypadku i w jakim terminie należy wręczyć nauczycielowi pismo związane:
- ze zmianą stanowiska pracy (nauczyciel-> nauczyciel praktycznej nauki zawodu)
- ze zmianą wymiaru pensum ze względu na połączenie stanowisk o różnym tygodniowym wymiarze godzin.
Proszę o podanie podstawy prawnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy na etapie przygotowywania projektu organizacyjnego w szkole podstawowej organ prowadzący może wyrazić zgodę na zatrudnienie drugiego wicedyrektora szkoły (przy liczbie 18 oddziałów), który w ramach zajęć po zniżce mógłby otrzymać np. 4 godz.na realizację zadań administratora bezpieczeństwa informacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe