Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka rozpoczęła pracę w roku 1984. W umowie o pracę wpisano datę zatrudnienia na dzień 3 września 1984 r. (1, 2 września były dniami wolnymi od pracy). Zamierzam wypłacić nauczycielce nagrodę jubileuszową za 35 lat pracy. Mam wątpliwości co do ustalenia daty nabycia prawa do nagrody jubileuszowej. Obecny rok szkolny (2018/19) jest dla nauczycielki rokiem korzystniejszym ze względu na dużą ilość nadgodzin. Od września 2019 r nauczycielka będzie zatrudniona tylko na etacie (bez nadgodzin). Wątpliwości moje związane są z tym, że funkcję dyrektora pełnię od maja br., z dokumentów przedstawionych przez nauczycielkę wynika, że terminy nabycia prawa do poprzednich nagród były różne (zarówno 31 sierpnia jak i 6 września).
W pytaniu nie podano informacji o przebiegu zatrudnienia nauczycielki, w związku z tym zakłada się nieprzerwane zatrudnienie od 3 września 1984 r. W takiej sytuacji staż wynoszący 35 lat nauczycielka wypracuje w dniu 2 września 2019 r., co będzie uprawniało do nagrody jubileuszowej w wysokości 200% wynagrodzenia miesięcznego. W związku z tym podstawę odprawy należy wyliczyć według zasad dotyczących wynagrodzenia urlopowego obowiązujących we wrześniu - § 2 ust. 1 i § 3 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz.U. Nr 128, poz. 1418). W roku szkolnym 2019/2020 nie istnieją miesiące poprzedzające wrzesień tego roku szkolnego, z których można by wyliczyć taką średnią z godzin ponadwymiarowych z tego roku szkolnego, a przepisy nie uprawniają do uwzględnienia takiej średniej z poprzedniego roku szkolnego, dlatego nie uwzględnia się ich w podstawie nagrody - § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z 2014 r., po. 416 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak wyglądają procedury dotyczące przechowywania dzienników? (jak długo i co potem z nimi zrobić)
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który po powrocie w miesiącu styczniu z urlopu macierzyńskiego wykorzystał urlop wypoczynkowy i otrzymał z ZFŚS dofinansowanie do wypoczynku (tzw. wczasy turystyczne) przysługuje ponownie dofinansowanie gdy idzie na urlop bieżący w okresie wakacyjnym? Nadmieniam, że w roku 2018 ten nauczyciel nie otrzymał żadnego dofinansowania gdyż przebywał na zwolnieniu lekarskim, a potem na macierzyńskim.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy świetlica może być zorganizowana w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, czy w szkole podstawowej i gimnazjum, które wchodzą w jego skład – zgodnie z ramowymi statutami?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W szkole masowej mamy dzieci z orzeczeniami (niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim). Czy należy ustalić dla nich odrębne kryteria na poszczególne oceny?
Czy uczeń z Aspargerem powinien mieć dostosowania?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy prowadząc nabór na Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe (KKZ) w roku szkolnym 2017/2018 powinniśmy zacząć już prowadzić rekrutacje na kwalifikacyjne kursy zgodnie z nowym Rozporządzeniem Ministra Edukacji Zawodowej z dnia 13 marca 2017 r w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego? Wprowadzono nowe nazwy i symbole zawodów oraz podstawy programowe.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe