Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka rozpoczęła staż na nauczyciela mianowanego 1.09.2018 r. Od 13.04.2019 do 19.09.2019 przebywała na zwolnieniu lekarskim. Od 20.09.2019 do 18.09.2020 miała urlop rodzicielski. Od 19.09.2020 do 01.12.2020 była na zaległym urlopie wypoczynkowym, od tej chwili normalnie pracuje. Nie przekroczyła 18 miesięcy przerwy, więc może kontynuować staż wydłużony o okres nieobecności. Proszę wyjaśnić, czy koniec urlopu rodzicielskiego, 18.09.2020, można przyjąć jako rozpoczęcie kontynuacji stażu czy dopiero powrót z zaległego urlopu wypoczynkowego, a więc 02.12.2020. Kiedy skończy się ten wydłużony czas i kiedy nauczycielka będzie mogła przystąpić do egzaminu kwalifikacyjnego?
Zgodnie z art. 9d ust. 5 i 5a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm., staż podlega przedłużeniu o czas trwania nieobecności nauczyciela w pracy z powodu zwolnienia lekarskiego oraz urlopu innego niż urlop wypoczynkowy, gdy nieobecność z tego powodu trwa nieprzerwanie dłużej niż miesiąc oraz z powodu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego; staż nie jest realizowany od początku, gdy razem nieobecności dotyczące zwolnienia lekarskiego, urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego nie przekraczają 1,5 roku. Wynika z tego, że urlop wypoczynkowy (uzupełniający, bieżący) nie wydłuża stażu oraz nieobecności z tego tytułu zalicza się do odbywania stażu. Z wymaganych 2 lat i 9 miesięcy stażu (art. 9c ust. 1 pkt 2 KN) nauczyciel od 1 września 2018 r. do 12 kwietnia 2019 r. zrealizował 7 miesięcy i 12 dni. Pozostałe 2 lata 1 miesiąc i 18 dni zrealizuje od 19 września 2020 r. do 5 listopada 2022 r. Nauczyciel kontraktowy ubiegający się o stopień nauczyciela mianowanego wniosek o wszczęcie postępowania egzaminacyjnego w roku uzyskania pozytywnej oceny dorobku zawodowego (art. 9d ust. 7 KN). Jeśli więc ocena zostanie ustalona w grudniu 2022 r., uwzględniając termin 7 dni na złożenie sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego od dnia zakończenia stażu oraz ustalenie oceny dorobku zawodowego w terminie 21 dni od złożenia sprawozdania, to nauczyciel ma obowiązek złożenia ww. wniosku do 31 grudnia 2022 r., natomiast sam egzamin – w zależności od terminu złożenia ww. wniosku przez nauczyciela – może zostać przeprowadzony zarówno w 2022 r., jak i w 2023 r., nie wcześniej niż 7 dni od zawiadomienia nauczyciela o jego terminie (art. 9c ust. 5a KN, § 4 ust. 5 i § 11 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, Dz.U. z 2020 r., poz. 2200).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie dokumenty musi złożyć nauczyciel w przedszkolu ubiegający się o stopień nauczyciela dyplomowanego,jeśli odbywa staż łączony tzn. rok stażu jako nauczyciela, a dwa lata jako dyrektor? Czy musi napisać aneks do planu rozwoju?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka złożyła wniosek o rozpoczęcie stażu od 01.09.2019 r. na stopień nauczyciela dyplomowanego. Jednocześnie od 01.09.2019 r. do 26.10.2019 r. przebywa na urlopie uzupełniającym. Czy może rozpocząć staż w czasie nieobecności spowodowanej urlopem uzupełniającym?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka, mając ukończony l stopień studiów wyższych, uzyskała stopień nauczyciela kontraktowego w innej szkole. Do naszej placówki przyszła już z aktem nadania. Pracowała od 1.09.2018 r. do 31.08.2020 r. Pracując w naszej szkole, ukończyła studia II stopnia. Obecnie podjęła pracę w innej szkole i zwróciła się do dyrektora (w naszej placówce) o wydanie nowego aktu nadania stopnia nauczyciela kontraktowego i uzupełnienie w nim swojego wykształcenia. Kto powinien taki akt poprawić? Placówka (my), w której nauczyciel uzupełnił wykształcenie? Czy placówka, w której nauczyciel uzyskał stopień awansu zawodowego?
Jaką datę należy podać na akcie nadania stopnia awansu zawodowego? Czy numer na tym akcie ulega zmianie? Czy zostaje pierwotnie nadany?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o poradę dotycząca nieobecności nauczyciela stażysty: Jaka ilość nieobecności w pracy (ile dni) uniemożliwia uzyskanie pozytywnej oceny za okres stażu i kontynuowania procedury dotyczącej uzyskania stopnia awansu na nauczyciela kontraktowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej rozpoczęłam awans zawodowy na nauczyciela dyplomowanego w roku szkolnym 2015, jednak nie przystąpiłam do egzaminu po zakończeniu tj. w roku 2018. W roku obecnym chciałabym złożyć dokumenty i przystąpić do postępowania kwalifikacyjnego. Czy w związku z tym dokumenty oraz sprawozdanie powinnam złożyć według nowych zasad?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe